24℃ 17℃
július 18. Szömér, Frigyes, Milla, Hedvig, Mirkó
Házikert

Hogyan öntözzünk aszálykor a kertben?

Agrofórum Online

Aszálykor a kertben öntözzünk? De hogyan, hogy hatékony is legyen? Következzen egy térségi esettanulmány egy nyugdíjas házaspárnál, ahol a hagyományos öntözés már felmondta a szolgálatot, és hatékony lett az öntözés emberi léptékben is, költségvetés szintjén is.

Férjemmel már évek óta néztük, ahogy egy idős házaspár rendre kertészkedik, öntözne, öntözik is, de a zöldségei mindig kisültek tabdi forró homoksivatagjában. A klasszikus öntözéssel dolgoztak a legkülönfélébb veteményesbe való növény esetében: paprika, paradicsom, cukkini, sok-sok kapor, mellette kis körömvirágsor, burgonya. A tűző napon is bogarásztak benne (bár mindig valaki rájuk szólt, hogy ez életveszélyes….), és mégsem lett igazán szép a kert.

Hagyományos öntözés hibája

Hagyományos öntözés alatt az öntözőcsővel való öntözést értem, amikor az ember áll, kezében a slaggal és öntöz, és öntöz. Vagy kitesz egy „pörgettyűt” és ráengedi, hadd szórja a vizet szerteszét.

Mondanom sem kell, hogy a szél vitte a forró levegővel együtt a vízpára egy részét, a talajfelszín egy fél órás öntözés után még mindig száraz volt szinte, a homokról lepergett a víz is többnyire.

Ekkor döntötte el férjem, hogy akkor most megépíti nekik az öntözőrendszert.

Csepegtető öntözés már pár nap alatt is eredményt hozott

Pár KPE-csővel és csepegtetőszalaggal viszonylag gyorsan ki lehetett építeni a közel 70 nm-es veteményes kert öntözését. Összegszerűen sem volt igen megterhelő mutatvány, némi kézügyesség kell hozzá, de az interneten is rengeteg hasznos videót lehet találni a kiépítéshez.

A sorok végére került a KPE-cső, melyre lyukakat kellett fúrni a szalag rögzítéséhez. Ehhez kellettek plusz elemek, de ez is gazdaboltban egy kiskerttulajdonos számára is elérhetők.

A növények soraiban 1-1 csepegtetőszalag fut így végig, a nagyobb vízigényű növényeknél, mint a paprika, paradicsom és cukkini a növény két oldalán is fut cseppszalag.

Aszálykor a kertben öntözzünk? De hogyan, hogy hatékony is legyen? (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szaraz-orolt-meddo-fold-96865/)

Mit eredményezett ez a megoldás a gyakorlatban?

Már az első héten a növényeken látszott, hogy a reggeli és esti öntözéstől teljesen elkezdtek kivirulni és a második héten elindult egy aktív növekedés is.

Azóta virágzik és beköt a cukkini is, mely két hét alatt megduplázta lombtömegét, ezzel is árnyékolva a szabadon hagyott homoktalajt.

A növények élvezik, hogy közvetlen a talajfelszín és a mélyebb talajrétegek is át tudnak nedvesedni.

Sokkal kevesebb öntözés is elegendő, hiszen hatékonyabb is lett, kevesebb a víz elszóródása (amit elvitt eddig a szél), növényvédelemben is praktikusabb, mint a felülről öntözés, mert a lisztharmatra érzékeny növények sem betegednek meg így.

Az uborka is szebb termést hoz már és a keseredés is megszűnt, mert a vízmennyiség kiegyenlítettebb lett azzal, hogy nemcsak a felszín vizes néha, hanem ha fel is szárad a víz a felszínen, a mélyben rendesen át tud nedvesedni.

A csepegtető öntözés házikerti szinten is igencsak javasolt megoldás, ha aszályban öntözni kell, hiszen a minimális vízmennyiséggel ennél az öntözési módnál dolgozhatunk, illetve kialakítása sem olyan hatalmas összeg, hogy nagy beruházás legyen egy kertben.

Trükkök, hogy a majoránna hónapokig illatozzon

2025. július 17. 14:10

Így szárítsa és tárolja a majoránnát, hogy hónapokig megőrizze illatát és ízét – mutatjuk a sikeres betakarítás titkait!

Mit kezdjen a lehullott almával? – Ne dobja ki, hasznosítsa!

2025. július 16. 11:10

Ne dobja ki a nyáron lehullott, éretlen almát! Komposztálható, főzhető, sőt, takarmányként is hasznosítható – de nem mindegy, hogyan.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Rúgjuk fenéken a hasznos mikrobákat a talajban biostimulátorokkal!

2019. március 20. 11:15

Az AgrOptim növény-aktív biostimuláns hatóanyagtartalma segítségével növeli a fotoszintetikus aktivitást, ezáltal több gyökérnedvet állít elő a növény, ami a mikrobákat odacsalogatva feltárja az addig még nem felvehető formában lévő ásványi anyagokat, tápanyagokat.

Nézzük át a vetőmagkészletünket: ezeket kell megfigyelni a tavaszra készüléskor!

2025. február 1. 05:40

A megfelelő előkészületekkel a tavaszi vetési szezon gördülékenyen indulhat, és bőséges terméssel hálálja meg a gondos tervezést.

Legyen saját fűszerkertünk - 4. rész

2019. május 29. 12:52

Hol nevelhetjük házikertünkben sikeresen a bazsalikomot, a citromfüvet és a mentát? Mi a különlegessége ezeknek a fenséges illatú növényeknek, és milyen ínyencségek ízesíthetők ezekkel a fűszernövényekkel?

Az újraéledő termőföld a KAP 2020 tükrében

2020. február 6. 11:47

Ennek a munkának az a célja, hogy a gazdák, növénytermesztők érdekeit és a környezettudatos gazdálkodást szem előtt tartva, az új információk, technológiai ismeretek, kutatási anyagok mindenki számára elérhetővé és használhatóvá váljanak, ezzel segítve a termelő agrár szektor tevékenységeit.