Házikert

Hasznos tippek a tavaszi kertrendezésekhez

Agrofórum Online

Az április beköszöntével az ország teljes területén elkezdődtek a kiskertek újítási munkálatai. A hétre jellemző fagyok elmúltával lassan elkezdhetjük díszíteni, csinosítani kiskertjeinket.

A kertek kialakítása és felújítása során azonban számos olyan szempontot kell figyelembe venni, amelyek mind anyagi mind növényvédelmi szempontból megfontolandóak a kertészek számára.

Milyen talajjal érdemes feltölteni a kerteket vetemény előtt? Milyen alapvető megfigyeléseket kell tennünk a palántázások előtt?

Ezeket a kérdéseket járjuk körben a következőkben.

Kertfelújítás és új kertek kialakítása

Sokan a tavasz beköszöntével nemcsak a szokásos palántákat, vetőmagokat vásárolják meg, hanem a teljes renoválását, felújítását vállalják a kertjüknek.

Kertrendezés sokszor az új kertesházak vásárlásakor is szükséges. Hiszen mindenki a saját igényeire, ízlésére szeretné egy kicsit formálni a kisebb-nagyobb telket.

Ilyen esetben mindig érdemes megvizsgálnunk a kertünk tájolását, hogyan „jár a nap”, azaz mikor hova mennyit süt a nap. Nagyon fontos információ, hiszen a jövőben elültetendő növényeink között számos árnyékkedvelő, árnyéktűrő, és kifejezetten napfény igényes növényt találhatunk.

A kert talajának vizsgálata és erózió elleni védelem

Érdemes megnézünk milyen talajjal rendelkezik a kertünk, szükséges-e a tápanyagtartalmat növelnünk. Van-e a kertnek lejtése. Ha van, milyen mértékű és, hogyan tudjuk megóvni az eróziótól. Sok esetben (pl. a homokosabb tájegységeken) szükséges a kertek felső talajrétegének a javítása.

Trágyatípusok és a helyes bedolgozás jelentősége

Ez egy költséges folyamat. Egy 500 m2-es kert esetében, jól eloszlatva és bekeverve, elég lehet körülbelül 4-500 kg érett szervestrágya. Fontos megjegyeznünk, hogy sok esetben jelentős különbségek vannak a trágyatípusok közt is.

Kiskerti felhasználásra általában a kevert csirke-és marha almot szokták javasolni. Minden esetben a megfelelő bedolgozás a kulcs. Érdemes eloszlatni, hiszen a rosszul kezelt almos trágya ki is égetheti a talajt.

Tereprendezés a kert kényelmes használatához

A kertek kialakításakor, sokszor kell tereprendezést is eszközölnünk. A dimbes-dombos, gödrös kertek, udvarok sajnos megnehezítik a mindennapi életet. Ilyenkor sokszor szokták kisebb kerti gépekkel megszántatni, és utána elegyengetni a felső talajréteget. Illetve hozatott termőtalajjal vízszintbe hozni.

Komposzt használata: áldás vagy átok?

Tavasszal szokás a zöldtrágyát, illetve a komposztot is elszórni. Itt meg kell jegyeznünk, hogy a félig összeért növényi hulladék inkább átok, mint áldás a kerteknek.

A le nem bomlott növényi hulladék sokszor, mint fertőző komponens kerül a talajba és olyan veszélyes kórokozók kialakulását okozhatják a palántázás után, mint pl.: Phytophtora infestans, vagy egyéb Verticulliumos gyökérfertőzések.

A komposztott kezelni kell, forgatni, mulcsozni, esetleg beöntözni egy-két liter baktérium készítménnyel, amelyek gyorsítják a természetes bomlást. Ezután amikor már évek alatt megkapjuk e barna porózus szinte földszerű anyagot, ekkor szórhatjuk szét. De ekkor is leásva legalább 15-20 cm mélyre.

Évelők telepítése: megfelelő hely és fajválasztás

Az évelő növények telepítése előtt el kell határoznunk, milyen típusú dísznövényeket, haszonnövényeket szeretnénk elültetni. Abban az esetben, ha málna vagy köszméte a cél, érdemes egy félárnyékos helyet kiválasztani. Sok esetben eresz alá is szoktak málnát ültetni, mert árnyékot és több csapadékot is kap a növény.

A szamócákat, mint legelső friss gyümölcsünket szinte bárhova ültethetjük. Sokan már kaspóba akasztják fel az árvácskák mellé a teraszokon.

Érdemes észben tartanunk, hogy legnagyobb ellensége a túlöntözés. Sokan túlzásba esnek és a gyökér hamar berohadhat. Elég egy-két deciliter vizet hetente adagolnunk egy kis tápoldattal „megbolondítva”.

A hazai kiskertek sok kihívást tartogatnak számunkra az idei évre is. Számos lehetőség közül választhatunk, melyek során sok egészséges gyümölccsel és zöldséggel gazdagíthatjuk kamráink polcait.

Képek: Pixabay.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Idén is palántákat adományozott az agráregyetem

2023. május 28. 06:34

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 15.000 paradicsom-, paprika-, tök- és uborkapalántát nevelt karitatív célra az idei esztendőben.

Palántanevelés otthon? Mikor és hogyan? Mire figyeljünk?

2020. március 7. 09:17

Még sosem voltak palántáim. Érdemes laikusként is belevágni a palántanevelésbe? Mire kell figyelnem?

Még június végén is vethető zöldségek

2023. június 28. 05:36

Ebben a cikkben összeszedtem pár növényt, amit még nyáron is ráérünk vetni.

Palántanevelésben használatos takaróföldek: perlit, zeolit, vermikulit

2020. február 8. 06:36

A takaróföld kiváló víztartó képességénél fogva óvja a magot, majd a csíranövényt a kiszáradástól, amíg a csíragyök nem fejleszt vízfelvételre alkalmas gyökereket.