15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Házikert

Hogyan telepítsünk új gyepet?

Agrofórum Online

Ahhoz, hogy új gyepet telepítsünk, két fő lehetőségünk van: magvetés vagy gyepszőnyeg telepítés.

Minden módszernek megvannak a maga előnyei és korlátai. Az optimális módszer kiválasztása attól függ, hogy milyen területet kell telepíteni, milyen gyorsan kell elkészíteni, és milyen a rendelkezésre álló költségvetés.

Magvetés

A magvetés egy gazdaságos módszer gyeptelepítésre, különösen nagyobb területeken. Különféle fűmagfajták közül választhatunk, lehetőséget adva arra, hogy a gyepünket pontosan az adott körülményekhez igazítsuk. Emellett alkalmas dombos, egyenetlen területeken történő alkalmazásra is.

Azonban ennél a módszernél hosszabb ideig tart, mire a gyep kifejlődik és elfoglalja a területet. Az első hónapokban rendszeres öntözést és gondozást igényel. Kiszámíthatatlan időjárás esetén a magok ki vannak téve a környezeti tényezőknek, ami negatívan befolyásolhatja a gyep növekedését és minőségét.

Gyepszőnyeg telepítés

A magvetéses módszerrel szemben a gyepszőnyeg telepítése azonnali, látványos eredményt nyújt, és csökkenti a gyep kiszáradásának vagy károsodásának esélyét az első időszakban. Ideális megoldás gyors eredmény elérésére, például kerti rendezvények előtt, vagy pedig hirtelen beiktatott esztétikai korrigálásra.

Ugyanakkor drágább a gyepszőnyeg megvásárlása és telepítése, és korlátozottabb a választék a fajták tekintetében. Emellett nehezebben alkalmazható dombos vagy egyenetlen területeken.

Most, hogy áttekintettük a két gyakori módszert és kiválasztottuk a számunkra legmegfelelőbb technikát, az alábbi általános útmutató segíthet a tökéletes kezdetek megteremtéséhez:

  1. Előkészítés: Készítsük elő a talajt a telepítés előtt. Fordítsuk fel a földet, távolítsuk el a gyomokat és a kavicsokat, és szükség esetén javítsuk a talaj minőségét komposzttal vagy műtrágyával.
  2. Magvetés: Szórjuk el a fűmagokat egyenletesen a talajon, nagyon figyeljünk arra, hogy egyenletesen szórjuk a felületre, majd finoman nyomjuk be a talajba egy gereblyével. Takarjuk be vékony réteg talajjal, majd alaposan öntözzük meg.
  3. Gyepszőnyeg telepítése: Helyezzük el a gyepszőnyeget a talajon, és igazítsuk a kívánt alakhoz. Tegyük lehetővé a szabályos gyökeresedéshez a szőnyegek közötti kis részeket. A gyepszőnyegeket alaposan öntözzük meg, hogy segítsük a gyökeresedését.
  4. Ápolás és öntözés: Folyamatosan tartsuk nedvesen a talajt az első hetekben mind a magvetés, mind a gyepszőnyeg telepítése után. Ügyeljünk arra is, hogy ne terheljük túl a frissen telepített területet, valamint a magvetéses módszer választása esetén ne mossuk ki az öntözés során a magokat a földből. Erre a legjobb módszer, ha az erős vízsugarakat kerüljük az öntözés során.
  5. Rendszeres gondozás: Az új gyepnek időre van szüksége, hogy meggyökerezzen és kifejlődjön. Rendszeresen nyírjuk, öntözzük és tápláljuk megfelelően a növekedés elősegítése érdekében.

Gondozás során érdemes a fűnyesedéket továbbhasznosítanunk, például a lenyírt füvet lehet használni mulcsként a növények talajának fedésére. Ez segít megőrizni a nedvességet a talajban, csökkenti a gyomok növekedését, és tápanyagokat szolgáltat a növények számára, ahogy lebomlik.

(Fotó: Bryan Clayton/Pixabay)

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Mit tegyünk, ha lisztharmatos a gyep?

2020. május 19. 11:51

A gyepen megjelenő lisztharmat ellen milyen módon, milyen szerrel lehet védekezni, ill. megszüntetni azt?

Hogyan válasszunk robotfűnyírót?

2023. július 2. 05:36

Hogyan és miként válasszunk robotfűnyírót, és minek kell megfelelni a kertben ahhoz, hogy hatékonyan tudjon dolgozni?

Hogyan erősítsük meg a gyepet a nyár vége felé közeledve?

2024. augusztus 21. 07:10

A megerősítő lépések – mint a szellőztetés és trágyázás – kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a fű egészségesen vészelje át a téli hónapokat.

Készítsük fel a gyepet is a télre!

2019. november 18. 09:36

A túl magasra hagyott gyep felületén könnyebben megtelepednek az olyan kórokozók, mint például a hópenész. A fűnyírást csak száraz időben végezzük, javasolják a STIHL kertápolási szakértői.