21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Házikert

Hogyan telepítsünk új gyepet?

Agrofórum Online

Ahhoz, hogy új gyepet telepítsünk, két fő lehetőségünk van: magvetés vagy gyepszőnyeg telepítés.

Minden módszernek megvannak a maga előnyei és korlátai. Az optimális módszer kiválasztása attól függ, hogy milyen területet kell telepíteni, milyen gyorsan kell elkészíteni, és milyen a rendelkezésre álló költségvetés.

Magvetés

A magvetés egy gazdaságos módszer gyeptelepítésre, különösen nagyobb területeken. Különféle fűmagfajták közül választhatunk, lehetőséget adva arra, hogy a gyepünket pontosan az adott körülményekhez igazítsuk. Emellett alkalmas dombos, egyenetlen területeken történő alkalmazásra is.

Azonban ennél a módszernél hosszabb ideig tart, mire a gyep kifejlődik és elfoglalja a területet. Az első hónapokban rendszeres öntözést és gondozást igényel. Kiszámíthatatlan időjárás esetén a magok ki vannak téve a környezeti tényezőknek, ami negatívan befolyásolhatja a gyep növekedését és minőségét.

Gyepszőnyeg telepítés

A magvetéses módszerrel szemben a gyepszőnyeg telepítése azonnali, látványos eredményt nyújt, és csökkenti a gyep kiszáradásának vagy károsodásának esélyét az első időszakban. Ideális megoldás gyors eredmény elérésére, például kerti rendezvények előtt, vagy pedig hirtelen beiktatott esztétikai korrigálásra.

Ugyanakkor drágább a gyepszőnyeg megvásárlása és telepítése, és korlátozottabb a választék a fajták tekintetében. Emellett nehezebben alkalmazható dombos vagy egyenetlen területeken.

Most, hogy áttekintettük a két gyakori módszert és kiválasztottuk a számunkra legmegfelelőbb technikát, az alábbi általános útmutató segíthet a tökéletes kezdetek megteremtéséhez:

  1. Előkészítés: Készítsük elő a talajt a telepítés előtt. Fordítsuk fel a földet, távolítsuk el a gyomokat és a kavicsokat, és szükség esetén javítsuk a talaj minőségét komposzttal vagy műtrágyával.
  2. Magvetés: Szórjuk el a fűmagokat egyenletesen a talajon, nagyon figyeljünk arra, hogy egyenletesen szórjuk a felületre, majd finoman nyomjuk be a talajba egy gereblyével. Takarjuk be vékony réteg talajjal, majd alaposan öntözzük meg.
  3. Gyepszőnyeg telepítése: Helyezzük el a gyepszőnyeget a talajon, és igazítsuk a kívánt alakhoz. Tegyük lehetővé a szabályos gyökeresedéshez a szőnyegek közötti kis részeket. A gyepszőnyegeket alaposan öntözzük meg, hogy segítsük a gyökeresedését.
  4. Ápolás és öntözés: Folyamatosan tartsuk nedvesen a talajt az első hetekben mind a magvetés, mind a gyepszőnyeg telepítése után. Ügyeljünk arra is, hogy ne terheljük túl a frissen telepített területet, valamint a magvetéses módszer választása esetén ne mossuk ki az öntözés során a magokat a földből. Erre a legjobb módszer, ha az erős vízsugarakat kerüljük az öntözés során.
  5. Rendszeres gondozás: Az új gyepnek időre van szüksége, hogy meggyökerezzen és kifejlődjön. Rendszeresen nyírjuk, öntözzük és tápláljuk megfelelően a növekedés elősegítése érdekében.

Gondozás során érdemes a fűnyesedéket továbbhasznosítanunk, például a lenyírt füvet lehet használni mulcsként a növények talajának fedésére. Ez segít megőrizni a nedvességet a talajban, csökkenti a gyomok növekedését, és tápanyagokat szolgáltat a növények számára, ahogy lebomlik.

(Fotó: Bryan Clayton/Pixabay)

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 4. rész: A vadon élő állatok és növények védelme

2020. január 16. 04:36

A vadon élő állatok és növények védelmét előíró követelmények közvetve a természetes élőhelyek védelmét is szolgálják.

Jelentősen emelkedett a termőföld ára 2020-ban

2021. november 13. 07:36

A KSH közleménye szerint országosan 63 ezer hektár termőföldterületet értékesítettek 2020-ban, a teljes mező- és erdőgazdasági hasznosítású terület 1,0 százalékát.

Őszi tennivalók a kertben: gyepek, pázsitok gondozása, gyümölcsfák lemosó permetezése

2018. október 24. 10:55

Árnyékos részeken ebben az időszakban felütheti fejét a pázsitfűfélék lisztharmata, a különböző levélfoltosság betegségek és a rozsdagomba, ezért az első tünetek észlelésekor védekezzünk a kórokozók ellen. Sok gyümölcsféle és a szőlő már ledobta lombozata jó részét, így mind aktuálisabbá válik az őszi lemosó permetezés elvégzése.

Bővül a robotfűnyírók piaca

2021. március 18. 06:38

A robotfűnyírók hazai piaca dinamikusan nő, de a nyugat-európai országokhoz képest a termék elfogadottsága jelenleg még alacsonyabb