27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Ház, táj blog

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

Agrofórum Online

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

A kalaposgombák rendszertanilag a kalaposgombák (Agaricales) rendjébe tartoznak, a gombák országán (Fungi) belül a bazídiumos gombák (Basidiomycota) törzsébe. Ide tartoznak az étkezési szempontból számunkra fontos ehető gombák (pl.: csiperkefélék, laskagombafélék, szegfűgombafélék), valamint mérgező gombák is (pl.: galócafélék, döggombafélék). Vannak olyan gombafajok is köztük, amelyek nem mérgezők, de étkezésre alkalmatlanok (pl.: pereszkefélék).

Tudnivalók a gombák szaporodásáról

Mind az ehető, mind a mérgező gombák termőstestei megjelenhetnek a kertünkben. A talajfelszín alatt élő és szaporodó gombafonalak gyakran – általában a nyár végén és ősszel – kedvező időjárás esetén termőtesteket fejleszthetnek, hogy ezzel is biztosítsák a fennmaradásukat. A gombafonalakból egy területen több termőtest is képes kifejlődni, ezek együttesen gombatelepeket alkotnak.

Egy másik szaporodási stratégia a gombáknál a spórákkal történő terjedés. A spórák a szél vagy állatok segítségével messzebbre képesek jutni és kedvező körülmények között az új helyen új gombatelepeket fognak létrehozni.

A kalaposgombák megjelenése

A kertünkben megjelenő kalaposgombák teste több részből áll. Legfeltűnőbb részük a kalap. Ez alatt van a tönk, a gomba törzse. Több olyan gomba is van, amely bocskort hord a tönkön, vagy gallért a kalapja alatt.

Miért jelennek meg a kertben kalaposgombák?

A gombák megjelenése az egészséges talajkörnyezet jele, ugyanis a változatos életformákban dúskáló kerti talajban bőven találhatók gombafonalak és spórák is. A talajban futó, kiterjedt gombahálózatok egyik fontos feladata, hogy segítsék a növényeket a tápanyagok felvételében (gombák és növények közötti kölcsönös kapcsolatok gyakoriak a természetben), ezenkívül segíthetnek is a növényeknek a túléléshez szükséges információk átadásában (pl. kártevők támadása esetén vagy szélsőséges időjárási körülmények között).

A gombák jelenléte elsősorban egészséges talajéletet jelez
A gombák jelenléte elsősorban egészséges talajéletet jelez

Jót vagy rosszat jelent, ha megjelennek a gombák a kertben?

A gombák jelenléte tehát mindenekelőtt változatos és egészséges talajéletet jelez, ebből kiindulva a kertünkben is jót jelentenek.

Vannak olyan gombafajok (pl.: a mézgombaként is ismert sötétpikkelyes tuskógomba, farontó gombaként is csúfolják), amelyek a fák gyökerein keresztül képesek fás szárú növényeket megbetegíteni, így jelenlétük messze nem kívánatos.

Vannak olyan gombafajok is, amelyek úgynevezett boszorkányköröket (angolul fairy ring-nek, tündérkörnek nevezik ezeket) alkotnak. Ezek akár több méter átmérőjűek is lehetnek, és érdekességük, hogy a körön kívül, közvetlen a gombakör mellett a fű sokkal egészségesebb, sötétzöld színű. Ez azért van, mert itt a fű a gombák által felszabadított tápanyagokkal dúsított talajban sokkal szebben fejlődik.

A kalaposgombákat sose kóstoljuk meg a kertből sem beazonosítatlanul!
A kalaposgombákat sose kóstoljuk meg a kertből sem beazonosítatlanul!

Ehetők a kertben növő gombafajok?

Általános és szigorú szabály, hogy sose használjuk fel a konyhában és sose kóstoljuk meg nyersen a beazonosítatlan gombát! Először kérjünk segítséget gombaszakértőtől! Ha mélyebbre ásnánk a témában, jelentkezzünk tanfolyamra, járjunk nyitott szemmel a kirándulásokon, és tanulmányozzuk a természetben és a kertünkben élő fajokat!

