13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Házikert

Fenntartható rovartakarmány sertéseknek és baromfiknak (Planet Budapest I.)

Agrofórum Online

November 30. és december 3. között számos agrárinnováció és fenntartható mezőgazdasági megoldás mutatkozott be a Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expón. Ilyen volt például a fekete katonalegyek szaporítására és takarmányozási célra rovarliszt készítésére specializálódott magyar vállalkozás, a Grinsect.

Nagyon érdekes és jövőbemutató volt a Grinsect koncepciója, ahol Könyves Nikolett társalapítóval, marketingvezetővel beszélgettem a rovaralapú takarmányozásról. „A Grinsect a fekete katonalégy tenyésztésével, feldolgozásával és tartástechnológiájának fejlesztésével foglalkozik. Rovarlisztet és rovarolajat állítunk elő takarmányozási célokra. Ezt a petfood iparágban, hal-, sertés- és baromfi takarmányként lehet hasznosítani. Az üzemünkben egy 55 százalékos nyersfehérje-tartalmú anyagot készítünk, ami ideális a szója és a halliszt kiváltására a haszonállataink takarmányozásában”.

Könyves Nikolett – Fotó: Gribek Dániel

A Grinsectnél azért választották az egyenlítői éghajlaton honos, nem invazív fekete katonalegyet (Hermetia illucens), mert annak nagyon gyors az életciklusa, mindössze 45 napig tart. Szerves melléktermékkel takarmányozható, tehát környezetbaráttá válik a fehérje-előállítás, valamint a fajt vertikális rendszerben lehet tartani. Ez azt jelenti, hogy a kapacitás növeléséhez nem feltétlenül szükséges új területek bevonása, hiszen a mennyiség felfelé terjeszkedéssel is növelhető.

A rovaralapú takarmány előállítása fenntarthatóbb a hagyományos megoldásoknál. Ennek egyik oka a rovarok tápláléka, ami olyan szerves melléktermékekkel történhet, amelyek egyébként a kukába, a szeméttelepre kerülnének.

A nyűvek a már emberi fogyasztásra alkalmatlan banánt is elfogyasztják – Fotó: Gribek Dániel

„Szintén fontos szempont, hogy segítségével kiváltható a halliszt, ami azért szerencsés, mert ha a jelen trendek szerint folytatjuk a túlhalászatot, akkor 2048-ra nem marad az óceánjainkban hal, és felborul a biodiverzitás” – szögezte le a Könyves Nikolett.

A Grinsect jelenleg csak csekély, napi 200 kilogrammos kapacitással dolgozik, ami nagyjából 60 kilogramm liszt előállítását jelenti. A Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expón azonban már bemutatták az új létesítményüket, ami ezt a mennyiséget megsokszorozza. Emellett a fiatal cégvezetők egyfajta integrátori rendszerben is gondolkodnak. Ennek egyik célja az lenne, hogy a takarmányt az adott régiókban, helyben lehessen előállítani, ami szintén fokozza a termékgyártás fenntarthatóságát.

Fekete katonalegyek – Fotó: Gribek Dániel

„A partnereink jelenleg főként haltakarmányozásra használják a termékeinket, de úgy látjuk, hogy a sertés- és a baromfi ágazatban is egyre nyitottabbak a rovaralapú készítményünkre. Ott lesz még egy hosszabb kísérletezési időszak, hiszen alig néhány hónapja történt meg az a jogszabály-változás, ami lehetővé teszi a rovarok takarmányozási célú felhasználást.”

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Tavaszi átállás: így szoktassuk ki növényeinket a kertbe!

2025. március 29. 16:10

Minden fagyokra érzékeny, bent teleltetett növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben a kihelyezést megelőzően.

Élménybeszámoló a II. Élelmiszer- és Takarmányipari Szimpóziumról.

2019. április 15. 11:56

2019 tavaszán a CHH Műszaki KFT második alkalommal szervezett teltházas tanácskozást, ahol a takarmány és az élelmiszeripar jeles szereplőit látta vendégül egy tartalmas szakmai napra.

Mégsem korlátozzák a takarmányok nitrogéntartalmát

2020. augusztus 25. 14:02

Korlátozni akarták a tejelő szarvasmarha takarmányozásában használt, proteinben gazdag koncentrátumot az idén szeptember és december közötti időszakra.

Korszerű szarvasmarha-takarmányt fejlesztettek ki

2022. május 29. 10:04

A tejelő szarvasmarhák számára fejlesztett ki korszerű, a pálmazsírt kiváltó, nagyüzemi körülmények között is használható takarmányt a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

A nagyobb gyártók meghatározóak a takarmánypiacon

2018. szeptember 25. 07:11

A baromfiágazat meghatározó ezen a piacon is, a gyártott keveréktakarmány 50,9 százalékát (1,793 millió tonnát) a baromfitakarmányok adták tavaly.