31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Ház, táj blog

Hogy harcoljunk a klímaváltozás hatásaival? – Jó példaként Bécs Aspern-Seestadt városrészt mutatjuk

Agrofórum Online

A klímaváltozás napjaink kiemelkedő problémája, jellemzően emelkedő hőmérsékletekkel, hőmérsékleti ingadozásokkal, a csapadék egyre egyenetlenebb eloszlásával, csapadékhiánnyal írható le ez a jelenség. A szakemberek felismerték, hogy a klímaváltozás hatásai mérsékelhetők a megfelelő intézkedésekkel, mint a csapadékvíz-visszatartás. Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, ahol a kezdetektől különös hangsúlyt fektetnek a klímaváltozás hatásainak mérséklésére.

A csapadékvíz-visszatartásnak több pozitív hatása is van a környezetre, a tározott csapadék később, szükség esetén felhasználható a környezet számára. A megfelelő helyen való tározás a villámárvizek kiküszöbölésére is alkalmas, ugyanis a víz által veszélyeztetett területekről a víz gyorsan elvezethető, az arra a célra kialakított tárolókba, ahol a felhasználásig tárolható, esetlegesen szikkasztható.

Erre többféle megoldás is létezik, a víz tározható természetes mélyületekben, mesterségesen direkt erre a célra készült mélyedésekben, illetve más célból készült, de már nem használt mélyedésekben. Továbbá sűrűn beépített területen, nagy százalékú burkolt felületeknél, alkalmazhatók a szikkasztóblokkok is, melyek moduláris elemek, amiket a föld alá helyezve a hirtelen összegyűlő víznek teret biztosítanak, majd azt lassan beszivárogtatják a talajba, ahova másképp a burkolatok miatt nem jutna víz.

Másik jó példa a klímaváltozás hatásainak mérséklésére a zöldinfrastruktúra minőségi, illetve mennyiségi fejlesztése. Ahol van rá hely, érdemes többszintű növényállományt kialakítani, ugyanis a megfelelő kiterjedéssel rendelkező többszintes növényállományok – melyekben a fáké a hangsúlyos szerep – bizonyíthatóan csökkentik a felszín hőmérsékletét, akár több fokkal is.

További lehetőség a lapostetők és a vertikális felületek zöldítése, egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a zöldtetők (legyen az extenzív vagy intenzív), a zöldfalak, zöldhomlokzatok. Ezek a megoldások még energetikai szempontból is hasznosak lehetnek az épületek számára, ugyanis szigetelnek, ezért nyáron később melegszik fel az épület belseje és kevésbé, valamint télen kisebb energiabefektetéssel érhető el ugyanaz a belső hőmérséklet, mint ezek nélkül a zöld megoldások nélkül.

Bécs, mint jó példa

Bécs egy olyan főváros, amely rengeteg figyelmet és forrást fordít a minőségi zöldfelületek kialakítására és fenntartására. Minőségi zöldfelületei kellemes közeget biztosítanak mind a helyiek, mind a turisták számára, és összefüggő rendszert alkotnak a város szövetében. A zöldfelületek gondozottak és segítenek a klímaváltozás hatásainak mérséklésében.

Aspern-Seestadt

Aspern-Seestadt Bécs egy új városrésze, mely jelenleg is épül, körülbelül ötven százaléka van kész. A városrész nagy hangsúlyt fektet a klímaváltozás hatásainak mérséklésére, ennek egyik legszembetűnőbb eleme a csapadékvízgyűjtő tó, mely fürdőtóként is funkciónál az itt élők számára. A tó mesterséges, aljzata kavicsos, vize jellemzően tiszta, a tófenék jól látható a mélyebb részeken is. A biodiverzitás szempontjából jelenleg még nem áll a helyzet magaslatán, növény- és állatvilága szegényes, a parti sáv elenyésző részén találhatók vízparti növények, kisebb nádfoltok lelhetők fel.

Az Aspern-Seestadt-ban található esővízgyűjtő tó és egy a sok városi zöldfelület közül
Az Aspern-Seestadt-ban található esővízgyűjtő tó és egy a sok városi zöldfelület közül (saját fotók)

A városrész amellett, hogy épül, jelenleg is lakott, és már a tervezésnél fontos szempontként vették figyelembe a klímatudatos működést. Ez látszik a városi zöldfelületek mennyiségében és minőségében is. Azonban vannak kezdeményezések, programok, melyek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.

Ilyen kezdeményezés volt például a klímasemleges utca ötlete is, amely azt takarja, hogy bizonyos utcákat a nyári hónapokban lezárnak a gépjárműközlekedés elől, technikailag kerékpáros, illetve gyalogos utcává alakítva azokat. A lezárás mellett dézsás növényeket és párakapukat helyeztek ki az adott utcákra. Sajnos ez a kezdeményezés elhalt, néhány próbálkozás után bebizonyosodott, hogy egy ilyen klímasemleges utca megvalósítása kifejezetten sok forrást emészt fel, a hatásfoka pedig ehhez mérten nem elég magas, hogy igazolható legyen a folytatás.

Közösségi kert és erkély zöldítés
Közösségi kert és erkély zöldítés (saját fotók)

Irodalomjegyzék:

Dr. Almási Balázs, Csizmadia Dóra (2016), Zöldinfrastruktúra füzetek 1. Vízáteresztő burkolatok, Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft., Budapest

Pataky Rita szerk. (2016), Zöldinfrastruktúra füzetek 2. Zöldhomlokzatok, Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft., Budapest

Csizmadia Dóra (2018), Zöldinfrastruktúra füzetek 3. Vízérzékeny tervezés a városi szabadtereken, Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal, Budapest

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Klíma-ellenállóság és kiváló tápanyagtartalom a nemesítési programok középpontjában

2019. január 30. 04:47

Klíma-ellenálló és kiemelkedő tápanyag-tartalmú növényfajták termesztésével csökkenthető az alultápláltság, az éhezés.

Vessen napraforgót, a klímaváltozás nyertesét!

2025. január 14. 12:10

Egy új, ígéretes szulfonil-urea-rezisztens és egy imazamox-ellenálló linolsavas hibridet mutatunk.

Decembertől új növény-egészségügyi szabályozás lép életbe az unióban

2019. április 25. 06:02

2019. december 14-től kell alkalmazni az Európai Unió tagállamaiban a még 2016 októberében elfogadott, új növény-egészségügyi alaprendeletet.

Nagy István: a harmadik országoknak is ki kell venniük a részüket a közös erőfeszítésből

2022. június 14. 10:32

Az európai gazdáktól megkövetelt szigorú termelési előírásokat ki kell terjeszteni a harmadik országokból importált mezőgazdasági termékekre.