31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Ház, táj blog

Alakítsunk ki lepkebarát kertet! II. rész – Lepkeitató és lepkeház

Agrofórum Online

A lepkék vonzásáról nemcsak a megfelelő növények ültetésével gondoskodhatunk, de kihelyezhetünk a kertbe egy-két olyan eszközt, amellyel sok beporzó rovart marasztalhatunk a házunk tájékán. A rovarhotelek mellé helyezzünk ki lepkeházat és lepkeitatót is!

Az előző részben megtudhattuk, hogyan biztosíthatunk a lepkéknek megfelelő életteret a kertben, hogyan segíthetjük hozzá őket egész évben tápanyaghoz és friss vízhez, és miképp gondoskodhatunk a lepkék hernyóiról is.

Ebben a részben részletesebben kitérünk a lepkék élőhelyének és itatóhelyének biztosítására, ugyanis kiegészíthetjük a lepkebarát kertet a megfelelő növények mellett lepkeitatóval és lepkeházzal is.

Lepkeitató

Főként a nyári nagy melegben a lepkék és a méhek is egyre kevesebb vízhez férnek hozzá, főként a városi területeken és a hosszúra nyúló, csapadékszegény hetekben. Ezért van fontos szerepe a lepkeitatóknak, amelyek segítik a beporzók boldogulását a szélsőségessé váló időjárási körülmények között is.

Lepkeitató

A lepkeitatók kis vagy közepes méretűek és könnyen hozzáférhetőek a lepkék, méhek és más rovarok számára is. Általában egy peremmel rendelkező alátét, virágtartó, nagyobb pohár megfelelő erre a célra, amelyet feltöltünk friss vízzel vagy édesített folyadékkal (a cukor pótlása érdekében, amelyet a virágokon kívül itt is magukhoz tudnak venni a lepkék), és belehelyezünk pár kavicsot és nagyobb köveket is, hogy a rovarok azokon tudjanak biztonságosan landolni.

Lepkeház

A lepkeház nem más, mint egy speciális rovarhotel a lepkefélék részére. Napos helyen, egy esőtől és széltől védett sarokba kihelyezve biztonságos menedéket és ideális élőhelyet biztosít a lepkék számára.

Ha kiapadnak a természetes vízlelőhelyek, égető szükség van a mesterséges itatóhelyekre

Tudunk már vásárolni olyan rovarhotelt, amelyben a lepkékre is gondoltak. A lepkéknek kialakított része a “hotelnek” az, amely egymással párhuzamos, hosszabb lyukú nyílásokból áll. De készíthetünk vagy vásárolhatunk olyan “házakat” is, amelyek csak lepkék részére biztosítanak menedéket. A lepkeház kihelyezésével kapcsolatos tudnivalók megegyeznek az általános rovarhotel megfelelő elhelyezésével.

A lepkeitató és lepkeház előnyei

Mivel a lepkeitató és a lepkeház is bevonzza a kertbe a lepkéket, méheket és más beporzó rovarokat, ezért közvetve elősegíti a rovarbeporzást, ezáltal növekedhet a növényeink virágzása és terméshozama is, mert ha már egyszer inni vagy megpihenni jött a kedves vendég a kertünkbe, akkor már jobban körbe fog nézni…

A lepkeitató és a lepkeház is segít a kertbe vonzani a beporzókat

Ezenkívül a lepkeitatók különösen hasznosak a száraz időszakokban, amikor a természetes vízforrások csökkennek vagy kiszáradnak, így lehetővé teszik a beporzó rovarok számára, hogy megfelelő mennyiségű vízhez jussanak, amely különösen a nyári melegben létfontosságú a túlélésükhöz.

Másodlagos funkció ugyan, de mind az itatók, mind a lepkeházak is különböző méretűek, formájúak és színűek lehetnek, így dekoratív elemekké is válhatnak a kertekben. Nem mellesleg számunkra is hasznosak, ugyanis a lepkeház és a lepkeitató is kiváló eszköz lehet az oktatásban és a gyermekek környezettudatosságának növelésében. Gyerekek és felnőttek egyaránt tanulhatnak a beporzó rovarok fontosságáról, a biodiverzitásról és a kertészkedésről.

A rovarhoteleken belül a lepkéknek kialakított rész (bal oldal)

Egy különleges ötlet

Kiegészítve a lepkevonzó növények sokaságát a kertben, már van lehetőségünk egy lepkék számára kevert “növénykoktélt” is vásárolni, méghozzá pillangóbarát viráglabda formájában.

A pillangóbarát viráglabda olyan magkeverékből áll, amely színpompás, magas pollentartalmú virágok magvait tartalmazza, ezáltal a kertnek egy részében csoportosan fognak nőni a különböző évszakokban virágzó, lágyszárú lepkecsalogatók.

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Második esély – ötletek a kert és udvar megújításához és szépítéséhez újrahasznosítással II. rész

2018. június 11. 13:50

Hányszor keletkezik olyan természetes eredetű vagy mesterséges hulladék a gazdaságban vagy a ház körül, aminek találhatunk egy tökéletes dekorációs vagy új használati funkciót.

Őszi terméshatározó I. rész – galagonya, csipkerózsa és húsos som

2019. szeptember 26. 04:36

Ilyen tiszta, gyönyörű őszi időben érdemes beiktatni egy-egy kirándulást a varázslatos hazai erdőkben. Lépten-nyomon színpompás növényekre bukkanhatunk, amik ezekben a hetekben nemcsak tarka leveleikkel tűnnek fel. Értékes beltartalmú, nem ehető vagy éppen mérgező terméseket hozó növényekre bukkanhatunk. Tekintsük át a cikksorozatban, vajon milyen növényfajokat keresztezhet az utunk az őszi kirándulások alkalmával!

Tojásdíszítési technikák otthon

2023. április 6. 05:37

Különlegesebb húsvéti hímes tojásokra vágyunk idén? Hogyan díszítsünk, hogy egyedi tojásokat kapjunk? Gyerekekkel is elkészíttethető tojásdíszítési technikákat gyűjtöttünk össze.

Ezt a földet választottam III. rész

2019. szeptember 19. 04:36

Milyen földtípusok állnak rendelkezésünkre, melyiket válasszuk a növény igényei (pl.: savanyúföld, kaktuszföld, orchideaföld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében? Megéri minden növénynek „névre szóló” földet vásárolni? Melyik fajtát helyettesíthetem egy másik típussal?