30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Ház, táj blog

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

Agrofórum Online

Az erdőlátogatások nemcsak a kisebbeknek jelentenek nagy élményt, és könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Egy családi vagy egyéni kirándulás alkalmával a felfedezés vagy a kikapcsolódás öröméért indulunk az erdőbe. Természetes, hogy megragadja az embert az a hangulat, ami egy egészéges, tiszta erdei környezetben uralkodik, és az is természetes, ha az ember haza szeretne vinni magával valami emléket.

Ebben sem vagyunk egyformák, valakinek soha eszébe sem jutott semmit sem felmarkolni és magával cipelni az út végéig, van, aki pedig mindig magával vitt valami kis mementót (én gyerekként mindig kavicsot vagy egy kisebb követ „nyúltam le” az erdőtől e célra).

Túl azon, hogy a természetjárás szabályait betartva nem rongáljuk a környezetünket, nem zavarjuk meg az erdő békéjét, semmi esetre sem teszünk kárt a védett természeti kincsekben, van még számos olyan érték, amelyet szigorúan tilos elmozdítani a helyéről, és elhoznunk magunkkal. Amellett, hogy ezzel súlyosan károsítanánk az erdei ökoszisztémát, akár hétszámjegyű bírsággal is sújthatnak minket.

Kiemelendő értékek a következőkben felsorolt állati eredetű értékek (pl. agancsok), a talaj és a környezet évezredes munkájának köszönhetően létrejövő ásványok, valamint a védett növényeken túl a védettséget élvező gomba- és zuzmófajok.

Állati eredetű értékek

A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény értelmében vadászati joggal kell rendelkezni egy adott területen a hullatott agancs, valamint a vadászható szárnyas vad tojásának gyűjtésére. A törvény kimondja, hogy a vadászati jog gyakorlásával, hasznosításával kapcsolatos kötelezettségeket és jogokat az erdőgazdálkodásra, a halgazdálkodásra, a természetvédelemre, a vízgazdálkodásra, az állatvédelemre, az állategészségügyre, az állattenyésztésre, a termőföld-hasznosításra, valamint a növényvédelemre vonatkozó jogszabályok rendelkezéseivel összhangban kell alkalmazni.

Vadvédelmi bírság szabható ki az engedéllyel nem rendelkező agancs-eltulajdonítóra
Vadvédelmi bírság szabható ki az engedéllyel nem rendelkező agancs-eltulajdonítóra

Ennek értelmében a földre hullott agancsok a területileg illetékes vadásztársaság tulajdonát képezik. Az agancsok gyűjtését kizárólag erdészeti szakemberek és hivatalos engedéllyel rendelkezők végezhetik. Aki nem rendelkezik engedéllyel, és az elhullott agancsot elhozza az erdőből, az cselekedetével a jogosulatlan vadászattal egy megítélés alá eső illegális tevékenységet végez. Az ezért kiszabható vadvédelmi bírság mértéke az agancs értékétől és a mennyiségétől függően változhat, százezertől akár ötmillió forintig is terjedhet.

Ennek ismeretében, ha a kirándulásunk alkalmával, vagy sportolás, kutyasétáltatás közben hullott agancsot találunk, hagyjuk ott, vagy adjuk le a helyi vadásztársaságnál vagy erdészetnél. Előfordulhat az is, hogy a becsületes megtalálónak a vadászatra jogosult megengedi, hogy hazavigye azt, amennyiben előzetesen bemutatta.

Ásványok

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 19. § szerint a földtani természeti értékek általános védelme illeti meg a földtani, felszínalaktani képződményeket, ásványokat, ásványtársulásokat, ősmaradványokat, tehát ezeket tilos károsítani, illetve hazavinni belőlük a természetes lelőhelyükről. A gyűjtésre kizárólag a természetvédelmi hatóság engedélyével rendelkezők jogosultak. Aki megsérti az előírásokat, az természetvédelmi bírsággal sújtható, amelyet a természetvédelmi hatóság szab ki.

Földtani, felszínalaktani képződményeket, ásványokat, ásványtársulásokat, ősmaradványokat is véd a törvény - Kép forrása Vértes Natúrpark
Földtani, felszínalaktani képződményeket, ásványokat, ásványtársulásokat, ősmaradványokat is véd a törvény – kép forrása: Vértes Natúrpark

Védett gomba- és zuzmófajok

Magyarország területén a 13/2001. KöM rendelet értelmében (amelynek a fajlistáját utoljára 2013-ban módosították) jelenleg 58 gombafaj és 17 zuzmófaj védett természetvédelmi státuszba került besorolásra.

A virágzó szakállzuzmó egyike a védett zuzmófajoknak -Kép forrása INPN
A virágzó szakállzuzmó egyike a védett zuzmófajoknak – kép forrása: INPN

Ugyanúgy, mint a védettséget élvező növények és állatok esetében, a védett zuzmó- és gombafajok károsítása is komoly kárt okoz az élővilágban, roncsolja az élőlények között évezredek alatt kialakult kapcsolatokat, és nagymértékben veszélyezteti egy élőhely biológiai sokféleségét. Egyes védett fajok természetvédelmi értéke 5-10 ezer forint közé esik darabonként (ami elsőre nem tűnhet soknak az agancs értékével összehasonlítva, de ha tönkreteszünk egy pl. 80 védett gombából álló gombatelepet, akkor azt az ötezer forinttal szorozzuk csak be…).

A különleges kinézetű császárgalóca természetvédelmi értéke 5 000 Ft
A különleges kinézetű császárgalóca természetvédelmi értéke 5 000 Ft

Örökítsük meg, és semmi több!

A legtisztább és legkevésbé ártalmas megoldás, ha fényképeket készítünk a kirándulásunkról. Igaz, még a legjobb fényképezőgépekkel és telefonokkal is nehéz visszaadni azt a sok színt és szépséget, amellyel ilyenkor körbe vagyunk véve, de meg lehet próbálni. Tartsuk szem előtt ekkor is, hogy ne zavarjuk az erdei élőhelyeket és a bennük lakókat (pl.: barlangban, sötétebb erdei bozótosban ne fényképezzünk vakuval)!

Vigyázzunk együtt a természet értékeire!

Kapcsolódó cikkek.

Kapcsolódó jogszabályok:

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Növény-gomba-talaj kapcsolat

2022. december 3. 06:36

A növényekkel szimbiózisban élő gombák nagyban hozzájárulnak a talaj egészségéhez.

Erdőgazdálkodás, erdőhasznosítás hogyan adózunk utána?

2019. szeptember 25. 08:34

Nagyon sok gazdálkodót, vállalkozást érintő kérdés az erdőgazdálkodás, az erdő hasznosításából származó jövedelem adózási kérdésköre. A cikk - a teljesség igénye nélkül - segít az eligazodásban.

A lehullott agancsot nem érdemes hazavinni, büntetés jár érte

2024. február 14. 10:10

A szarvasok április elejéig vetik le agancsukat, amelyek engedély nélküli gyűjtése – főleg kereskedelmi célú, szervezett és állatkínzással járó formájában – a teljes erdei ökoszisztémát veszélyezteti: a tavaszra legyengült kondíciójú nagyvad mellett kárt szenvednek a fiatal facsemeték és a vékony kérgű fafajok is: emellett lopásnak minősül.

Kucsmagombaszezon: most érdemes erdőt járni

2021. április 19. 14:13

A kora tavaszi gombák közül a cseh kucsmagomba az egyik leggyakrabban szedett és talán a legkönnyebben felismerhető gombák egyike. Nézzük, hogy hol és mikor érdemes kucsmagombát gyűjteni!