13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Ház, táj blog

A gyep és a pázsit gondozása ősszel

Agrofórum Online

Még a legstrapabíróbb gyep is megfárad az őszi hónapokra a nagy tavaszi és nyári igénybevételtől. Mit tehetünk, hogy évről évre élvezhessük a gyepünk vagy pázsitunk szépségét?

Mi történik egész évben?

A gyep és a pázsit egész évben, szinte „észrevétlenül” szolgál ki minket. Csak arra szoktuk felkapni a fejünket, ha valami gond van vele: foltokban ritkul, kiszárad, berohad, lassan nő, egyre több benne a gyomnövény stb. Azért, hogy ezeket a következményeket elkerüljük, elengedhetetlen, hogy ősszel is szenteljünk a fűnek elegendő gondoskodást!

Az őszi gondozást busásan meghálálja a gyep

Talajlazítás és gyepszellőztetés

A már emlegetett tavaszi és nyári fokozott igénybevételtől a kert talaja tömörödik. A fűnyírást követően a fűszálak között maradó fűnyesedék miatt a pázsit összeáll, összegubancolódnak a fűszálak, ami hosszú távon gyengíti a pázsit állapotát.

A fenti okok miatt érdemes talajlazítást és gyepszellőztetést végezni, hogy a zöld szőnyeg fellélegezhessen! A talajlazítással „feloldjuk” az összetömörödött talajrészecskék közti területeket, így a talajba újra fizikai akadály nélkül áramolhat a levegő és a nedvesség, amelyre a talajlakó szervezeteknek és a növények gyökerének szükségük van.

Az 1-2 cm mély gyepszellőztetéssel a fűszálak között felhalmozódott növényi és állati maradványoktól tisztítjuk meg a területet, ami szintén a fenti célokat, és a fűszálak egészségét szolgálja. Ezt érdemes az őszi tápanyag-utánpótlás előtt, egy száraz, csapadékmentes napon elvégezni, így az ezt követően kijuttatott tápanyagokat könnyebben és gyorsabban fel tudják használni a fűszálak. A szellőztetéshez nagyobb gyepfelületeknél motoros gyepszellőztető használata javasolt, kisebb területek esetében egy vasvilla vagy gereblye is alkalmas a célra. A szerszámokat a talajba szúrva mozgassuk óvatosan előre és hátra! Ezt addig kell végezni, amíg végig nem érünk az egész felületen. A folyamat során a gyomnövényeket is eltávolíthatjuk a területről.

Kisebb területeken egy gereblye vagy vasvilla is alkalmas gyepszellőztetéshez

Ha az idei kaotikus időjárás vagy egyéb tényezők nagyon megviselték a gyepet, finom szemcséjű homokot vagy egy kis fűmagot is kiszórhatunk a szellőztetés után, amely elősegítheti a regenerálódás folyamatát.

Gereblyézés

Másik fontos feladat a gereblyézés, amelynek során a gyepfelületre hullott leveleket és a fűnyírásból visszamaradt növényi maradványokat rendszeresen el kell távolítani. Ezek mind fényt és levegőt vesznek el a gyeptől, amelyekből az őszi hónapokban egyébként sem sok jut a fűszálaknak.

Rendszeres tápanyag-utánpótlás

A tavaszi és nyári időszakban, amikor a lebontó szervezetek (pl.: talajlakó állatok) tevékenysége a csúcson pörög, kint hagyhatjuk a területen a levágott fűkaszálékot. Ősszel azonban célszerű speciális gyeptrágyát használni, és azzal rendszeresen trágyázni a gyepet vagy a pázsitot.

A legalkalmasabb és nagyobb területre a leggyorsabb megoldás a trágyaszóró bevetése, amelynek segítségével kereszt- és hosszanti irányban is egyenletesen szét tudjuk hordani a trágyát. Nagyon fontos, hogy a trágyát soha ne frissen nyírt gyepre terítsük szét!

Gereblyézzük össze a leveleket és a fűkaszálékot, hogy fellélegezhessen a fű

Fűnyírás

Az őszi hónapok során módosítanunk kell a fűnyírás magasságát a tavaszi és nyári időszakhoz képest. Az egyik legfontosabb szabály, hogy nem szabad a füvet 5 centiméternél kisebbre nyírni! Ezzel meggátoljuk, hogy az éjszakai fagyok és a nappali hőmérséklet csökkenése kárt tegyen a növényben. Emiatt érdemes gyakrabban hozzáfogni a nyíráshoz.

Őszi füvesítést követően

A füvesítést követő első fűnyírás akkor esedékes, ha a fű körülbelül 6-8 cm magas. Ilyenkor alacsonyabbra, 4-5 cm-re visszavághatjuk. Ez alól kivétel a kert árnyékosabb szegleteiben lévő gyep, ahol maradhat 5 cm felett a magasság. Lehetőség szerint hetente nyírjuk a füvet, hogy kellően megerősödjenek a tél beállta előtt a fűszálak. A strapabíró gyep (pl.: a sportgyep) maradhat 3-4 cm magas.

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

„Szívvel, lélekkel dolgozni, és akkor elérem céljaimat!”- Erdei Roland a ChillER Manufaktúra alapítója

2018. november 27. 15:34

Mit is mondhatnék. Tudom, tudom, hogy már megint egy interjú, de lehet valami annál inspirálóbb, mikor egy fiatal tehetség enged be egy kicsit a kulisszák mögé? Mostanában szerintem vonzom azokat a termelőket, akik a Szent István Egyetemen végeztek Gödöllőn, nem is értem miért...

Évelő dísznövények ültetésének és gondozásának alapszabályai

2019. január 23. 04:37

Az évelő dísznövényeket a türelmetlen, de dolgos kertész hálás barátainak is nevezik: a kiültetésüket követő néhány hónap alatt már színpompás, egészséges állományt képezhetnek. Ehhez viszont körültekintő helyválasztás és hosszú hónapok kitartó gondozása, védelme szükséges. Lássuk, milyen körülményekre figyeljünk, hogy egészséges évelő dísznövények díszítsék a kertünket!

Gombagyűjtési szabályok II.

2022. április 29. 04:38

Miből áll egy felkészült gombagyűjtő felszerelése? Milyen alapvető tudással vértezzük fel magunkat, mielőtt elindulunk? A következő áttekintés kezdő és tapasztaltabb gyűjtőknek is hasznos!

Tennivalók a ház körül az év első két hónapjában

2019. január 16. 05:36

Nincs is szebb és megnyugtatóbb annál, mint amikor az évszakok a rájuk jellemző pompájukban tündökölnek. Télen – bár sokan több kivetnivalót találnak ebben az évszakban, mint szépséget – nincs gyönyörűbb látvány a fehér dunna alatt alvó tájnál és kertnél. Mégsem dőlhetünk hátra teljesen, hiszen akad munka télen is bőven.