Növényvédelem

Csíkos szárnyú betolakodó: a dióburok-fúrólégy elleni védekezési lehetőségek

Agrofórum Online

A dióburok-fúrólégyről számos tanulmány született az elmúlt időszakban, az ellene való védekezés összetett feladat és próbára teszi a rutinos növényorvosokat is. A diótermesztés mint fontos eleme a hazai gyümölcstermesztésnek egyre nehezebben védhető meg a különböző károsítókkal szemben.

Azonban semmi sem lehetetlen, és ha időben felkészülünk a kártevő elleni védekezésre, sikeresen óvhatjuk meg a termés egy jelentős részét. Sokszor lehet hallani az idősebb generációtól, hogy „régen nem is kellett semmivel sem kezelni a diót, mégis megtermett”.

Ez részben igaz is lehet, de az elmúlt évtizedek olyan mértékű változást hoztak a mikroklímában, hogy újraírták hazánk kártevőkből álló listáját. A következőkben részletesen kitérünk ennek a veszélyes kártevőnek az életmódjára, és azokra az időpontokra, amikor hatékonyan tudjuk gyéríteni az állományt.

A klímaváltozás, a globális piac bővülése felgyorsította a különböző kártevők felszaporodását, amelyek kártétele már nemzetgazdasági szinten is érzékelhető. Erre tökéletes példa a szőlőgyökértetű (Dactylosphaera vitifoliae), hétköznapi nevén a filoxéra.

Ez az apró kártevő ezer és ezer hektár szőlőültetvény pusztulását okozta. Bekerüléséért az Egyesült Államokból származó szőlőtőkék feleltek. Sajnos, erre sem volt ezelőtt 150 évvel felkészülve a hazai kertésztársadalom, de idővel úrrá lettek ezen a problémán is.

Visszaüt a szerhasználat hiánya

Hasonló a helyzet a dióburok-fúróléggyel is. A múlt században nem volt olyan mértékben jelen hazánkban, hogy értékelhető kárt okozzon. A téli hónapokban fellépő fagyok jelentősen rontották az áttelelési esélyeit, nem volt ennyi egybefüggő dióültetvény. A dió nagyüzemi termesztése az elmúlt évtizedekben bővült ki jelentősen.

Ma már számos diós az ökológiai program részeként került be a termesztésbe, mely során sokkal kevesebb kémiai növényvédő szert, és sokkal kevesebb inszekticidet használhatnak a gazdálkodók.

A múlt század diótermesztésében azért is kellett kevesebb növényvédő szert használni, mert akkor a hatóanyagok nagyobb számban álltak rendelkezésre, melyek nagy részét azóta már betiltotta a növényvédelmi hatóság.

Az ültetvények számának növekedésével, a globális felmelegedéssel már jelentősen javultak a dióburok-fúrólégy kártételének esélyei. A gyümölcsben fejlődő fúrólegyek közé tartozó kártevőnk életmódjára a következők jellemzők: a talajban telel báb alakban, és ezek a tavasz végétől kezdik a rajzásukat.

Ritkítsuk a téli bábalakot

Az állomány gyérítésének az első lépése tehát a téli bábalak ritkítása. Ezt a lehullott lombozat mulcsozásával, kivonásával, kezelésével tudjuk megtenni, az összeszáradt fekete diót is érdemes összegyűjteni és elégetni. Ha ezeket a munkálatokat túléli az állomány, akkor késő tavasszal kezdik a rajzásukat, és a párzást is.

Tájegységtől függően változik a tényleges rajzás időpontja, de a sárga ragacslapokat már május elejétől kezdve érdemes kihelyezni a fák koronájára. Általánoságban a csapdákat, 1,5-2 méteres magasságba helyezzük ki, a lombkorona napos, jól szellőző részére. Így a szín is jobban észrevehető a kártevő számára.

Javíthatjuk a csapdázás hatékonyságát különböző illatanyagokkal is. A rajzás több hónapig is elhúzódhat, ezért a csapdák havi megújítása szintén fontos lehet.

A ragacslapok kihelyezése nagyobb mennyiségben szintén eredményezhet jelentős állományritkulást. A fúrólegyekre szintén jellemző, hogy különböző illatanyagokra is reagálnak a rajzás időszakában.

