Ház, táj blog

Július: a másodvetés hónapja a kertben

Agrofórum Online

A veteményeskert sok lehetőséget ad egy év alatt: ilyenkor, az év közepén újra megtölthetjük élettel a megüresedett ágyásokat. Mivel érdemes próbálkoznunk a másodvetésnél? Mire kell fokozottan figyelnünk a nyári időszak alatt?

Június végén, július elején a veteményesben egyre több helyről kerülnek ki a tavasszal vetett vagy palántázott növények, így lehetőségünk adódik a második vetésre (vagy röviden másodvetésre) is.

A nyár derekán elvégzett másodvetés jelentékenyen megnöveli a kertek termelékenységét, azt azonban érdemes tudni, hogy ilyenkor a kert több gondoskodást és figyelmet igényel. A kemény és kitartó munkát értékes és ízletes terményekkel hálálja meg majd a kert.

Ha lehet, az elmúlt években még fontosabb lett, hogy egészséges és elegendő mennyiségű zöldség kerüljön az asztalra, lehetőleg elérhető közelségben. Minden évben egyre drágulnak a boltokban is ezek az élelmiszerek, sőt a tavalyinál kevesebb zöldség is került a piacra. Lássuk, hogy a nyári vetéskor milyen növényeket érdemes a kertünkbe vetnünk, hogy sikeres legyen a másodtermésünk is!

Péter-Pál után

Június 29., azaz Péter-Pál napját követően kiürül a veteményes ágyások egy része, mert betakarításra kerül a hónapos retek, a fejes saláta, a zöldborsó és a korai sárgarépa is. A termények szüretelése után meg kell tisztítani az ágyásokat a gyomoktól, meg kell támogatni a talajt érett komposzttal vagy szerves trágyával (pl.: istállótrágyával), és gondosan el kell művelni a termőföldet.

A másodvetések egyik kedvelt növénye a zöldborsó

Július első felében vethetünk csemegekukoricát, spenótot, céklát, burgonyát, zöldbabot, rövid tenyészidejű zöldborsót, uborkát, és felkészülhetünk a késő őszi palánták (fejes káposzta, kelkáposzta, vörös káposzta) előkészítéséhez. Most kell elvetni a magágyba a cékla, a bimbóskel, a fodroskel és a gumós kömény magjait is.

A hónap közepéig bokorbabot, új-zélandi spenótot és endíviasalátát is ültethetünk a másodvetésű vörös-, fejes- és kelkáposzta-palántákkal együtt. A kínai kel vetésideje is most, július közepén kezdődik, és egészen augusztus közepéig vethetjük. A kiültetett palántákat gyakran, 2-3 naponta öntözzük! Őszi termesztésre most vessük el a karalábét!

Amire kifejezetten figyeljünk!

A biztonságos, sikeres másodvetéshez feltétlen szükséges azonban az öntözés lehetősége, mert a nyár második felében az időjárásunk rendszerint aszályos, ezért a növények fejlődése és termése csak rendszeres vízpótlás mellett biztonságos!

A retek helyére is kerülhetnek másodvetésbe új növények

Érdemes tudni, hogy a másodvetésre alkalmas növények igen sokfélék lehetnek, de célszerű mindig a rövidebb tenyészidejű fajtákat előnyben részesíteni, hogy biztosan legyen idejük a terméseknek beérni!

A nyári időszakban is kiemelt figyelmet kell fordítani a növényvédelemre, különösen a zsenge bimbós kelnél legyünk nagyon résen, mert nyáron tömegesen támadhatják a földibolhák.

További tippek

Az ágyások megtisztításakor – meg persze a folyamatos fűkaszálásból és gyomlálásból adódóan – nagyon sok zöldhulladék képződik ilyenkor a kertben. Komposztáljunk minden növényi szerves anyagot, ami a kertben a fűkaszálás, gyomlálás, kapálás, zöldmunkák során keletkezik!

Az udvarban lenyírt füvet ezenkívül felhasználhatjuk szerves talajtakarásra is: terítsük a kiszárított fűkaszálékot a veteményeskertbe, a növények köré, így kevésbé engedünk teret a gyomosodásnak, és hosszabb időre megőrizzük az ágyás talajának nedvességtartalmát!

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Ne szedd fel! – Védett gombafajok

2022. május 3. 06:36

Ahogy a mérgező gombák beazonosítása szó szerint életbevágóan fontos, úgy a védett gombafajok felismerése is kiemelt figyelmet igényel a gyűjtés során. Készüljünk fel arra is, hogy ezeknek a fajoknak bármelyikével találkozhatunk!

„Almát eszem, ropog a fogam alatt”…

2018. szeptember 17. 13:44

Az alma a legértékesebb gyümölcseink közé tartozik. A csecsemőket is először reszelt almával szoktatják a szilárd ételekhez a kiváló étrendi és emésztést javító hatása miatt.

Kerti kalendárium – májusi teendők a gyümölcs- és díszkertben

2022. május 5. 07:38

Hogyan élesszük fel a szunnyadó szobanövényeinket a tavaszi zsongásban? Kivihetjük már a teleltetett növényeket? Mi a helyzet az egynyári virágokkal és a tavaszi hagymásokkal, és milyen teendők várnak ránk a gyümölcsösben?

Így működik a jégesőelhárítás

2018. május 14. 08:15

Rövid videóban mutatom meg, hogy működik a jégkármérséklő-rendszer egyik állomása az egri borvidéken.