22℃ 13℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Házikert

Ezekre a betegségekre érdemes felkészülni dracéna esetén

Agrofórum Online

A dracéna (Dracaena) egy elterjedt és könnyen gondozható szobanövény, de mint minden növény, ez is hajlamos bizonyos betegségekre és problémákra.

A sárkányfának is nevezett dracéna az egyik legnépszerűbb szobanövény, amit sokan tartanak díszítőértéke, könnyű gondozhatósága és légtisztító tulajdonságai miatt. Elegáns, kard alakú levelei és változatos színárnyalatai szinte bármilyen lakótérben jól mutatnak, ráadásul az alacsony fényviszonyokat is viszonylag jól tűrik.

A NASA egy 1980-ban készült  tanulmánya szerint a dracénák a levegő tisztításában is segíthetnek, mivel képesek megkötni bizonyos káros anyagokat, például a formaldehidet és a benzolt. Így bár elmondható róluk, hogy alapvetően strapabíró növények, bizonyos körülmények között érzékennyé válhatnak különféle betegségekre és problémákra.

Így ismerje fel a betegségeit

Gyökérrothadás

Ez leggyakrabban a túlöntözés következménye, különösen akkor, ha a talaj nem képes megfelelően elvezetni a vizet. A gyökerek rothadását a levelek sárgulása és fonnyadása jelezheti, miközben a talaj túlzottan nedves vagy kellemetlen szagú.

A gyökérrothadást úgy lehet megelőzni, hogy a növényt jól áteresztő, laza szerkezetű földbe ültetjük, és csak akkor öntözzük, amikor a talaj felső rétege kiszáradt. Ha a probléma már kialakult, a növényt ki kell venni a cserépből, az elrohadt gyökereket eltávolítani, majd friss talajba átültetni, és az öntözést mérsékelni.

Levélfoltosodás

A barna vagy fekete foltok megjelenése a leveleken gyakran a túlzott nedvesség vagy a rossz szellőzés miatt kialakuló gombás fertőzés jele. A betegség általában akkor fordul elő, ha a levelek tartósan nedvesek maradnak, például túl gyakori permetezés vagy rossz levegőáramlás miatt. A foltok mellett a levelek sárgulhatnak és lehullhatnak.

A megelőzés érdekében fontos, hogy a növény környezetét jól szellőztessük, és a leveleket csak száraz időben permetezzük. Ha a fertőzés megjelent, az érintett leveleket távolítsuk el, és használjunk gombaölő szert a további terjedés megakadályozására.

Pajzstetvek és tripszek

A kártevők, például a pajzstetvek és tripszek gyakori problémát jelenthetnek a dracénánál. A pajzstetvek apró barna vagy fehér, páncélszerű foltokként jelennek meg a leveleken és a szárakon, míg a tripszek szívogatásukkal ezüstös csíkokat és deformációkat okoznak a leveleken. Ezek a kártevők leginkább száraz környezetben szaporodnak el.

A megelőzés érdekében érdemes rendszeresen ellenőrizni a növényt, különösen a levelek fonákját, és fenntartani a megfelelő páratartalmat. Ha kártevőket észlelünk, a leveleket nedves ruhával töröljük át, és alkalmazzunk kártevőirtó szereket, például rovarölő szappant vagy neemolajat.

Levélcsúcsok barnulása

A dracéna leveleinek csúcsai gyakran barnulnak meg, ha a növény túl száraz levegőjű környezetben van, vagy ha a víz, amivel öntözzük, túl kemikáliás (például magas klór- vagy fluoridtartalmú).

Ez a probléma megelőzhető, ha a növényt párás környezetben tartjuk, például más növényekkel együtt vagy párologtatót használva, illetve ha szűrt vagy állott vízzel öntözzük. A már megsérült leveleket vissza lehet vágni, de csak a sérült részt távolítsuk el.

Tápanyaghiány

Ha a levelei sárgulni kezdenek vagy fakóvá válnak, az tápanyaghiányra utalhat, különösen nitrogén, kálium vagy vas hiánya esetén.

A megfelelő fejlődéshez a növényt tavasztól őszig rendszeresen, havonta egyszer kell szobanövények számára készült folyékony tápoldattal trágyázni. Ha a sárgulás már megjelent, azonnal kezdjük meg a tápanyagok pótlását, és figyeljünk a rendszeres tápanyag-utánpótlásra.

Napégés

Amennyiben levelein fehér vagy barnás foltok jelennek meg, az napégés jele lehet, ami akkor fordul elő, ha a növényt közvetlen napfény éri, különösen erős nyári fényben. A dracéna inkább a szűrt fényt kedveli, ezért helyezzük olyan helyre, ahol világos, de közvetlen napfénytől védett környezetben van. A sérült leveleket távolítsuk el, és ügyeljünk a megfelelő elhelyezésre.

Ha időben észrevesszük a jeleket, a megfelelő lépésekkel könnyen helyrehozhatjuk a növény egészségét, és hosszú ideig gyönyörködhetünk benne.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Növénydzsungel a lakásban a téli szürkeség ellen

2023. január 13. 05:37

Ha esztétikus növénytengert akarunk a lakásban kialakítani, akkor kellenek karakteres nagy növények, és több közepes és kis méretű is. Így lesz harmonikus a kompozíció.

Fürdőszobába való szobanövények

2023. január 3. 06:38

Ebbe a cikkbe összegyűjtöttem az olyan kedvenc szobanövényeket, melyek fürdőszobába valók.

Meg lehet metszeni a kopaszodó sárkányfát?

2024. január 21. 09:10

Hullanak a levelei a sárkányfámnak, egyre jobban kopaszodik. Mit tehetek? Meg lehet-e metszeni a sárkányfát?

Milyen igényei vannak a dracénának, hogyan gondozzam?

2023. január 11. 04:38

Sajnos a dracéna levelei az utóbbi időben kissé lankadtak és barnulnak is. Mi lehet a probléma? Milyen igényei vannak a dracénának, és hogyan gondozzam?