6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Ház, táj blog

Erdei pinty és fenyőpinty: Ismerjük meg kertünk látogatóit!

Agrofórum Online

Az egyik leggyakoribb fészkelő madarunk és kedves északi rokona is érkezhet látogatóba hozzánk. Ismerjük meg jobban a díszes és alkalmazkodó erdei pintyet és az utazó, nem válogatós fenyőpintyet!

Fontos tudni!

Az erdei pinty (Fringilla coelebs) és a fenyőpinty (Fringilla montifringilla) is a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó faj.

Mindkét faj védett Magyarországon, természetvédelmi értékük a vörösbegyhez hasonlóan 25 000 forint.

Az alkalmazkodó erdei pinty

Az erdei pinty Európában általánosan elterjedt faj. Hazánk egyik leggyakoribb fészkelő madara. Vonuló faj, nálunk az északkelet-európai állomány egy része telel, míg a magyarországi állomány Nyugat-Európa mediterrán térségében tölti a telet. Ez az eredetileg erdei madárfaj kiválóan alkalmazkodik a különböző természeti körülményekhez, ugyanis szinte bármilyen fajtájú és nagyságú fatársulásban képes megtelepedni. Találkozhatunk vele fenyvesekben, akácosokban, fasorokban, erdősávokban, gyümölcsösökben, kertekben, és egyre gyakrabban városi környezetben is. A vörösbegyhez hasonlóan területvédő madár, tavasszal és nyár elején gyakran hallhatjuk a hím rendkívül erőteljes énekét.

Erdei pinty
Az erdei pinty jó alkalmazkodó, szinte bármilyen fajtájú és nagyságú fatársulásban képes megtelepedni

Erdei pinty testhossza 14-16 cm, szárnyfesztávolsága 24-29 cm. A hím (20-29 g) kissé nagyobb a tojónál (18-27 g). A hím és a tojó tollazata eltér, a hímé díszesebb: fejtetője és nyakszirtje kékesszürke, homloka koromfekete. Szeme környéke világos rozsdabarna, begye és melle vörösbarna. Felső háta és farcsíkja jellegzetes sárgászöld. Erdei pinty szárnyán a fehér és a szürke csíkok váltakoznak. A tojó mintázata hasonló, de a változatos színek helyett a barna és a bézs árnyalatok alkotják: fejtetője és háta sötétebb barna, melle és hasa krémszínű. Szárnyain fehér, világos és sötétbarna sávok váltakoznak.

Pinty hímjének a tollazata
Az erdei pinty hímjének díszesebb a tollazata, mint a tojóé

Április végétől június végéig kétszer költ. A fészket a tojó építi, amelyet zuzmóból és mohából készít a fára, és szőrökkel, pehelytollakkal bélel ki. Általában 4-6 tojást rak, melyeken csak a tojó kotlik, míg a hím párját eteti, és őrzi a területet.

Főként gyümölcsöket, magvakat fogyaszt, melyeket a vörösbegyhez hasonlóan a talajon szedeget össze. Kisebb arányban rovarokkal is táplálkozik. Fiókáit is állati eredetű táplálékkal eteti, például hernyóval, bogarakkal, kétszárnyúakkal és pókokkal.

Pintynek tojója az etetőnél
Erdei pinty tojója érkezett az etetőhöz, az erdei pinty főként növényi eredetű táplálékot eszik

Az öltözködő fenyőpinty

A fenyőpinty Észak-Európában és Észak-Ázsiában honos, hazánkban rendszeres vendég szeptembertől áprilisig. Az erdei pintyhez hasonlóan vonuló madár, ősszel indul kisebb csapatokban az élelemben gazdagabb déli területek felé. Különösen kemény teleken akár több ezer madár is mozoghat együtt.

Testhossza 14 cm, szárnyfesztávolsága 25-26 cm. A hím és a nőstény tollazata eltér, sőt a felnőtt egyedek nyári és téli tollazata is más a rejtőszín biztosítása érdekében. Nyáron a hímek feje és hátuk egészen a testük közepéig fekete színű, torkuk, mellük színpompás narancssárga. Farok- és szárnytollaik szintén feketék. Csőre fekete vagy szürkéskék. Télen a hímek tollazata a fekete részeken szürkésbarnára vált, fejük és hátuk sötét foltokkal lesz tarkított. Faroktollaik és szárnyaik világos és narancssárga sávozottak lesznek.

Fenyőpinty hímje
A fenyőpinty hímjének és a nőstényének is eltér a tollazata, sőt a felnőtt egyedek nyári és téli tollazata is más a rejtőszín biztosítása érdekében

A tojó tollazata kevésbé feltűnő, de melle és vállai neki is narancssárgák (kicsit sötétebb, mint a hímé). Nyáron feje és háta szürkésbarna, a rajtuk lévő sötét foltok sávokba rendeződnek. Faroktollai és szárnyai sötétbarnák, jellegzetes világos sávval. Téli megjelenésük nem tér el oly mértékben a nyáritól, mint a hím esetében, inkább kicsit fakóbbá válnak rajta a színek.

