Ház, táj blog

Jó hírekkel köszönt be az ősz! Milyen pályázatok nyílnak meg?

Két népszerű felhívásról érkezett hír, plusz a ráadás.

2015 után idén újra pályázható lesz ÖKO program, ahol 5 évre normatív jellegű támogatást nyerhetnek el azok a gazdák, akik vállalják az ökológiai gazdálkodás folytatását legyen szó szántó, gyep vagy gyümölcsösről. Itt nem szükséges az összes használatban lévő föld bevonása. Tapasztalataink azt mutatják, hogy a gazdálkodó csak gyep vagy olyan szántó területeket vonnak be, melyek termelésre éppen csak alkalmasak. Jobb minőségű termőterületeket sem szabad figyelmen kívül hagyni, ugyan is egy jó növényorvossal fenntartható a termésátlag úgy, hogy az ÖKO kompenzációs támogatást is megkapja a gazdálkodó.

A jelenleg futó Vidékfejlesztési Program másik visszatérője az ÉLIP pályázat, melynek keretein belül gazdálkodók, már működő feldolgozók vagy akár az ágazatba újonnan belépő vállalkozások is pályázhatnak. A 2016-os év felhívásához képest bővítették a pályázók körét, így a borászok sem maradnak támogatás nélkül, mivel az 50 milliárd forintos keret 20%-án ők osztozkodhatnak. Legyen szó kistermelői feldolgozásról vagy nagyüzemi termékelőállításról, egy biztos; eredményként magasabb hozzáadott értekkel tudja eladni termékeit, ami magasabb profitot is jelent. Akár 50% támogatás intenzitással fejlesztheti meglévő üzemét gépekkel, eszközökkel, jelenlegi kapacitásának bővítéséhez új épületet építhet vagy meglévőt is bővíthet. A felhívás fénypontja, hogy ez az ágazatba újonnan megjelenő szereplőkre is vonatkozik, legyen Ön termelő vagy akár egészen más területen legalább 1 éve vállalkozó.

+ráadás:

A vadásztársaságokról sem feledkezett meg az Országos Magyar Vadászkamara. Október 1-től újra elérhető a korábbi évekről már ismert támogatás. Idén 7 célterületre igényelhetnek forrást a ”puskások”, úgy mint;

  • Fás szárú fajokból álló szegélyek kialakítása, rágóerdő telepítés, csenderesek, vadbúvók kialakítása;
  • Apróvad táplálkozó- és búvóhelyek kialakítása szántóföldi kultúrák vetésével;
  • Termesztett növényféleségek diverzifikálása évelő zöldtakarmány keverékek telepítésével;
  • Vadászterület vízellátását javító beavatkozás;
  • Ragadozógyérítés, csapdapark fejlesztés;
  • Fácán állománygazdálkodás fejlesztése;
  • Apróvad- és őzetetők vásárlása és elkészítése;

„Fejleszteni akkor kell, amikor van rá támogatási lehetőség, mert lehet hogy amikor fejleszteni szeretne, akkor a megfelelő forrás nem fog a rendelkezésére állni!”

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

„Almát eszem, ropog a fogam alatt”…

2018. szeptember 17. 13:44

Az alma a legértékesebb gyümölcseink közé tartozik. A csecsemőket is először reszelt almával szoktatják a szilárd ételekhez a kiváló étrendi és emésztést javító hatása miatt.

Rusztikus vöröshagyma leves

2019. augusztus 15. 11:52

A vöröshagyma véleményem szerint még nem rontott el semmilyen ételt. Én szinte minden főzést hagymapirítással kezdek. Az utóbbi időben rengeteg vöröshagyma termett a kertünkben, ezért is alkottam meg ezt a krémes, lélekmelengető levest.

Jön a tavasz - ehető virágokkal színesebb a konyha

2019. február 28. 04:36

Elsőre bizarr bolondságnak tűnik, hogy a salátánkban, esetleg hidegtálak díszítéseként ibolyát vagy körömvirágszirmot használjunk. De ha belegondolunk, hogy mióta fogyasztunk kamillateát, vagy használunk körömvirág krémet, már nem tűnik annyira ördögtől valónak az ötlet.

Madáretető másképp – „madárkarácsony”

2021. november 25. 07:36

Az egyik közösségi oldalon futottam bele egy remek ötletbe, amit pár napja meg is valósítottunk az új otthonunkban. Nézzük, hogy készül a madarak számára feldíszített karácsonyfa!