Házikert

Hasznos tippek a tavaszi kertrendezésekhez

Agrofórum Online

Az április beköszöntével az ország teljes területén elkezdődtek a kiskertek újítási munkálatai. A hétre jellemző fagyok elmúltával lassan elkezdhetjük díszíteni, csinosítani kiskertjeinket.

A kertek kialakítása és felújítása során azonban számos olyan szempontot kell figyelembe venni, amelyek mind anyagi mind növényvédelmi szempontból megfontolandóak a kertészek számára.

Milyen talajjal érdemes feltölteni a kerteket vetemény előtt? Milyen alapvető megfigyeléseket kell tennünk a palántázások előtt?

Ezeket a kérdéseket járjuk körben a következőkben.

Kertfelújítás és új kertek kialakítása

Sokan a tavasz beköszöntével nemcsak a szokásos palántákat, vetőmagokat vásárolják meg, hanem a teljes renoválását, felújítását vállalják a kertjüknek.

Kertrendezés sokszor az új kertesházak vásárlásakor is szükséges. Hiszen mindenki a saját igényeire, ízlésére szeretné egy kicsit formálni a kisebb-nagyobb telket.

Ilyen esetben mindig érdemes megvizsgálnunk a kertünk tájolását, hogyan „jár a nap”, azaz mikor hova mennyit süt a nap. Nagyon fontos információ, hiszen a jövőben elültetendő növényeink között számos árnyékkedvelő, árnyéktűrő, és kifejezetten napfény igényes növényt találhatunk.

A kert talajának vizsgálata és erózió elleni védelem

Érdemes megnézünk milyen talajjal rendelkezik a kertünk, szükséges-e a tápanyagtartalmat növelnünk. Van-e a kertnek lejtése. Ha van, milyen mértékű és, hogyan tudjuk megóvni az eróziótól. Sok esetben (pl. a homokosabb tájegységeken) szükséges a kertek felső talajrétegének a javítása.

Trágyatípusok és a helyes bedolgozás jelentősége

Ez egy költséges folyamat. Egy 500 m2-es kert esetében, jól eloszlatva és bekeverve, elég lehet körülbelül 4-500 kg érett szervestrágya. Fontos megjegyeznünk, hogy sok esetben jelentős különbségek vannak a trágyatípusok közt is.

Kiskerti felhasználásra általában a kevert csirke-és marha almot szokták javasolni. Minden esetben a megfelelő bedolgozás a kulcs. Érdemes eloszlatni, hiszen a rosszul kezelt almos trágya ki is égetheti a talajt.

Tereprendezés a kert kényelmes használatához

A kertek kialakításakor, sokszor kell tereprendezést is eszközölnünk. A dimbes-dombos, gödrös kertek, udvarok sajnos megnehezítik a mindennapi életet. Ilyenkor sokszor szokták kisebb kerti gépekkel megszántatni, és utána elegyengetni a felső talajréteget. Illetve hozatott termőtalajjal vízszintbe hozni.

Komposzt használata: áldás vagy átok?

Tavasszal szokás a zöldtrágyát, illetve a komposztot is elszórni. Itt meg kell jegyeznünk, hogy a félig összeért növényi hulladék inkább átok, mint áldás a kerteknek.

A le nem bomlott növényi hulladék sokszor, mint fertőző komponens kerül a talajba és olyan veszélyes kórokozók kialakulását okozhatják a palántázás után, mint pl.: Phytophtora infestans, vagy egyéb Verticulliumos gyökérfertőzések.

A komposztott kezelni kell, forgatni, mulcsozni, esetleg beöntözni egy-két liter baktérium készítménnyel, amelyek gyorsítják a természetes bomlást. Ezután amikor már évek alatt megkapjuk e barna porózus szinte földszerű anyagot, ekkor szórhatjuk szét. De ekkor is leásva legalább 15-20 cm mélyre.

Évelők telepítése: megfelelő hely és fajválasztás

Az évelő növények telepítése előtt el kell határoznunk, milyen típusú dísznövényeket, haszonnövényeket szeretnénk elültetni. Abban az esetben, ha málna vagy köszméte a cél, érdemes egy félárnyékos helyet kiválasztani. Sok esetben eresz alá is szoktak málnát ültetni, mert árnyékot és több csapadékot is kap a növény.

A szamócákat, mint legelső friss gyümölcsünket szinte bárhova ültethetjük. Sokan már kaspóba akasztják fel az árvácskák mellé a teraszokon.

Érdemes észben tartanunk, hogy legnagyobb ellensége a túlöntözés. Sokan túlzásba esnek és a gyökér hamar berohadhat. Elég egy-két deciliter vizet hetente adagolnunk egy kis tápoldattal „megbolondítva”.

A hazai kiskertek sok kihívást tartogatnak számunkra az idei évre is. Számos lehetőség közül választhatunk, melyek során sok egészséges gyümölccsel és zöldséggel gazdagíthatjuk kamráink polcait.

Képek: Pixabay.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Gránátalma átültetése: a tartós termés titka

2025. április 14. 13:10

Ahhoz, hogy a gránátalma megfelelően fejlődjön és rendszeresen hozzon gyümölcsöt, időről időre átültetésre van szüksége.

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

Van amit már vethet, de lehet palántázni is

2019. február 26. 04:36

Néhány napos télies lehűlés után ismét tavasziasabb arcát mutatja az időjárás. A február az átlagosnál jóval kevesebb csapadékot hozott, így a talajok felső rétege már alaposan kiszáradt.

A hidegtől sárgulnak meg a már kiültetett palánták?

2024. május 2. 04:40

Szeretném megkérdezni, hogy vajon a hideg miatt sárgultak meg a kiültetett palántáim? Vagy más oka lehet?

Mi a tűzdelés (pikírozás) trükkje?

2025. március 13. 05:40

A tűzdelés (vagy pikírozás) egy kertészeti eljárás, amely során a zsúfoltan fejlődő palántákat külön ültetik tágasabb helyre.

Hangya a kertben: miért baj?

2022. június 1. 07:38

Ha össze akarnánk foglalni a hangyák kerti szerepét röviden, akkor igencsak megosztó élőlények, mert a hasznuk mellett komoly gazdasági kárt is okozhatnak tevékenységükkel.