Ház, táj blog

Ismerjük fel a parlagfüvet!

Agrofórum Online

A parlagfűvel szembeni házikerti védekezésnek is az az alapja, hogy időben, még virágzás előtt felismerjük a növényt. Ezzel egyrészt meggátoljuk, hogy virágzása során szórja a sokak életét megkeserítő pollenjét, másrészt egyúttal megakadályozzuk azt is, hogy magot érleljen, így a következő években kevesebb mag indulhat csírázásnak.

A parlagfű felismerése már a növény 2-4 leveles állapotában is lehetséges, ha a fiatal növénynek egy-két sarkalatos tulajdonságát célzottan keressük és ezek által felismerjük.

A parlagfű sziklevelei hasonló alakúak és nagyságúak, mint egy kiskanál

Az ürömlevelű parlagfű kétszikű gyomnövény, induljunk hát ki ebből a tág jellemzésből. Ezt követően a parlagfű életciklusának megfelelően sorra vesszük, honnan ismerhető fel a szikleveles, pár lombleveles, fejlett és virágzó parlagfű. A cikk második részében felsorolásra kerülnek azok a növények, amelyek összetéveszthetők a parlagfűvel, majd a cikk harmadik részében megismerkedünk azokkal a módszerekkel, amelyekkel meggátolhatjuk a parlagfű terjedését a házikertben.

A kétszikű növények eszköztára

A kétszikű növények csírázásakor két sziklevél fejlődik ki a magból. A sziklevelek a parlagfű esetében nem hasonlítanak a növény lombleveleire. A gyökérzet fő- és mellékgyökerekből tevődik össze. A levelek gyakran tagoltak, erezetükben főér és az ezekből kiágazó oldalerek különböztethetők meg. A virágokra kettős virágtakaró (csésze és párta) jellemző.

A fiatal parlagfű

A parlagfű csírázásának kezdete március vége-április eleje, tömeges kelésének időszaka pedig áprilisban és májusban jellemző. Ekkor van lehetőség a lehető legkisebb erőfeszítéssel, növényvédő szer nélkül is hatékonyan védekezni ellene.

A fiatal – 2-6 levelű parlagfű levelei már szeldeltek

A parlagfű sziklevelei hasonló alakúak és nagyságúak, mint egy kiskanál: széles tojásdad alakjuk lekerekített csúcsban végződik. A sziklevél nyele vastag és rövid. Az első lomblevelek szeldeltek és apró szőrök borítják őket, csakúgy, mint a levélnyelet. A levél szeldeltsége nem egyenletes: a csúcsi hármas nagyobb, az oldalakon egyenlőtlen. A további lombleveleket sűrűbben borítják majd a levélszőrök.

A fejlett parlagfű

A parlagfű erőteljes növekedésű, dúsan elágazó nyárutói egyéves (egynyári) lévén a nyári hónapokban elérheti a 130-150 cm-es magasságot is, és nemegyszer találkozni 2 méteres növénnyel is. Ez utóbbi magasság eléréséhez a legkedvezőbb időjárási körülményeknek kell teljesülniük amellett, hogy a növény környezetében nincs versenytárs a vízért és tápanyagért folytatott hajszában.

A parlagfű akár 1,5-2 méter magas, dúsan elágazó növénnyé is fejlődhet

Azokban a kertekben, ahol folyamatosan gondozzák a gyepet, alig nő meg 30-40 cm-re a növény. Ha szőrökkel borított szárát keresztben elvágjuk, akkor láthatjuk szárának négyzet alakú keresztmetszetét. Levelei szárnyaltan szeldeltek. A levél fonáki oldalát és a levél nyelét pelyhes szőr borítja.

A virágzó parlagfű

Az időjárástól függően a parlagfű hazánkban júniustól egészen októberig virágozhat.

Kétivarú, egylaki növény, vagyis a porzók és a termő külön virágzatban találhatók, de egy növényen. A termős virágzathoz képest 7-10 nappal korábban virágzik a porzós virágzat. A porzós virágzat a hajtások végén elhelyezkedő füzérvirágzat, amely a szakirodalom szerint 10-100 apró, világossárga virágból is állhat.

A parlagfű porzós füzérvirágzatai a növény szárának végén fejlődnek

A porzós virágzatok alatti levélhónaljban helyezkednek el a murvapikkelyekkel borított, jól védett termős „fészkek”. A szélbeporzást követően ezekben a fészkekbe elhelyezkedő, citrom alakú kaszattermésekben érik a tojás alakú mag. Könnyű, csapos pollenje a széllel könnyen száll, alakjának és viszonylag nagy felületének köszönhetően a légköri szennyező anyagok könnyen megtapadnak rajta, kiváltva ezzel közel 2,5 millió honfitársunkban az allergiás reakciót.

Kapcsolódó cikkek:

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Elkezdődött a pollenszezon előtti visszaszámlálás

2019. június 15. 11:37

A meteorológiai előrejelzések a június elkövetkező dekádjára továbbra is meleg, de ugyanakkor záporokkal tarkított időjárást prognosztizálnak, ami a parlagfű növekedése szempontjából ideális.

Parlagfű: mikor és hogyan védekezzünk ellene?

2019. május 25. 15:36

Ma már nem kétséges, hogy a parlagfű elleni védekezés csak kaszálással nem oldható meg. Az összeállításban választ találnak arra a kérdésre, hogy miért szaporodott el a parlagfű, továbbá melyek a hatékony védekezés sarokkövei.

Mit kell tudni az özönnövényekről?

2023. február 18. 05:37

Sokan foglalkoznak azokkal a növényfajokkal, amelyeket inváziós, invazív növényeknek vagy özönnövényeknek is nevezünk. Mit kell tudnunk ezekről a fajokról? Mi a titka a gyors terjedésüknek? Melyek a legjelentősebb fajok?

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

2019. július 25. 09:10

Az elmúlt időszak igencsak bővelkedett időjárási anomáliában mind a hőmérséklet mind a csapadékot illetően. A csapadékhiány hatására a fűfélék és a természetes vegetáció egyéb fajai is szenvednek, elszáradnak, ezzel teret biztosítanak a szárazságtűrő fajok, a parlagfű számára.