Ház, táj blog

Hogyan történik a fák injektálása?

Agrofórum Online

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Mi is az a fainjektálás?

A fainjektálás egy célzott növényvédelmi eljárás, amelyet fás szárú növények esetében alkalmaznak a szakemberek. Az injektálás során közvetlenül a növény belsejébe, a szövetekbe juttatják be a hatóanyagot. Az eljárást nagyméretű díszfáknál alkalmazzák, ahol nem kivitelezhető a permetezés. Például kiterjedt a fa lombkoronája, vagy közel vannak lakóépületek, esetleg játszótér, óvoda vagy iskola területén van a kezelendő növény.

Hazánkban több éves gyakorlata van az injektálásnak, például a vadgesztenyelevél aknázómoly és a platán csipkéspoloska elleni védelemben.

Mire van szükség az injektáláshoz?

A munkához egyedi, nagy értékű felszerelés és speciális növényvédelmi ismeretek szükségesek. Legfontosabb eszköze az injektor (fecskendő, tű), amely hasonló elven működik a humán gyógyászatban alkalmazott injekcióhoz.

Nem utolsósorban szükség van olyan növényvédő szerre, amelynek van engedélye erre az eljárásra (ezt a növényvédő szerek engedélyokirata külön kiemeli, és részletezi a készítmény esetében a követendő injektálási technológiát).

Az injektáláshoz speciális felszerelés és szakértelem szükséges -ELTE Füvészkert Facebook oldal
Az injektáláshoz speciális felszerelés és szakértelem szükséges (fotó: ELTE Füvészkert Facebook oldala)

Hogyan történik?

Injektáláskor a fák gyökfőjénél – a fának azon részénél, ahol a gyökerek végződnek, és kezdődik a fa törzse, ez általában a talajtól számítva 5-20 cm-es magasságban van – a fa törzsátmérőjétől függően 5-15, vagy 15-25 centiméterenként lyukakat fúrnak körbe a törzsön, amiken keresztül bejuttatják a fa belsejébe a növényvédő szer hatóanyagát. Ezek a lyukak körülbelül 3 mm átmérőjűek. Ezekbe a lyukakba kell behelyezni a befecskendező kézi eszközt, más néven injektort.

Az injektorból jut a vízzel hígított hatóanyag a fa szállítóedény-rendszerébe, és a fa nedvkeringése terjeszti szét és juttatja el a fa minden részébe a bejuttatott hatóanyagot. A növényvédő szer mennyiségét a fatörzs, illetve lomb mérete is meghatározza.

Miután az injektorból felszívódott a hatóanyag, eltávolítják az eszközt a fából, majd a lyukakat fertőtlenítik és fasebkezelővel légmentesen lezárják. Erre azért van szükség, mert a fán ejtett sebeknél minden esetben fokozott sterilitásra van szükség, hogy az okozott sebeknél ne induljon el a fa szöveteinek romlása, ne jussanak be további kórokozók.

Az inektorból bejutó hatóanyag a fa szállítóedény-rendszerén keresztül terjed - Forrás Főkert facebook
Az injektorból bejutó hatóanyag a fa szállítóedény-rendszerén keresztül terjed (fotó: Főkert facebook oldala)

Miért előnyös ez a módszer?

Injektálással nemcsak növényvédő szerek (rovarölő szerek, gombaölő szerek), hanem tápoldatok is bejuttathatók a fa szöveteibe, meghatározott keretek között még akár egyszerre is. Nagy előny, hogy a folyamat nem függ olyan mértékben az időjárástól, mint a permetezés, nincs esélye elsodródásnak, így ki van zárva annak a valószínűsége is, hogy más növényekre kerüljön a hatóanyagból.

Mivel a fa szállítóedény-rendszeréből mindenhová eljut a hatóanyag, ezért a fa teljes magasságában biztosítja a növényvédelmi hatást.

A már említett különleges helyzetekben (pl.: utcai sorfáknál, parkokban, jártszótér melletti magas fáknál), illetve koros fáknál a legtisztább, legkörnyezetkímélőbb módszer a permetezés kiváltására.

A fainjektálás célzott, környezetkímélő kezelést jelent - Forrás Fainjektálás.hu
A fainjektálás célzott, környezetkímélő kezelést jelent (Forrás: Fainjektálás.hu)

További előnye, hogy megfigyelések szerint az injektálással alkalmazott rovarölő szerek hatása a platán- és vadgesztenyefajok kártevőinél közel két évig fennállhat. A kártevők hernyói a petéből való kikelésüket követően azonnal táplálkozni kezdenek, és mielőtt nagy kárt okoznának, rövid időn belül elpusztulnak. Évek tapasztalata az is, hogy nem jelent problémát, ha egy fafaj sorfaként van telepítve és a szomszédos fák kezeletlenek – a kezelt fa akkor is egész évben védve lesz.

Fontos szabályok!

Nagyon fontos, hogy ez az eljárás csak díszfák esetében engedélyezett! Ennek az az oka, hogy sokkal hosszabb a növényvédő szer hatóanyagának lebomlási ideje a növényben ezzel a módszerrel, mint egy hagyományos permetezés után, ezért gyümölcsfáknál az injektálás nem engedélyezett, használata szigorúan TILOS!

Az egyik injektálásra engedélyezett növényvédő szer engedélyokiratában ez a kikötés szerepel erre vonatkozóan (2024): „Injektálásos technológiával csak olyan fafajok kezelhetők, amelyek termése nem alkalmas sem emberi sem állati fogyasztásra.”

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés – március 23.

2022. március 23. 16:37

A csillagászati tavasz kezdetére pozitív változások történtek az időjárás alakulásában. A frontmentes, ragyogóan napsütéses időben a nappali maximum hőmérsékletek általában 15-20 C fok körül alakulnak, míg éjszakára már lassan megszűnnek a fagyok is.

Kertészeti károsítók előrejelzése (4.) - Az effektív hőösszeg a növényvédelmi előrejelzés szolgálatában

2019. május 1. 08:42

A növényvédelmi gyakorlatban új távlatokat nyitott az a felfedezés, hogy a rovaroknak nemcsak a napi mozgási és szaporodási aktivitása, hanem az egyedfejlődésük is szorosan összefügg a hőmérséklet okozta korlátokkal. Ez az összefüggés lehetővé teszi azt, hogy pusztán a hőmérséklet alapján előre megbecsülhető legyen a tömeges megjelenésük vagy akár a károsításuk időpontja. Mivel fajonként eltérő hőmérsékleti küszöbértékek korlátozzák az egyedfejlődést, ezért az egyes fajok előrejelzése akár faj-specifikusan is kivitelezhető. Kertészeti károsítók előrejelzése című sorozatunkban ezúttal a hőösszegszámítás alapjaival ismerkedhetünk meg.

A zöldborsó integrált növényvédelme, I. rész: gyomszabályozás

2022. január 20. 16:21

A zöldborsó (Pisum sativum L.) hazánkban jelentős zöldségnövény, főleg feldolgozásra a konzerviparnak termelnek, de friss fogyasztásra és kiskerti termelésre is találhatók fajták a piacon. A termőterülete sajnos csökkenőben van az elmúlt években, de még így is jelentősnek számít a közel 15 ezer hektárral.

Kezdődik a növényvédelmi szezon a szántókon, gyümölcsösökben

2018. március 23. 07:13

Kell még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.