Ház, táj blog

A búzán vitatkozik Románia és Egyiptom

Agrofórum Online

Két, búzával megrakott egyiptomi hajó sem tud kihajózni a román Konstanca kikötőjéből. Bukarest a koronavírus miatt léptetett életbe exportkorlátozásokat.

„Azok a kiviteli szerződések teljesíthetők, amelyeket még az exportkorlátozások április 10-i bevezetése előtt kötöttek meg a szerződő felek” – mondta Adrian Oros, román mezőgazdasági miniszter. A Thomson Reuter hírügynökség arra is rákérdezett a miniszternél, hogy az Egyiptomba irányuló exportügylet sorsa mi lesz. Erre Adrian Oros azt válaszolta, hogy „nem akadályozzák” az ügylet megvalósulását.

A 98,4 milliós Egyiptom világ a legnagyobb búzavásárlója. Románia pedig az egyik legjelentősebb gabonaexportőr a közel-keleti térség irányába. A legnagyobb egyiptomi gabonaimportőr, a GASC három, egyenként 60 ezer tonnás beszerzésre kötött szerződést a román féllel a február 11-i tenderén. Egy, az ügyletre rálátó Reuters-forrás azt mondta, hogy a szállítmány hamarosan elindulhat csak „némi papírmunkára van szükség”. Kairó kiemelt célja jelenleg a stratégiai tartalékok növelése, ezen a héten például már két búzabeszerzési tendert is tartottak.

A konstancai kikötőből április 7-én indult egy gabonával megrakott egyiptomi hajó, de két másik még a kikötőben van. Az egyiket már megrakodták.

Románia április 10-én tiltotta meg a búza, az árpa, a tritikálé, a zab, a rozs, a búzaliszt és számos egyéb élelmiszer kivitelét az Európai Unión kívüli országokba. Ezzel a hazai ellátási biztonságát akarja növelni Bukarest a koronavírus idején.

A román kiviteli korlátozások még az amerikai búzatermelőkre is hatással volt, ugyanis abban bíztak, hogy az egyiptomi búzabeszerzési tendereken sikeresen szerepelhetnek. Az amerikai remények azt követően éledtek újjá, hogy Románia a múlt héten a megbízható belföldi ellátás fenntartása érdekében kiviteli tilalmat hirdetett ki. A koronavírus miatt lettek óvatosabbak a román szabályozó hatóságok. Bukarest ezzel az ukrán és az orosz mintát követte. A Fekete-tenger térségében lecsökkent gabonakínálat miatt akár az amerikai eladók is szerephez juthatnak a Közel-Keleten.

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

 Fókuszban a búza levélbetegségek

2018. március 21. 12:50

Hosszú évek tapasztalatai azt igazolják, nem kérdés, hogy szükséges-e a levélbetegségek elleni védelem.

Háromhetes mélypontra zuhant a kukorica ára

2023. június 30. 06:36

Az Egyesült Államokban a határidős kukorica árszintje az elmúlt közel három hét legalacsonyabb szintjére esett csütörtökön.

Erős a kereslet az amerikai szójabab-készletek iránt

2023. október 28. 08:40

Európában a malmi búza, a kukorica, a repce kurzusa is mínuszban zárt, a takarmánybúza viszont drágult.

Nyolchetes mélypontra zuhant a búza ára

2024. június 18. 08:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.