Készítsünk egyedi húsvéti ajtódíszt a családdal, így saját kezünkből kerülhet ki a vidám, színes hangulatot hozó éke a lakásnak! Szerezzük be az alapanyagokat, hagyjunk meg a héten egy szabad estét, és kezdődhet az alkotás!
A tavasz beköszöntével úgy érezzük, magunkhoz tudnánk ölelni a természet ezernyi csodáját. A március első napjai ugyan szeszélyes időjárást hoztak, és a korlátozások miatt ismételten több időt töltünk a lakásban, ám a négy fal között is lehetőséget teremthetünk arra, hogy saját kezűleg készített dísszel csempésszünk jókedvet és tavaszi zsongást az otthonunkba. Ezúttal egy húsvéti ajtódísz elkészítésére invitálom a Kedves Olvasót, amely egy belső ajtón vagy a bejáraton is vidáman mutat.
Használjunk ünnepi motívumokat!
Számos gyönyörű szokás és motívum kapcsolódik a húsvéti ünnepkörhöz is, aminek elemeit felhasználhatjuk egy dísz elkészítéséhez. Érdemes ezekből a motívumokból többet, de maximum hármat kiválasztanunk, amit szeretnénk feltenni a díszre annak érdekében, hogy megteremtsük a kellően vidám és színes tavaszi-húsvéti hangulatot, de ne essünk át a ló túloldalára.
A motívumoknál leggyakoribb az élet újjászületését és a termékenységet szimbolizáló tojás, amely a húsvéti menü elengedhetetlen részét is képezi. Ezenkívül húsvéti népszokásként a tojásfestés hazánkban mindmáig megmaradt, így érhető, hogy elsőként gondolunk rá egy saját kezűleg készített ajtódísznél is. Fontos szem előtt tartani, hogy egy időtálló ajtódíszhez érdemes fából vagy hungarocellből készült tojást felhasználnunk, mert a tavaszi időjárás vagy a kíváncsi gyerekek hamarabb kárt tehetnek az igazi, kifújt, kifestett tojással dekorált díszben. Mindkét típusú tojást ki lehet előtte festeni, hogy még vidámabb legyen az összhatás. Ha kicsit természetközelibbé szeretnénk tenni a díszt, de nem akarunk lemondani a tojásról, vásárolhatunk a barkács- vagy hobbiboltban apró madárfészke(ke)t is.
A germán hitvilágból származó és elterjedt nyúl végérvényesen beépült a húsvéti népszokásokba. A „Megjött a nyuszi!” felkiáltásoktól hangos gyerek (és felnőtt) kacaj tudatja a világgal, ha a házban vagy az udvaron járt már a tojáshozó nyuszi. Ajtódíszünkbe úgy építhetjük be a kedves állatkát, hogy a dísz központjába helyezünk egy nagyobb vagy két kisebb nyuszit. Ez a motívum is készülhet fából, rafiából, textilből vagy műanyagból is.
A legősibb húsvéti jelkép, a Jézus Krisztust jelképező bárány, amely a nyuszi mögött viszonylag háttérbe szorult, de ünnepélyes és meghitt hangulatot tud kölcsönözni egy ajtódísznek, ahol megérdemli a központi szerepet. Bárányformát sok helyen látni nemcsak fából és műanyagból, de kerámiából is. Ez utóbbit csak abban az esetben válasszunk, ha nagyon erősen tudjuk rögzíteni a díszhez, mert a nagyobb súlyával nagyobb eséllyel potyog le.
A fenti húsvéti motívumokat kiegészíthetjük még a díszhez illő anyagból készült tavaszi virágokkal, de mohával és színes szalagokkal is kísérletezhetünk.
Készüljünk elő!
Mindenekelőtt döntsük el, hogy milyen méretű, hangulatú és színvilágú díszt szeretnénk! Bátran keressünk ötleteket kreatív újságokban vagy az interneten! A dísz nagyságát érdemes az ajtónk méretéhez igazítani, a hangulatát és színeit pedig tetszésünk szerint válasszuk meg!
Ezt követően nézzünk utána, hogy hol szerezhetjük be az alapanyagokat és a szükséges eszközöket! Amennyiben nem alkotunk rendszeresen, így nem vagyunk felszerelkezve például ragasztópisztollyal, kérjünk kölcsön az alkotás idejére! Ha kisgyermekekkel együtt alkotunk, a nehéz és forró ragasztót kibocsátó ragasztópisztoly helyett válasszunk hobbiragasztót. Ezzel biztonságosabban és könnyebben tudnak a kicsik alkotni, viszont kevésbé alkalmas a nagyobb és nehezebb díszek (pl.: központi bárány vagy nyuszifigura) felragasztásához.
Az ajtódísz alapját, a kisebb dekorációs elemeket (pl.: fa feliratok, kisebb műanyag vagy fa virágok), illetve a nagyobb, központi figurákat (pl.: bárány, nyuszik, madarak, fészek stb.) is megvásárolhatjuk piacon, barkács-vagy hobbiboltokban, esetleg nagyobb áruházakban is.
Az eszköz-beszerzés után keressünk a lakásban egy akkora helyet, ahol elegendő helyünk lesz az alapanyagok kipakolásához és magához az alkotáshoz! Terítsünk le egy nagy újságpapírt vagy egy leselejtezett textíliát, hogy nyugodtan tudjunk kísérletezni, és közben nem az asztal vagy pult állapotán rágódni. Vonjuk be bátran a tevékenykedésbe családtagjainkat is!
Kezdődhet az alkotás!
Mi ez alkalommal egy kis, faágakból font koszorút fogunk kidíszíteni, amit készen vásároltunk egy hobbiboltban. Mindenekelőtt az ajtódísz felakasztására szolgáló szalagot tegyük fel az alapra! Egy kis ragasztóval rá is erősíthetünk, ha nem szeretnénk, hogy elmozogjon a díszen. Ezután mohát ragasztunk rá (lehet rafiát is), hogy kissé feldobja a világosbarna alapot, de ne takarja el teljesen. Ha hungarocell-alapot választottunk, azt érdemes teljesen befedni termésekkel, textillel vagy mohával.
A következő lépésben felhelyezzük az apró díszítőelemeket. Ha kicsit bizonytalanok vagyunk, hogy pontosan hogy állítsuk össze a kompozíciót, először csak ragasztás nélkül tegyük egymás mellé a díszeket, nem szükséges rögtön az első kigondolt helyre felragasztani! Ezt követően kiválasztjuk a dísz főszereplőjét. Nekünk ez alkalommal egy fából készült míves tojás lesz a középpontban.
A felhasznált ragasztóból próbáljunk mindig csak egy kicsi cseppet tenni a díszekre (kivéve a nagyobbakra, ott lehet kicsit többet). Minden díszt tartsuk ott fél-egy percig, hogy megszáradjon a ragasztó. Ha még utána is mozgolódik egy kicsit, erősítsünk rá, és türelmesen fogjuk, amíg biztosan nem áll a helyén. Egyszer-egyszer álljunk meg egy kicsit, tartsuk fel a díszt, szemléljük meg messzebbről, így könnyebben feltárulnak a még üresen hagyott részek. Ha valamit mégsem szeretnénk feltenni, óvatosan távolítsuk el a díszről!
Mindig tartsuk szem előtt: nagyon kevés dolog van, amit nem lehet kijavítani! Munkánkhoz türelmesek legyünk, álljunk hozzá bizalommal és szeretettel!
Ezúton kívánok minden kedves Olvasónak jó egészséget, sok örömöt és áldott húsvéti ünnepeket!
Kapcsolódó cikkek: