Ház, táj blog

Megszűnt a baromfik kötelező zártan tartására vonatkozó előírás madárinfluenza idejére

Agrofórum Online

A madárinfluenzával összefüggő kötelező érvényű intézkedések változhatnak, ezért érdemes az állattartóknak folyamatosan tájékozódni a Nébih honlapján és szakmai oldalakon az új hírekről!

Zártan tartás – ha szükséges

Ha visszaszorul egy betegség terjedése, akkor egyes esetekben változhatnak a vele kapcsolatos előírások. Ez történik, ha a madárinfluenza járványügyi helyzet kedvezően alakul, mint ahogy a közelmúltban is, amikor dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos visszavonta a baromfik zártan tartására vonatkozó előírást. A zártan etetés és itatás kötelezettsége továbbra is érvényben marad, ahogy a járványvédelmi minimum feltételek betartása is.

Ez a változás annak köszönhető, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma április vége óta nem mutatott ki újabb madárinfluenza-fertőzést hazánkban baromfikban. A járványhelyzet pozitív alakulása miatt az országos főállatorvos június 20-án megjelent, 1/2024. számú határozatában eltörölte a baromfik kötelező zártan tartásának országos előírását.

Amennyiben a betegség kialakulásának kockázata indokolttá teszi, az országos főállatorvos ismét elrendelheti a szigorítást, ahogy ez a tavalyi évben is szükséges volt. A korlátozások, és azok esetleges feloldásai minden házi és fogságban tartott madárra vonatkoznak mind a baromfitartó gazdaságokban, mind a baromfit tartó magánszemélyek telepén.

A többi szabály érvényben van!

Fontos tehát, hogy a további szigorú szabályok érvényben maradnak: az állattartóknak változatlanul be kell tartaniuk a járványvédelmi minimum feltételeket, így minimalizálva annak kockázatát, hogy a madárinfluenza betegség újból megjelenjen hazánkban.

A kötelező zártan tartás megszűnése mellett a többi szabály érvényben marad
A kötelező zártan tartás megszűnése mellett a többi szabály érvényben marad

Ennek értelmében a madárinfluenza továbbra is bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség, ezért abban az esetben, ha a baromfi viselkedésében betegségre utaló változásokat észlelünk, haladéktalanul értesítenünk kell az állatorvost, vagy a területileg illetékes Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Főosztály, illetve Osztály munkatársait.

Fontos tudni azt is, hogy a megbetegedett madarak nemcsak hordozzák, de nagy mennyiségben termelik is a vírust, ami megsokszorozza a fertőzés terjedésének lehetőségét. Tisztában kell lennünk azzal, hogy ha egy állat megfertőződött, sajnos meg is fog betegedni, és el fog hullani, ezért minél előbb meg kell fékezni a vírus továbbterjedését!

Figyeljünk a jelekre!

Míg a vadmadarak sok esetben tünetmentesek maradnak, a háziasított madarak esetében különféle tünetek jelennek meg. Egyes esetekben étvágytalanságra és csökkentett folyadékfelvételre lehet felfigyelni. Vannak esetek, amikor hirtelen, akár előzetes tünetek nélkül, vagy általános tüneteket követően (bágyadtság, étvágytalanság, borzolt tollazat) sok állat rövid időn belül elpusztul. A betegség jele lehet a testtömeg, illetve a tojástermelés csökkenése is.

Jó tudni!

Röviden összefoglalva a legfontosabb tudnivalókat, a madárinfluenza olyan megbetegedés, amelyet a madarak szervezetéhez alkalmazkodott influenzavírus okoz. A vírus a többi influenzavírushoz hasonlóan genetikailag igen változékony, mivel a felületén lévő fehérjekomponensek (H és N antigének) különböző módon variálódhatnak.

A zárt térben etetés és itatás madárinfluenza járvány alatt így is kötelező
A zárt térben etetés és itatás madárinfluenza-járvány alatt így is kötelező

Az influenza altípusok közül azok a halálosabbak, amelyek inkább az alsó légutakat támadják. Ilyen például a H5N1 is (a madárinfluenza emberre legveszélyesebb vírustörzse).

A betegség Európa-szerte a vonuló vadmadár-fajokkal jutott be. A madarak legkönnyebben ürülékkel tudják átadni egymásnak a betegséget. A fertőző anyag rövidebb távolságra a szél segítségével terjed, a nagyobb távolságra történő terjedésben az embereknek, járműveknek és eszközöknek van a legnagyobb szerepe.

A madárinfluenzára vonatkozó valamennyi aktuális információ (pl. kereskedelmi információk, érintett települések, európai helyzet tájékoztató, szakmai anyagok stb.) elérhető a Nébih tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza.

Vigyázzunk az állataink és családunk egészségére! Tartsuk be az előírásokat, figyeljük a betegséggel kapcsolatos híreket, és intézkedjünk mielőbb, ha szükségessé válik!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

"Parlagfű kisokos": a Nébih ingyenes kiadványa általános iskolásoknak

2019. augusztus 17. 07:38

A Nébih folyamatosan dolgozik a parlagfűvel kapcsolatos ismeretek minél szélesebb körű elterjesztése érdekében, és kiemelten fontosnak tekinti, hogy a felnövekvő generáció is megismerje hazánk legelterjedtebb gyomnövényét.

Mikor és hogyan permetezhetünk drónokkal?

2021. szeptember 28. 08:07

A drónokkal kijuttatható növnyvédő szerek egyelőre nem állnak rendelkezésre, pontosabban fogalmazva nincs elegendő ismeretünk erről a kijuttatási módról. Ennek okán olyan készítményekkel lehet drónos permetezést végezni, amelyek erre kifejezetten engedélyezettek. A részletekről Jordán Lászlót, a Nébih növény-, talaj- és agrárkökrnyezet-védelmi igazgatóját kérdeztük.

Először rendezik meg az Élelmiszerbiztonsági Világnapot

2019. június 4. 13:05

Az Agrárminisztérium és a Nébih célja, hogy az élelmiszerlánc minden területén, annak minden szereplője számára biztonságot és, ha kell, segítséget nyújtson.

Nobilis Márton: „a célunk, hogy a magyar gazdákat megvédjük"

2023. április 18. 09:39

Minden, Ukrajnából Magyarországra közúton és vasúton érkező gabonaszállítmány útját ellenőrzik és csak a tranzitforgalmú járműveket engedik át az országon - mondta az Agrárminisztérium (AM) élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára.