A metszés sikere egész évben az időzítésen és azon múlik, hogy tisztában vagyunk-e kertünk növényeinek életciklusával. Ha betartjuk a téli metszés szabályait, és a megfelelő növényeket a megfelelő módon metsszük meg, akkor gyümölcstermő növényeink bőtermők, dísznövényeink pompásak és egészségesek lesznek.
A növények téli állapota
A téli napfordulót (december 21-ét) követően minden egyes nappal növekszik a nappalok hossza. Kerti növényeink közül soknak nemcsak a hőmérséklet, de a nappalok hossza is szabályozza az életciklusát, ebből következően a fényszint csekély növekedése is új hormonális növekedési fázist indít el az esetükben, aminek hatására a növények elkezdenek készülni a tavaszra. A növények szervezetében végbemenő változások előtt azonban az év leghosszabb nyugalmi állapota zajlik a téli hónapokban.
Az enyhébb telek ebben a nyugalmi állapotban több lehetőséget adnak nekünk a körültekintő, ám szükséges téli metszésekhez. Az évnek ebben a szakaszában elvégzett metszés sok növényünk (lombhullató cserjék, szőlők, fák) számára létfontosságú.
A növények életciklusának ismerete
Ahhoz, hogy ezeknek a növényeknek a téli metszését szakszerűn és a megfelelő időben elvégezzük, a növények növekedési ciklusa adja a támpontot: a tél végén vagy tavasszal nyíló fás szárú növényeink (fák, gyümölcstermő bokrok) virágaikat az idősebb ágakból eredő hajtásokon nevelik. A lágyszárú évelők és a nyáron virágzó cserjék hajtásain egyetlen növekedési periódusban fejlődnek virágok.
A virágzás idejének ismeretén túl fontos eldöntenünk, mi a célunk a növénnyel, ugyanis ugyanannak a növénynek más évszakban végzett metszése más eredményhez vezet: fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).
Mindezek ismerete azért fontos, mert így tudni fogjuk, hogy melyik növénynek kell a fiatal hajtásait megmetszeni, melyeknek az idős, elöregedett hajtásait, hogyan metsszük helyesen a gyümölcstermő növényeinket.
A rosszkor végzett metszés következményei
A metszés helyes időzítése a fentiek szerint tehát a növények növekedési ciklusának ismeretén alapszik. Amennyiben rosszkor végezzük el a metszést (vagyis nem vettük figyelembe a növekedési ciklust, vagy nem figyeltünk a körülményekre), akkor
- dísznövényünknek akár az összes virágrügyét levághatjuk;
- ha jókor metszettünk ugyan, de nem figyeltünk az eszközünk fertőtlenítésére, akár kórokozókat is átvihetünk egyik növényről a másikra;
- ha nem nézünk utána az elkövetkezendő napok időjárásának – különösen télen –, a növényünk ki is fagyhat.
Utóbbi hibát elkerülendő jegyezzük meg az első és legfontosabb szabályt: semmilyen növényt ne metsszünk, ha a következő három napban az előrejelzés fagyra hívja fel a figyelmet! Még fasebkezelő alkalmazásával is kockázatos, ha nincs ideje a növény visszavágott ágrészének lezáródni.
Amiket télen metszhetünk
A következő növények metszését iktathatjuk be a téli fagymentes napokon, még a tavaszi növekedés kezdete előtt:
- Fiatal, lombhullató díszfáink és cserjéink: eltávolítjuk a túl vékony ágakat, az erősebbeket a hosszuk feléig visszametszhetjük (pl.: cserszömörce, borbolya, magnólia).
- Nyáron virágzó cserjéink (pl.: jezsámen, nyári orgona, bugás hortenzia, bokorrózsa) túlburjánzott példányait hozhatjuk kicsit formába: a vastag, idősebb ágakat ágvágóval vagy ágfűrésszel eltávolítjuk, így megifjítjuk a bokrot, és tavasszal új, életerős hajtásokat hoz majd.
- Gyümölcstermő bokraink (pl.: fekete ribiszke, kék áfonya, málna): az őszi málna vesszőit erősen visszavághatjuk, a talaj szintje felett max. 5 cm-es vesszőmaradványt hagyva.
- Kúszónövényeink (lilaakác, borostyánszőlő): kifejezetten igénylik az erőteljes téli metszést. A lilaakác előző évben fejlődött összes ágát két-három rügyig bátran vágjuk vissza! A borostyánszőlőt a bogyói lehullása után metszhetjük meg.
- A mogyoró, miután lehullatta a termését és a leveleit, kiválóan sarjasítható. Addig metszhetjük, amíg nem kezdődik újra a növekedése.
- A szőlő metszése januártól esedékes, amikor a növény teljes nyugalmi állapotban van. Ilyenkor lehetőségünk van felmérni a vázrendszer állapotát. Mindig a szőlőfajta sajátosságaihoz (pl. hosszú csapon, rövid csapon vagy szálvesszőn termők) és a termesztési módhoz igazítsuk a metszési munkálatokat!
- Gyümölcsfáinkat (almafát, körtefát) évente meg kell metszenünk. Különösen ügyeljünk azokra az ágakra, melyek elhaltak, vagy betegséget, esetleg telelő kártevőt észlelünk rajtuk! Az egymást keresztező vagy egymáshoz érő ágakat is távolítsuk el, illetve azokat, amelyek a korona közepe fele kezdtek el nőni! Rövidítsük meg a tavalyi hajtásokat, az idősebb fákon ritkítsuk meg a vesszőket!
- A füge metszésével egy külön cikk részletesen foglalkozik.
A jó minőségű eszközök fontossága
Egy jó minőségű, metszésre alkalmas eszköz megfelelő tárolás és használat mellett éveken keresztül megbízható segédeszköz lehet a kerti munkálatokhoz, ezért egy növényektől népes kert esetében szükséges beruházást jelent.
Vastagabb ágak eltávolításához beszerezhetünk egy ágvágó fűrészt vagy ágvágó ollót is az alapfelszerelést jelentő metszőolló mellé. Sövények karbantartásához a legpraktikusabb megoldás egy sövénynyíró.
A metszésre használt eszközök fertőtlenítéséről korábban született kiváló cikket ajánlom olvasásra.
NE metsszük télen!
Azoknak a növényeknek nincs szüksége téli metszésre, amelyeket a meglévő külső hajtásrészeik megvédik a legnagyobb téli hidegektől is, így bármilyen metszési beavatkozással többet ártunk, mint használunk.
Ilyen növények:
- A nem télálló cserjék: selyemmályva, levendula, zanót, macskahere, teamirtusz, kefevirág.
- Örökzöld cserjék: rododendron, veronikacserje, babérhanga, kőtörőcserje, puszpáng. Ezeknek a sebgyógyulása jóval lassabb a téli időszakban, ezért meg kell várnunk a metszésükkel a fagymentes hónapokat (május-június).
- Csonthéjasok (pl.: cseresznye, szilva): a nyugalmi időszakban terjedő gombabetegségek miatt nem szabad ilyenkor metszeni!
Kapcsolódó cikkek: