34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Ház, táj blog

Felelős állattartás – az ételmaradék és a házi kedvencek

Agrofórum Online

Sok háztartásban előfordul, hogy az emberi fogyasztásra szánt és megmaradt élelmiszerek és ételek rendre a ház körül élő állatok – kifejezetten a kutya és a macska – táljában kötnek ki. Ha tisztában vagyunk házi kedvenceink alapvető életműködéseivel, és tudjuk, melyik étel elfogyasztása okozhat számukra problémát, akkor alapvetően ezzel nincs semmi baj, mégis…

Miközben a komposztálásról szóló cikk készült, eszembe jutott, vajon hányan választják azt a megoldást az étel- vagy élelmiszermaradékok eltüntetésére, hogy házi kedvenceik – elsősorban a kutya vagy macska – kosztjának használják. Mondván, hogy „A Buksi vagy a Cirmi úgyis megeszi”. Alapvetően nincs ezzel semmi baj, ha odafigyeléssel tesszük, hiszen nem minden, emberi fogyasztásra szánt étel maradéka alkalmas arra, hogy az állataink is válogatás nélkül azokat fogyasszák.

Az alapok

Ahogy a kedvenceinknek kikészített ivóvíz esetében, az ételeknél is igaz az a mondás, hogy csak olyan minőséget tegyünk eléjük, amelyet mi is megennénk: ne tegyük a tálkába a „talán még friss” sült húsokat, potyadékokat, köretmaradékokat, a pulton felejtett porciókat, a nem megfelelően tárolt ételeket és így tovább. Továbbá alapvető szabály, hogy bármilyen emberi fogyasztásra szánt étel maradéka kerül az állatok elé, az ne legyen se jéghideg, se tűzforró.

Ételmaradékot csak okosan!

A tiltólista

A teljesség igénye nélkül kerültek felsorolásra azok az ételek és élelmiszerek, amelyeket nem szabad fogyasztaniuk a házi kedvenceinknek:

Kávé – a kávé legfontosabb hatóanyaga, a koffein a házi kedvencek szervezete számára mérgező vegyület, ezért minden kávét tartalmazó élelmiszer tiltott a részükre.

Csokoládé – a csokoládéban és a csokoládét tartalmazó élelmiszerekben található teobromin nevű alkaloid a koffeinhez hasonlóan a kutyák és macskák számára mérgező vegyület. Természetesen négylábú pajtásaink ezzel nincsenek tisztában, és ha rendelkezésükre állna, akkor töménytelen mennyiséget képesek lennének behabzsolni belőle.

Alkohol – az állatok – és különösen a kutyák – mája nem képes hatékonyan feldolgozni az alkoholt, ezért fogyasztása mérgezésre utaló tüneteket válthat ki a házi kedvencnél.

Tej – a tejben található tejcukrot nagyon sok kutya és macska nem tudja megemészteni, ezért a tej fogyasztása rosszullétet, hányást, hasmenést válthat ki. Kerüljük a tej és a tejtermékek túlzott bevonását a házi kedvencek étrendjébe, sőt ha lehet, teljesen hagyjuk el.

Hagyma – a macskák számára mérgező vegyületet (N-propil-diszulfid) tartalmaznak a hagymafélék, fogyasztásuk vérszegénység kialakulásához vezet.

Mindig figyeljünk oda, mit teszünk a kedvencünk tálkájába!

Burgonyafélék – a burgonya, a paradicsom, a paprika, a padlizsán mindegyike tartalmazza a szolanin nevű glikoalkaloidot. Ha ezek a zöldségfélék nyersen az állat szervezetébe jutnak, a „megfelelő” mennyiségben a központi idegrendszer bénulásához is vezethetnek!

Avokádó – az avokádó magja, héja és levele mérgező vegyületet (perszin) tartalmaz, amely kutyáknál hasmenést és hányást okozhat.

Nyers húsok – a nyers sertés- és vadhúsok súlyos betegségeket okozó vírusok és paraziták forrásai lehetnek, főként a kutyák számára, ezért szigorúan tilos az állataink elé tenni.

Szilánkosan törő csontok – főként a szárnyasok (pl. csirke) csontja, amely apró darabokra, szilánkosra törik, felsértheti az állat emésztőrendszerét, súlyos esetben a bélrendszert ki is lyukaszthatja.

Nyírfacukor (xilit) – a gyorsan felszívódó nyírfacukor egy mesterséges édesítőszer pl. rágógumiban, cukormentes mogyoróvajban, amelynek hatására az inzulinszint ugrásszerűen megnő az azt fogyasztó állat szervezetében, ami jelentős mértékben lecsökkenti a vércukorszintet. Ennek hatására az állat szédülni fog, és hányás, eszméletvesztés is felléphet.

Mindezek szerint nagyon fontos, hogy az állatoknak szánt ételmaradékot mindig tudatosan ellenőrizzük le, nincs-e benne számukra ártalmas összetevő!

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Gazdálkodj jogosan. A szomszédjogok gyakorlásának egyes kérdései a mezőgazdaságban

2019. május 1. 09:26

A szomszédjogok azok a jogi határok, amelyek között a szomszédok az egymás tulajdonosi érdekkörébe való szükségszerű behatásokat tűrni kötelesek. A növényzettel és az állattartással kapcsolatos zavaró hatásokról, valamint a közös határral kapcsolatos szomszédjogi kérdésekről olvashatnak ebben a hónapban a jogi rovatban.

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolták két Bács-Kiskun megyei tömőlúdtelepen

2022. november 4. 15:35

Magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta két Bács-Kiskun megyei tömőlúdtelep állatainál a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.

Sikeres kiállítást tudhat maga mögött az AXIÁL

2019. május 16. 07:17

Véget ért a XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok, melyen az AXIÁL Kft. is kiállított 1500 négyzetméteren. A mezőgazdaságigép-forgalmazó cég elsősorban az állattartás technológiájára fókuszált.

Ismét felütötte a fejét a madárinfluenza Bács-Kiskun vármegyében

2023. február 14. 16:19

Hetekkel a körzetek feloldása után ismét a madárinfluenza jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Bács-Kiskun vármegyében.