Ház, táj blog

Hamu és gyémánt

Agrofórum Online

Az elmúlás gondolatának borzongásával terhes ez a hónap. Sáros, fázós és üres, mint a kiégett kemence, melynek alján már csak a hamu szürkül, de a melege már a múlté.

Ez a borongós hangulat juttatta eszembe az 1960-as évek megrázó élményt nyújtó lengyel filmjét, melyet aztán írásom címéül is választottam.

Ebben a filmben annyi minden van: érzelem, cinizmus, a szereplők viaskodása önmagukkal és a világgal. Benne van az értelmetlen háborúban elveszettek emlékezete és a legalább ilyen értelmetlen bosszúállás, és benne van egy lebombázott templomban fejjel lefelé függő szélnyikorgatta kereszt alatt születő szerelem. Behúzódva a romok közé a két fiatal együtt betűzgeti a sérült templomfalról:

„Csak hamu marad, hogy hulladék gyanánt
szétszóródjék a szélben,
vagy marad a hamu mélyén
csillagfényű gyémánt,
örök tavaszt hirdető virradat?”

És benne van az újrakezdés, a szabadság vágya is, amikor egy öreg szállodaportás a kitáruló ajtón beözönlő napfénnyel szembe menetelve kibontja a lengyel zászlót.

November van. A Nap egyre laposabban pislog ki a felhők közül, a meg-meglóduló szél belekap a temetőkben fonnyadozó krizantémokba, aztán végigsöpri az utakat, ahol lehullott levelek járják egyre fáradtabban utolsó táncukat.

A határ is lassan kiürül; a vetések elvégezve – nagy baj, ha nem!

Ennek hátrányairól e lap olvasóinak nem is illik beszélni. A vetés apropóján az elmúlt havi lapszámunkban elég sokat foglalkoztunk a gabonákkal. Jó talajra hullott-e a mag, valóságos és átvitt értelemben is? Milyen talajt tudtunk készíteni, a tápanyag-utánpótlásnál, fajtaválasztásnál, a vetőmagnormánál, a vetésidőnél módunk volt-e hasznosítani azokat az ismereteket, amelyeket az Agrofórum – az időszerűség okán – közvetíteni szeretne?

A betakarításokon is túl vagyunk – ide akár kérdőjelet is tehetnénk – mert, ha nem, az is baj. Jó lenne előre tudni, milyen időre számíthatunk. Gyúrjuk-e majd a sarat, vagy megússzuk szárazon, mert amit a felázott talajokkal tenni vagyunk képesek ilyenkor, az már a bűn kategóriája. Az időjárást pedig kiszámítani nem lehet legalábbis hosszú távra nem igen. Éppen ezért, nem elégszer hívjuk fel a figyelmet, hogy vigyázzunk a kukorica tenyészidejével, mert a betakarítás késői ideje, bizonytalan időjárása és a magas szemnedvesség tartalom egyaránt kockázatossá teszi a hosszú tenyészidejű fajták alkalmazását.

Legjobb ilyenkor, ha a terepet már a műtrágyaszórók uralják, és valahol a távolban az ekét vonszoló traktorok morajlása hallik.

Van azért ebben a lehangoló novemberben is valami reménykeltő: a vetések. Kicsit félve nézzük a repcét: miként tudott egyáltalán kikelni, hogy tudott megerősödni egy ilyen embernek, betakarításnak kívánatos csodálatosan meleg, de a talaj-előkészítések, vetések szempontjából igencsak kedvezőtlen száraz szeptember után?

Ritka az, ahol nem találkozunk foltos repcékkel. Egyik helyen ez a baj, a másikon meg pont a meleg hatására túlfejlődött a növényállomány; ott meg az a baj. Valószínűleg sokhelyütt lesz szükség regulátorra. A kalászosok vetését mustrálgatva, ha jól eltaláltuk a vetésidőt, mert minden egyben volt: talajállapot, nedvesség, időjárás, akkor akár hátra is dőlhetnénk elégedetten. De mikor tud a gazda hátradőlni? Legfeljebb, ha ültében a fáradtságtól elnyomja az álom.

November van. A nappalok egyre rövidebbek lesznek, az éjszakák pedig egyre álmatlanabbak és hosszabbak. A gondjaink átszövik a csendet, felnagyulnak, szinte óriásként telepednek ránk.

Felriadunk. Valaki kopogott? Nem, csak a késői hajnal nézett be az ablakrácsokon, hogy színeket varázsoljon a hamuszín éjszakából.

Ideje, hogy félresöpörjük az árnyakat, a múlt legyen a múlté, a jövő pedig a mienk. A miénk és mindazoké, akik úgy gondolják, dolguk van a Világban. Bárhol legyenek is, bármit munkálkodjanak is, ha hasznos dolgot tesznek, akkor teljesítették azt a küldetést, amiért lettünk.

És akkor talán utánunk is marad valami: lehet, hogy csillagfényű gyémánt?

A tábla széléről 2006 novemberében – Dr. Bódis László

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Miért alkalmazzunk talajoltást vetés előtt?

2023. október 16. 08:10

A mezőgazdasági termelés sikerességének alapja a termőföld, mégsem fordítunk rá kellő figyelmet.

Miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Hogyan javítható a kelés aránya?

2023. január 28. 04:37

Magvetésre készülök, szeretném megtudni, hogy miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Előáztatással, előcsíráztatással javítható a kelés aránya?

Kukoricavetést megelőző gondolatok, tapasztalatok, tervek - (Kukoricavetés 1.)

2018. április 14. 15:43

Többféle technológiát, kísérletet tervezünk elvégezni az idei évben, ezek előkészítéséről, tervezéséről és a tervezett értékelésről szeretnék pár gondolatot megosztani.

Közeledik a tavaszi szántóföldi munkák vége

2023. május 21. 11:36

Jó ütemben folynak a tavaszi szántóföldi munkálatok hazánkban, rövidesen végeznek a gazdák a vetéssel.