Házikert

Gloxínia: újra divatos szobanövény

Agrofórum Online

Különleges bársonyos tapintású leveleivel és izgalmas színekben kapható hatalmas virágaival a gloxínia kimondottan ajándékba adható növény. Viszont nem minden lakást szeret, és talán nem is a legkönnyebben tartható növények közé tartozik.

Gesneriaceae családot több mint 150 nemzetség és 3.500 faj alkotja, így az egyik legszínesebb családról beszélünk. A legtöbb faj lágyszárú évelő, a legismertebb faja talán a fokföldi ibolya, amit mindenki ismert már régről, még a nagymamai szobanövények köréből is.

A legtöbb növény a trópusokról vagy a szubtrópusokról származik, ez igényeit is nagyban meghatározza! A családba tartozó növények megjelenése rendkívül változatos és sok kertészeti dísznövény tartozik ide, mint például a gloxínia is.  

A gloxínia (Sinningia speciosa) fajt 1817-ben Conrad Loddiges írta le először. Később bővült a fajok száma és megjelentek a S. doscolor és S. regina fajok is, melyekről később kiderült, hogy a S. speciosa változatai. Léteznek szimpla és duplavirágú fajták is, rengeteg színárnyalatban a fehértől a vörösön át a liláig, bordóig igen sokfélével találkozhatunk.

Hogyan ápoljuk a gloxíniát?

Mivel leveleit is és virágait is közvetlenül a tőből hozza, így nagyon érzékeny a pangó vízre és a túlöntözésre is. De aki tartott már fokföldi ibolyát, annak ez nem is lesz újdonság, hiszen sok szempontból az ápolása megegyezik vele.

A húsos, szőrös levelek miatt viszont a felülről öntözést is hanyagoljuk, mindig maradjunk az alulról öntözésnél, mert így nem indul a gloxínia töve rothadásnak.

Közvetlen napfénynek ne tegyük ki, mert a levelek könnyen megégnek, viszont fénykedvelő, így ablakhoz közel neveljük.

Érdekessége, hogy hosszúnappalos növény és részben ebben rejlik az az ok is, ami miatt újravirágoztatni kicsit nehezebb. Az újravirágzáshoz minimum 10-14 órányi napsütésre van szüksége.

Tápanyagozni is csak ekkor kell, mikor virágzási időszak van. Mivel a gloxínia igen sokáig, akár 6-8 hétig is virágzik, így a tápanyagozást is eszerint kalkuláljuk. Ha elvirágzott, a virágszárakat tőből vágjuk ki nyugodtan.

Elvirágzás után a gloxíniát pihentessük, a gumókat ki is szedhetjük és száraz helyen, kicsit hűvösebben, mint a szobahőmérséklet decembertől márciusig hagyjuk új erőre kapni. Márciusban friss virágföldbe újra elültethetők a gumók, és megfelelő öntözés és hőmérséklet mellett elkezdenek a levelek növekedni.

A gloxínia 3-4 naponta rendszeres öntözést kíván, de a víz ne álljon meg alatta. Kavicsokkal teli alátétre téve a páratartalmat is tudjuk biztosítani és a felesleges víz sem lesz probléma pangó vízként.

Hogyan szaporítjuk a gloxíniát?

A gloxíniát a legegyszerűbben levéldugványokról szaporíthatjuk. 6 hét alatt párás és meleg környezetben a kis levelek meggyökeresednek. Ha mégis magvetéssel próbálkoznánk, akkor áprilisban kezdjünk csak neki, és egy lassabb folyamatra is számítsunk a levéldugványhoz képest.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Világszerte csökken a talaj foszfortartalma az erózió miatt

2020. november 1. 10:37

Egy tanulmány szerint a mezőgazdaságban a globális foszforvesztés több mint 50 százaléka a talaj eróziójának tudható be.

Az amarillisz hagymájának most kell földbe kerülnie a virágzáshoz

2022. december 22. 06:36

Ha ajándékba szánjuk az amarilliszt, és az átadáskor nagy virágtölcséreket is akarunk látni rajta, akkor könnyen programozhatjuk a virágzását.

A tápanyag-utánpótlás hatása a kártevők életmódjára és kártételére

2019. január 14. 08:45

Napjaink növénytermesztési tevékenysége elképzelhetetlen a kultúrnövények igényeit kielégítő tápanyag-utánpótlás nélkül. A kijuttatott makroelemek alapjaiban határozzák meg a növény vegetatív, generatív fejlődését, szabják meg annak adaptív képességeit.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.