Hogyan szabadulhatunk meg a kertben nőtt gombáktól?

Ha a nemkívánatos gyeplakók kifejlődtek, mindenekelőtt kezdjük azzal, hogy eltávolítjuk ezeket, mielőtt a spóráikat szétszórnák, és további gombatesteket fejlesztenének! Minden esetben kesztyűben fogjuk meg a gombákat. A nagyobb gombatesteket szedjük fel, és bátran tegyük a komposztálóra!

Ha látunk a felszedés után foltokat a gyepen, szellőztessük egy kicsit meg, és vessünk oda fűmagot, hogy kitöltsék a növények a helyet! Ezzel a talajban élő, még gombafonalakkal szaporodni képes gombákat nem akadályozzuk meg abban, hogy ismét termőtestet neveljenek, de addig is egészségesen, egységesen fejlődhet a gyep.

Ha a gombák helyén kiritkult a gyep, vessünk a foltokra fűmagot!
Ha a gombák helyén kiritkult a gyep, vessünk a foltokra fűmagot!

A kisebb gombatestekből álló gombatelepek felszámolásához használjunk lombseprűt! Kicsit dolgozzuk meg a telepet, és a szétszóródott kisebb gombatesteket hagyjuk ott a fűben! Egy szárazabb, napsütéses napon gyorsan kiszáradnak és összezsugorodnak majd, és a következő fűnyírásnál bedarálva mehetnek ezek is a komposztra.

Ha még nem volt dolgunk a kertben növő gombákkal, akkor is megelőzhetjük, hogy kifejlődjenek. Először is meg kell akadályozni a gombák fejlődését azáltal, hogy a gyepkörnyezetet tisztábbá, szárazabbá és szellősebbé tesszük – ezeket a körülményeket a gombafajok kevésbé szeretik.

Szintén megelőzésképp, ősszel szedjük fel a lehullott gallyakat és leveleket, és rendszeresen nyírjuk a füvet! A hosszúra hagyott fűszálak sokkal lassabban száradnak, így a nedves környezetben a gombák gyorsabban tudnának felszaporodni.

A kertben nőtt gombák mérgezők lehetnek az állatainkra?

Ha nem sikerül fajra pontosan meghatározni a gombafajt, így nem derül ki 100%-osan, hogy mérgező vagy ártalmatlan fajról van-e szó, úgy a legbiztonságosabb az elővigyázatosság. Ha felmerül a gyanú, hogy kutyánk vagy macskánk megkóstolta az ismeretlen gombát, azonnal forduljunk állatorvoshoz!

Fontos tudni, hogy a mérgezés leggyakoribb tünetei közé tartozik a túlzott nyálképzés, a hányás, a hasmenés, az egyensúlyvesztés és a görcsrohamok. Ha bármelyik tünetet tapasztaljuk az állaton, ne késlekedjünk, vigyük orvoshoz!

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Kerti feladatlista őszre a STIHL szakértőitől

2020. szeptember 30. 04:36

A STIHL szakértői összegyűjtötték azt a hét kerti feladatot, amit mindenképpen el kell végeznünk még a fagyok beköszönte előtt.

Jelentősen emelkedett a termőföld ára 2020-ban

2021. november 13. 07:36

A KSH közleménye szerint országosan 63 ezer hektár termőföldterületet értékesítettek 2020-ban, a teljes mező- és erdőgazdasági hasznosítású terület 1,0 százalékát.

Mit jelez, ha gomba nő a fűben? Nem mindig baj!

2025. június 27. 11:10

A gyepben megjelenő gombák nem mindig ártalmasak – de egyes fajták veszélyesek lehetnek. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni!

A gyep és a pázsit gondozása ősszel

2021. november 1. 05:36

Még a legstrapabíróbb gyep is megfárad az őszi hónapokra a nagy tavaszi és nyári igénybevételtől. Mit tehetünk, hogy évről évre élvezhessük a gyepünk vagy pázsitunk szépségét?