Az érésben lévő gyümölcsök is bocsátanak ki bizonyos illatanyagokat, ezáltal a kártevő megérzi, merre vannak az érett, már lédús gyümölcsök, amelyek később a kikelő nyüveknek megfelelő fejlődési közeget fognak biztosítani. Ezért, ha almaecetbe mártjuk a ragacslapokat, még vonzóbbá tehetjük a rajzó fúrólegyek számára.

Természetesen tovább csökkenthetjük a fúrólegyek számát biológiai módszerekkel is, erre megfelelő lehet a Beauveria bassiana gombaspóra kijuttatása, hiszen ezáltal szintén gyéríthetőek a bábok, lárvák száma.

Végül bevethetjük a különböző piretroid típusú növényvédő szereket is, de fontos megjegyezni, hogy ezek hatása csak akkor érvényesül, ha a rajzáscsúcsot meg tudjuk határozni. Amennyiben 2-3 vagy annál több dióburok-fúrólegyet számlálunk a csapdában, akkor már esedékes a kémiai védekezés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A moníliás gyümölcsöt tegyük-e komposztálóba?

2024. október 10. 13:10

Az ősz beköszöntével a kései érésű körtén (is) a gyümölcsfertőző monília koncentrikus penészköreit fedezhetjük fel. Milyen készítménnyel védekezhetünk, és betehetjük-e a komposztálóba a beteg gyümölcsöt? Zsigó György növényorvos válaszol.

Ez a kártevő állhat a repce rejtélyes termésvesztése mögött

2024. október 10. 10:40

A kárt elszenvedett táblák betakarított fajlagos termésmennyisége 1, maximum 2 t/ha közötti értékeket ért el.

Időszerű növényvédelmi teendők a közterületeken

2024. október 9. 12:40

Esőkkel és lehűléssel megérkezett az ősz. A hidegben a gombák sem terjednek és az országos csapdahálózat fogási adatai azt mutatják, hogy a vadgesztenye aknázója és a selyemfényű puszpángmoly is befejezte a rajzását.

Mit tehetünk körterozsda ellen?

2024. október 8. 10:40

Sok kertbarátban ijedelmet kelthet ez, a körte levelein mutatkozó gombás megbetegedés. A körterozsdás körte azonban nem mindig igényel növényvédelmet.

Milyen betegség miatt lesznek foltosak és hullanak le a dió apró termései?

2023. június 13. 09:36

Diófáim levelein sötét foltok vannak, apró, zöld termései hullanak, rajtuk feketés foltok láthatók. Mi ez a betegség? Tudok-e ellene védekezni?

Kétszeresére nőtt a vöröshagyma ára, 3450 forint egy kilogramm dióbél - Zöldségpiaci jelentés

2018. november 16. 11:25

A hazai termesztésű kanadai/orange típusú sütőtök mellett a 45. héten a nagydobosi sütőtök is bekerült a felhozatalba 155 forint/kilogramm áron.

Mi göngyölte be a diófám leveleit?

2019. augusztus 1. 13:54

S. Péter kérdése: Fiatal diófám levelei összetekerednek, majd egy idő után elszáradnak, lehullanak. Mi okozza ezt és hogyan védekezhetek?

Baj van a dióval, bajban vannak a termesztők

2022. január 20. 11:59

A magyar dió relatív koraisága és korábbi sikerei ellenére sokféle termesztési és piaci nehézséggel szembesült az utóbbi években. Az évekig kifejezetten jó áron értékesített és az európai piacon elsőként megjelenő magyar dió helyzete az elmúlt esztendőkben jelentősen megváltozott. Ezt a klímaváltozás okozta termesztési és növényegészségügyi problémák mellett a nagy diótermelő országok fokozódó, olcsó árukínálata okozta, ami kiszorította a magyar árut az európai piacról. Ezen kívül az aszályos időjárás miatt az egyébként is alacsonyabb hozamaink tovább csökkentek, és ez már nem teszi versenyképessé termelésünket a versenytársak két-háromszoros termésátlagaival szemben.