Fenyőrigó megjelenéseNyáronTélen
HímFeje és felső háta fekete. Torka, melle és vállai narancssárgák. Farok- és szárnytollak feketék.Testük sötét színű részein a tollazat kifakul. Fejükön és hátukon szürkésbarna, sötét foltos. Farok- és szárnytollaik világos és narancssárga sávozottak.
TojóFeje és háta szürkésbarna, rajta sötét foltok sávozott mintát adnak ki. Melle és vállai rozsdás-narancssárgák. Faroktollai és szárnyai sötétbarnák.Feje és háta szürkésbarna. Fakóbb színű mell és vállak. Egyöntetűen barna farok- és szárnytollak.

A fenyőpinty októbertől gyakran figyelhető meg nálunk az etetőknél. Vonulásuk idején bogyókat, magvakat fogyaszt. Főként a bükkfa makktermését és a lucfenyő magját kedveli. A költési időszakban rovarokat, pókokat zsákmányol, a fiókáit is kizárólag rovarokkal táplálja.

Hazánktól északabbra fekvő területeken költ. Fészkét fenyvesekben, ártéri erdőkben készíti mohából és zuzmóból, és szőrökkel, termésbolyhokkal béleli ki. Átlagosan 6-7 tojást rak (előfordul a 9 tojásból álló fészekalj is), melyet a tojó egyedül költ ki, a hím eközben eteti párját. A fiókák etetéséről a két szülő közösen gondoskodik.

Pintyek az etetőnél

Ősztől mindkét pintyfaj érkezhet hozzánk vendégségbe. Kedveskedhetünk nekik a talajon tálalt aprómagvakkal, és a bogyótermő bokrokon hagyott termésekkel. A verebekhez hasonlóan ők is maghántolók, erős csőrükkel megpucolják a magot, és az etető közelében maradva eszegetnek.

Fenyőpintyek vonulása
A fenyőpinty (képen a hím) vonulásuk idején bogyókat, magvakat fogyaszt

A pintyfélék előszeretettel látogatják a madáritatót is. Jó időben szeretnek rövid ideig pocsolni a vízben, és miután felfrissítették magukat, egy közeli fán szárítják meg a tollazatukat.

Érdekesség

Mindkét madárfajt gazdagon ellátta a népnyelv különböző elnevezésekkel: az erdei pintyet síró pintynek, árva pintynek, szemeti pintynek, csicsimómadárnak és csicsimőnek is hívják, míg a fenyőpintyet, nikovicnak, klikovicnak vagy nyigovicsnak is nevezik. Ezeken kívül mindkét madár osztozik a borpintyőke néven.

Az erdei pintyről készült képekért hálás köszönetem Bedőcs Gyulának!

Az etetéshez türelmet, a madárleshez pedig szép élményeket kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Aratás utáni csend vagy mégsem?

2018. július 20. 04:46

Ma reggel arra ébredtem, hogy csend van. Miután felkeltem, nyugodtan megettem a reggelimet, megittam a kávémat, felöltöztem és elindultam. Semmi idegeskedés, semmi telefon, hajnalban nem jártam körül a határt, és nem az időjárás jelentést böngésztem. Miért? A 2018. évi gabonaaratást befejeztük. Egy fejezet lezárult, feldolgozzuk az eredményeket, és kezdjük az következő évet.

Mindent a veszettségről

2022. március 13. 07:36

A veszettség hazánkban ritka betegség, hála a sikeres megelőzésének. A fertőzés terjedésére létrehozott programok és figyelemfelhívások évről évre megteszik a hatásukat, így ritka esetben hallunk róla. Mégis, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy mikor találkozunk beteg állattal, milyen tüneteket mutathat a fertőzött háziállatunk, és mikor kell nekünk, embereknek orvoshoz fordulnunk.

Mit kell tudni a betegszabadságról?

2019. március 14. 12:16

A munkavállalót munkáltatójánál az adott naptári évben betegsége miatti keresőképtelensége idejére - ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerint üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget, valamint a veszélyeztetett terhesként történő gondozásba vételt követő, terhesség miatti kereső képtelenséget - tizenöt nap betegszabadság illeti meg, melyre az ellátást a munkáltató fizeti. 

„Almát eszem, ropog a fogam alatt”…

2018. szeptember 17. 13:44

Az alma a legértékesebb gyümölcseink közé tartozik. A csecsemőket is először reszelt almával szoktatják a szilárd ételekhez a kiváló étrendi és emésztést javító hatása miatt.