32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Házikert

Érdemes a sünnek menedéket készíteni a kertben?

Agrofórum Online

Évtizedek óta vitatott téma, hogy hasznos-e a sün vagy épp ellenkezőleg? Jó, ha a kertünkben van, vagy kárt okoz? Építsünk neki menedéket télire, vagy jobb, ha odébbáll, és másik kertet keres a miénk helyett?

A rajzfilmek egyik legnépszerűbb állatfigurája a sün, amelyet gyakran úgy ábrázolnak, hogy a hátán, pontosabban a tüskéin cipeli a szép színes őszi almákat. A hiedelmek ellenére azonban a sün nem almákkal táplálkozik, hanem nagyjából mindennel, hisz mindenevő emlős, amely a leggyakrabban hernyókat, csigákat és egyéb – a kert számára ellenségnek tekinthető – rovarral táplálkozik. Ezek után rögtön barátságosabban tekintünk ezekre a kis tüskés hátú lényekre, nem igaz?

A macskákkal együtt eszik

A sün ráadásul nem „tolakodó” állat. Nem töri össze a növényeket, nem ás gödröket, nem rongálja meg a termést. Általában éjjel kel útra, meglehetősen hangosan, akár az igazi vaddisznók, úgy csörtet, és a sötétben felfalja az útjába kerülő rovarokat, csigákat – és a neki kikészített ételeket.

Mert bizony a sün, bár tilos háziasítani, nagyon szeret a kerti macska- és kutyatálakból falatozni, és nagyon kedveli a házi ételeket is, így például a tésztaféléket, a spenótot vagy akár a borsófőzeléket, és ha úgy adódik, a cicákkal, kutyákkal együtt lakmározik.

Miért hasznosak a sünök?

Azért, mert elpusztítják azokat a kártevőket, amelyek károsítják a növényeinket. Mivel a sünök rovarevő állatok, optimális biodiverzitást hoznak létre. A sün nagyon fontos szerepet tölt be a gyümölcsök és zöldségek épségének megőrzésében (és egyébként a hiedelmekkel ellentétben nem kedveli az almát).

A sün ráadásul egész éjjel „dolgozik”: felkutatja és megeszi a lárvákat, szöcskéket, csigákat, meztelencsigákat, hernyókat, sőt a csótányokat is. Bár sok megoldás létezik a hernyók kiirtására, a sünnél természetesebbet aligha találunk.

A sün tapasztalt „harcos”, egyetlen kártevő sem jelent neki kihívást, ráadásul nagyon gyorsan végez egy-egy kiszemelt, kártevők által sújtott területtel. Ha még nincs sün a kertünkben, érdemes a területünkre csábítani őket, mert ha otthonosan (és védett helyen) érzik magukat, a sünök évtizedeken át a vendégeink lehetnek.

A sün és a permakultúrás kert

A permakultúrás kert elképzelhetetlen sünök nélkül, hiszen nekik köszönhetően nem kell vegyszeres kezeléseket alkalmazni a különféle kártevők távol tartása érdekében. Amennyiben megfelelő környezetet biztosítunk ezeknek a kis, de annál kedvesebb állatoknak, csakis előnyünk származik belőlük.

Ha egyszer beköltöznek ugyanis hozzánk, és megtalálják a maguk búvóhelyeiket és vadászterületeiket, itt alapítanak majd családot és évtizedeken át „őrzik” a kert növényeit azáltal, hogy megvédik őket a kártevőktől. A permakultúrás kert a bolygó és a biológiai sokféleség tiszteletben tartásával működik, nem károsítja a környezetét vegyszerekkel és káros anyagokkal.

Milyen legyen a sünmenedék?

A sünök általában alvógödröt ásnak maguknak a kert egy-egy eldugottabb szegletében, amelyet lehullott falevelekkel, fakérgekkel bélelnek ki, ott alszanak téli álmot a hidegebb hónapokban. Ebben az időszakban nem szabad háborgatni őket, ezeken a területeken nem szabad szétgereblyézni a levélkupacokat, mert kiboríthatjuk belőlük a kába állapotban, védtelenül, téli álmot alvó sünöket.

Ha igazán segíteni akarunk, érdemes menedéket építeni nekik, ahol még védettebb körülmények között alhatnak téli álmot, és ahol a téli időszak előtt elegendő táplálékhoz juthatnak.

A sünök kedvelik az olyan helyeket, amelyek kellőképpen védettek, ugyanakkor, ha van napos helyük, ott is kedvükre sütkéreznek. A menedék készülhet gallyakból, ágakból, száraz levelekből, de egy kisebb fadoboz is megteszi, amelyen hagyunk egy kisebb nyílást (bejárat gyanánt), és amelyet növényi törmelékekkel, száraz levelekkel bélelünk ki (mintegy természetes szigetelőanyagként).

Ha több sününk van a kertben, lécekből és fahasábokból házilag is barkácsolhatunk nekik menedéket. Ez esetben legalább 60 centi magas dobozt készítünk, amelynek 25 centiméteres a bejárata, mivel a sünök viszonylag nagyra nőhetnek. A doboz belsejét ezúttal is levelekkel és mulccsal kell kibélelni, és olyan helyre tenni, ahol ragadozóktól védett marad.

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Sünök és a talajvédelem

2023. március 27. 05:36

A sün nagyon hasznos vendége a kertünknek, mert hernyókkal, rovarbábokkal, csigákkal, férgekkel táplálkozik, így nagy segítséget nyújt számunkra azzal, hogy a talajokban és azok felszínén ne szaporodjanak el a kártevők.

Titokzatos lyukak a kertben? Ő lehet a bűnös!

2025. július 18. 08:10

Nem csak a vakond túrhatja fel a kertet! Íme a leggyakoribb földalatti kártevők, és hogy hogyan védekezhet ellenük természetesen!

Hogyan segíti egy fakupac a kert természetes élővilágát?

2023. november 22. 05:40

Egy gallyakból, ágakból és kisebb farönkökből álló halom a kert egyik szegletében többezer különféle állatfajnak ad otthont, amelyek meghálálják, hogy otthont nyújtunk számukra a ház körül. Hogyan segítenek nekünk ezek az állatok, és hogyan építsünk nekik hosszantartó otthont?

Kátrányka, a kátrányba ragadt sün szerencsés története

2024. augusztus 26. 12:40

Rosszul indult a szerda egy tündéri fiatal sün számára. Szerencsére nem hagyták cserben (azaz kátrányban), így jól végződött az eset.