Ház, táj blog

Zöldinfrastruktúra – szürke infrastruktúra: különbségek és kapcsolódások

Agrofórum Online

Napjainkban egyre többet halljuk a zöldinfrastruktúra fogalmát, de mit is értünk ez alatt a fogalom alatt, mi minden sorolható az elemei közé? Mi a különbség a szürke és a zöldinfrastruktúra között?

Az infrastruktúra fogalma alatt valamilyen vonalas jellegű, szolgáltatást nyújtó létesítmény, kiszolgáló elem érthető, amelynek legfontosabb feladata, hogy alapot nyújtson más ágazatok, szolgáltatások, termelési és egyéb tevékenységek számára. A szó eredete az amerikai katonasághoz köthető, a II. világháborúban használták először ezt a kifejezést a távol-keleti hadműveletekkel kapcsolatban. Az infrastruktúra értelmezésének bővülésével új fogalmi rendszerek fogalmazódtak meg, mint például a zöldinfrastruktúra és a szürke infrastruktúra.

Hivatalosan egy, az Országgyűlés által elfogadott 2015. évi határozat szerint a zöldinfrastruktúra „a természetes és félig természetes területek részben létező, részben stratégiailag megtervezett hálózata, amely széleskörű ökoszisztéma-szolgáltatások nyújtására képes”. A fogalom-meghatározásban említett ökoszisztéma-szolgáltatások alatt pedig a következőt kell érteni: mindazon javakat és szolgáltatásokat, melyeket a természetes és természetszerű ökoszisztémák az ember számára nyújtanak. Ezeket négy típusba lehet sorolni: ellátó (amit az ember közvetlen vagy közvetett formában hasznosítani tud, mint például a víz), szabályozó és fenntartó (az ember számára közvetlenül fel nem használható, az életet szabályozó, körforgást biztosító folyamatok, mint például az árvizek kialakulása), illetve kulturális (tárgyilag nem megfogható, értéktöbbletet nyújtó javak, mint például az üdülési-pihenési funkciók).

Alapvetően tehát minden olyan érték, környezeti, természeti elem, amely körülvesz minket, ami meghatározza, befolyásolja életünket, a mindennapokat, beletartozik az ökoszisztéma-szolgáltatások tág körébe, ezáltal pedig a zöldinfrastruktúra részeként is értelmezhető.

Szűkebb értelemben véve, a zöldinfrastruktúra részének tekinthetőek például a fasorok, az erdők, a szántóföldi táblákat elválasztó mezővédő erdősávok, a gyepfelületek, az időszakos víztározók, a vízfelületek, valamint részben a mezőgazdasági művelés alatt álló területek is értékes elemei lehetnek, hiszen növényzettel borítottak. A vizekhez kötődő elemeket kék infrastruktúra néven is emlegetik.

Ezzel szemben a szürke infrastruktúra elsődleges célja a közlekedés és a közműellátottság biztosítása, lehetővé tétele. Az utak, a vasutak, a víz- és szennyvízhálózat, az elektromos és egyéb távvezetékek mellett a termékvezetékek (pl. kőolaj, földgáz) tartoznak e fogalomkörbe.

1. ábra: Elektromos távvezeték a Rába folyó mentén Győr közelében (Fotó: Varga Dalma, 2017)

Vonalas jellegű tájelemek, melyek néha földfelszín alatt húzódnak és ezért láthatatlanok. Néha földfelszín felettiek, ilyenkor az esetek legnagyobb részében zavaró művi elemként jelennek meg a tájképben.

Tájépítészeti szempontból tekintve, számos úgynevezett tájhasználati konfliktus forrása a szürke infrastruktúra jelenléte a tájban. Ökológiai szempontból elválasztó hatású lehet egy út (élőhelyeket szabdal szét, választ el egymástól). Funkcionális értelemben zavaró megjelenésű lehet egy kertvárosias vagy éppen falusias lakókörnyezet közvetlen közelében húzódó nagy forgalmú úthálózat jelenléte. Vizuális szempontból pedig egy távvezeték is kedvezőtlenül befolyásolhatja a látványt. Mindezen problémák, konfliktusok enyhíthetőek a zöldinfrastruktúra fejlesztési eszközeivel. Mennyivel kellemesebb látványt nyújt egy mozaikos táj, amelyben a kistáblás szántó parcellák között húzódó földutakat fasorok, mezővédő erdősávok, mezsgyék kísérik!

2. ábra: Patakparti fasor, egyben gyalogos- és kerékpáros út szegélye Szombathelyen (Fotó: Varga Dalma, 2018)

3. ábra: A zöldinfrastruktúra szerepe a tájképben, ökológiai szemléletben: egykori folyómeder beszántva (fent) – egykori folyómeder erdősödve a Rába mentén (lent) (Forrás: https://www.google.com/maps)

Mennyivel jobban mutat egy olyan közút, amelynek a jelenléte a takaró növényzetnek köszönhetően inkább csak sejthető, mint látható a tájban. Vagy egy természetszerű mederben kialakított csatorna, vízelvezető esztétikai képe, ökológiai értéke mennyivel magasabb szintű, mint egy betonmederben mesterségesen irányított vízfolyásé.

