Ház, táj blog

Mikor hagyjuk abba tavasszal a madarak etetését?

Agrofórum Online

Felelős madáretető-tulajdonosként figyelnünk kell arra, hogy megfelelő időben hagyjuk abba az etetést. Fontos, hogy a madárszülők már ne magokkal etessék tavasszal a fiókáikat, mert az árthat nekik, de mit csináljunk, ha tavasszal még hidegebb hetekre lehet számítani?

Az előző cikkemben is bátorítottam mindenkit a madáretető kertben hagyására és feltöltésére, mivel a hasraütésszerűen beütő fagyos éjszakák még indokolttá teszik ezt. Az évszázados melegrekordokat döntögető január és február ugyan elkezdte éleszteni a rovarokat is, de a madarak még számítanak az etető kínálatára.

Minden tavasszal, minden áldott évben felvetődik a kérdés, hogy meddig lehet, meddig szabad etetni a madarakat. Erre sokan egy egyértelmű, dátummal megjelölt választ várnak, pedig ilyen nincs. A válasz ennél kicsit összetettebb, és igényli a környezetünk és időjárásunk folyamatos megfigyelését.

A fagyok és az etetőn kívüli élelemforrások

Alapvetően két dolog határozza meg azt, hogy mikor függesszük fel a madarak tavaszi etetését:

  • mikor szűnnek meg a tartós hideg napok és a fagyos éjszakák,
  • mikortól találnak a madarak a természetben élelemforrást.
Ha a tavasz hideg, az etető még szükséges lehet, akár március végéig, április elejéig
Ha a tavasz hideg, az etető még szükséges lehet, akár március végéig, április elejéig

Ez az elmúlt évszázadokban viszonylag egyszerűen körülhatárolható volt, de manapság, amikor január elején már virágoznak a tavaszi hírnökök, és tavasszal van zimankós, télre emlékeztető időjárás, akkor felmerül a kérdés: nem kellene a kerti gyakorlatoknak megpróbálni igazodni ehhez a szeszélyhez?

Ez megmagyarázza, hogy miért nincs egyértelmű, minden évre ugyanúgy érvényes időpontja a madáretetés befejezésének. Minden év más, ezért minden évben figyelnünk kell az időjárás alakulását és a természet (főként a legtöbb madarunk eleségének, a rovaroknak) az éledését.

Az időjárással kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy egy-egy fagyos éjszaka, esetleg egy pár napnyi lehűlés még áprilisban, rosszabb esetben májusban is meglephet minket, de a madáretetést nem kell szükségszerűen eddig kitolnunk. Itt a kulcsszó a tartós hidegeken és a kemény fagyokon van, amelyek zavart okoznának a madarak táplálkozásában is annyira, hogy még az etetőre lenne szükségük. Ilyen tartós lehűlésre már vajmi kevés eséllyel számolhatunk márciusban, ezért ha az elnagyolt előrejelzések szerint egyre melegszik az idő, szépen lassan abbahagyhatjuk az etetést.

A rovarok és a növények a nappali és éjszakai hőmérséklet függvényében élednek újra tavasszal
A rovarok és a növények a nappali és éjszakai hőmérséklet függvényében élednek újra tavasszal

Az etetés befejezése

Itt a következő kulcsszó az előző bejegyzésben: szépen lassan abbahagyni. Ami annyit tesz, hogy nem egyik napról a másikra behozzuk a madáretetőt, és volt-nincs terülj, terülj asztalkám, hanem 8-10 nap alatt, fokozatosan csökkentjük az eledel mennyiségét, hogy a madarak átálljanak a természetes élelemforrások keresésére!

Erre a köztes időszakra azért is van szükség, mert ez alatt az idő alatt a természet is megkezdi a tavaszi ébredését. Nem egyik napról a másikra kezdenek rügyezni és virágozni a fák és a bokrok, és a rovar- és hernyókínálat sem lesz pillanatok alatt elegendő táplálékforrás. Tavasszal mindig jó pár hétbe telik, mire a természet feléleszti a tartalékaiból a növényeket, és a jó idő előhozza a télen megpihent állatokat.

A tavaszi etetés ugyanolya fontos, mint a téli!

Gondoljunk bele, hogy ősszel, amikor a madáretetést megkezdjük, a növények még javában ontják a madarak számára megfelelő táplálékokat (a kökény, csipkerózsa, galagonya, vadszőlő bogyótermései), és egy átlagos időjárású október végén is akad még rovar is.

A természetnek is idő kell tavasszal, mire újra feltölti élettel a növényeket és a rovarvilágot
A természetnek is idő kell tavasszal, mire újra feltölti élettel a növényeket és a rovarvilágot

Viszont télen minden megmaradt tartalékot felélnek a télen aktív állatok: a madarak mellett a rágcsálók is keresik a magokat és megmaradt bogyókat, és hisszük vagy sem, nemcsak télen van a legnagyobb szükségük a madaraknak a segítségre, hanem tavasz elején is, amikor már minden, természetben fellelhető tartalék elfogyott, a rovarok jelentős része elpusztult vagy telelő formájában védett helyen pihen. Amíg nem érkezik meg a következő „tavaszi áruszállítmány”, addig etessük bátran a madarakat, és aztán fokozatosan szoktassuk le őket az etetőről!

Figyeljünk az itatóra is!

Minden cikkben megemlítem, hogy sose feledkezzünk meg róla: az itató ugyanolyan fontos, mint az etető, éppen ezért rendszeresen ellenőrizzük, hogy elegendő, tiszta víz legyen a madarak és az ébredező rovarok számára is a kertben!

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Mikortól kell etetni a madarakat a kertben?

2024. november 28. 04:39

Mikortól kell etetni a madarakat? Mit tegyünk ki nekik a kertbe?

A legjobb téli madáreleségek

2022. október 31. 05:37

Milyen ételek, milyen madarakat vonzanak?

Madáretetés a ház körül – melyik madárfajnak milyen eleséggel készüljünk?

2019. december 18. 05:37

Kis tollas vendégeink télen nagymértékben rá vannak szorulva a részükre kihelyezett eleségre. Az érdekükben tett fáradozásaink számunkra is többszörösen megtérülnek: hónapokon át közelebbről is megfigyelhetjük ezeket a csodálatos állatokat.

Madáretetési ökölszabályok, nehogy akaratlanul a madarak pusztulását okozzuk

2024. november 27. 13:10

Ha már egyszer elkezdtük a madarak téli etetését, azt úgy tegyük, hogy a szárnyas népesség egészen a tavasz kezdetéig találjon táplálékot az etetőhelyen.