4. ábra: A Gyáli-patak: egy betonmederben haladó szakasz (fent) és egy gyepes partfal (lent) (Fotó: Hajnal Kitti, 2014)

Tehát minden szempontból előnyt jelent a zöldinfrastruktúra jelenléte, hiszen a kedvező tájképi hatásai mellett mikro-élőhelyként funkcionálnak, hó- és szélfogó szerepűek is egyben. A települések zöldfelületi ellátottságának javításához is pozitívan hozzájárul a zöldinfrastruktúra fejlesztése. A jelenleg tapasztalható klímaváltozás helyi szinten is érzékelhető hatásainak ellensúlyozását szintén elősegíti a zöldfelületek arányának növelése.

Egy konkrét példával élve, az egykori holtágak, korábbi vizes élőhelyek visszakapcsolása a vízfolyásainkhoz hozzájárulhat a helyi éghajlati viszonyok javításához, egyben tehermentesítheti a mesterségesen létrehozott csatornák terheltségét. Mindezek által „zöldebb” módon, a természet igényeihez alkalmazkodva lehet az érintett területek fejlesztését elérni, miközben tájhasználati konfliktusok oldhatóak fel.

A szürke infrastruktúra jelenléte a tájban megkerülhetetlen, hiszen olyan szerepet tölt be a szolgáltatások, ellátások között, amelyek elengedhetetlenek mindennapi életünkhöz – elég csak az úthálózatra, a közművekre vagy az internetre gondolni. Egy térség fejlettségét, gazdasági, társadalmi viszonyait többek között meghatározza a fizikai elérhetősége, a központoktól való távolsága, melyet az ország úthálózatának rendszere szemléltet. Mind az épített környezet, mind a táj tekintetében igazodni szükséges a fejlődéshez. A kérdés tehát az, hogy a szürke infrastruktúra miként és hol jelenik meg a tájban, mennyire tájbaillesztett, mennyire érzékeny területeket érint (például tájképi szempontból). A tájbaillesztésnek lehet egyik hatékony eszköze a cikkben kifejtett zöldinfrastruktúra fejlesztése: mindez elérhető például a szürke infrastruktúra „zöldítésével” – fasorok telepítése, mezsgyék alkalmazása az utak mentén.

Egyre több esetben tapasztalható, hogy a természet visszahódítja a korábban tőle elvett területeket: ilyen látható például felhagyott vasútvonalak esetében, ahol az egykor működő szürke infrastruktúrát fokozatosan „felülmúlja” a zöldinfrastruktúra. Ezen téma is érdemel bővebb kifejtést egy következő cikkben.

5. ábra: Felhagyott vasútvonal a Pinka folyón Körmendnél (Fotó: Varga Dalma, 2017)

Felhasznált források:
http://ec.europa.eu/environment/pubs/pdf/factsheets/Eco-systems%20goods%20and%20Services/Ecosystem_HU.pdf
https://www.eea.europa.eu/hu/articles/zold-infrastruktura-jobb-elet-termeszetes-megoldasokkal
https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/szakkepzes/kornyezetvedelem-es-vizgazdalkodas/telepulesi-alapismeretek/telepulesek-halozatai/infrastruktura-fogalma-jellemzoi
– Varga Dalma (2018): A fenntartható árvízkezelés és a zöldinfrastruktúra kapcsolata, fejlesztési lehetőségei Rába menti területek példáján – Diplomamunka, SZIE TÁJK, Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszék, Budapest

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Vízpótlással a termésbiztonságért 

2019. május 1. 15:42

Hazánk mezőgazdasági termőterületeinek alig 3%-án van jelenleg kiépítve vízpótló öntözés, ami lehangolóan kevés. Az öntözés fejlesztése Magyarországon az egyik legfontosabb stratégiai kérdés, amelyet a klímaváltozásból adódó szélsőséges időjárási helyzetek gyakoribbá válása is indokol. Folyóinkon éves átlagban mintegy 107 köbkilométer víz érkezik és kifolyik 112 köbkilométer. A gyakorlatban az egyenleg úgy néz ki, hogy évente három Balatonnyi vizet, hasznosítás nélkül engedünk el. Az átrohanó vizek felfogása, tározókba kényszerítése, a víz- és energiatakarékos, környezetkímélő mikroönözés elterjesztése nem tűr halasztást.

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

2019. május 24. 07:36

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ Karcagon

2025. május 14. 11:10

Megalakult a Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központ, amely a hazai mezőgazdaság klímaváltozáshoz való alkalmazkodását támogatja.

Sötét jövő előtt áll a szarvasgomba-termesztés

2018. november 29. 04:36

A skóciai Stirling Egyetem kutatása szerint hamarosan vége a szép időknek, és a klímaváltozás miatt a jól jövedelmező szarvasgomba-termesztés, mint iparág eltűnhet a század végére.