31℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra
Házikert

Hogyan termesszük és gondozzuk a százszorszépet?

Agrofórum Online - Fotó: Gribek Tímea

A százszorszép meglehetősen gyakran fordul elő a pázsitokon, különösen a hűvös, nedves éghajlaton. A növénynemesítők munkájának köszönhetően a kertészeti áruházakban ma már számos színes, telt és dupla fajtája létezik, amelyek közül kedvünkre válogathatunk.

Az alábbiakban megmutatjuk, hogyan termeszthet ezekből a meseszép virágokból elegendő mennyiséget ahhoz, hogy koszorút vagy láncot készítsen belőlük, vágott virágként kiszárítsa őket, vagy ehető virágaival salátáit vagy hideg desszertjeit tegye egyedibbé tálalás előtt.

Származás

A növény Észak-Afrikában, Nyugat-Ázsiában és Európában őshonos, és százszorszép vagy vadszázszorszép néven ismert. Más elnevezései, mint például a gombocska, libavirág vagy gyepszázszorszép, lényegesen sokatmondóbbak, mivel ez az apró virág a legelőkön és réteken megszokott látvány.

A virágszárak gyakran körülbelül 5-25 cm magasra nőnek, a növény levéltelen kocsányain 1,5–3 cm széles, magányosan álló fészekvirágzat fejlődik.

A B. perennis jelentése „szép örökzöld”. A „szép” magától értetődő, de miért „örökzöld”? Nos, a levelei miatt, amelyek egész évben zöldek maradnak. Bár az őszirózsafélék (Asteraceae) család ezen tagjai természetüknél fogva évelő növények, gyakran két- vagy egynyári növényként termesztik, majd virágzás után kiássák és kidobják őket. Ezek a növények ráadásul könnyen el is vetik magukat. Ha magukra hagyjuk őket, évről évre újra felbukkannak.

A százszorszép gyorsan terjed (Fotó: Gribek Tímea)

Történelem

Az angol százszorszépet már a középkor óta használták különféle betegségek kezelésére, gyógynövényként. Leggyakrabban vízhajtó- és gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmazták, de hasznos volt számos más betegség, például köhögés és légúti fertőzés esetén is. Korábban zúzódásfű vagy sebfű néven is ismerték, s a leveleiből a füvesasszonyok és gyógyítók borogatásokat és kenőcsöket készítettek, hogy sebeket és zúzódásokat kezeljenek vele. A belőle készült főzeteket esetenként belsőleg alkalmazták, jobbára (máj)gyulladásos panaszok enyhítése céljából. Ma már ritkán használják gyógyszerként. A levelek főzete ugyanakkor rovarriasztó spray-ként ma is hasznos.

A B. perennis látszólag ártalmatlan növény, de Észak-Amerikában gyorsan elterjedt, és a kertekből kiszabadulva közönséges gyomnövénnyé vált. Oregonban, Alaszkában, Hawaiin és Új-Zélandon éppen ezért invazív fajként tartják számon.

A Royal Horticultural Society (az Egyesült Királyság vezető kertészeti jótékonysági szervezete) szerint a százszorszép olyan növény, amely tökéletes a beporzók számára, mivel vonzza a pillangókat, a méheket, a legyeket és a bogarakat.

A százszorszép tökéletes a beporzók számára (Fotó: Gribek Tímea)

Termesztés

Az angol százszorszépek magról is és tőosztással is szaporíthatók. A magot gyűjthetjük a saját növényeinkről, vagy hagyhatjuk, hogy azok magot vessenek magukból, de néhány generáció után a dupla szirmú virágú formák visszaalakulhatnak szimpla szirmú virágokká. Ha garantálni szeretnénk a dupla szirmú virágokat, vásároljunk magokat az interneten vagy a helyi kertészeti áruházakban.

A magok május végén és októberben érnek, miután a virágok kinyíltak és beporzódtak. Vagy hagyjuk, hogy a növények magot vessenek magukból, vagy gyűjtsük be a magokat, és a gyűjtés után azonnal vessük el őket.

A magok kora tavasztól kora őszig (februártól szeptemberig) elvethetők. A magoknak fényre van szükségük a csírázáshoz, ezért szórjuk ki őket a talaj felszínére. Bár a közvetlen vetés a legegyszerűbb és jól bevált módszer, a magokat akár lakásban is elültethetjük, nyolc-tíz héttel az utolsó fagy előtt. Szórjuk a magokat talajmentes szaporítóközegre, tálcákba vagy különálló cserepekbe. A magok 10-25 napon belül kicsíráznak, ha világos, 21 °C körüli hőmérsékletű helyen tartjuk őket. Miután a csírázás megtörtént, továbbra is gondoskodjunk az egyenletes nedvességről, és amikor a növények 7,5 cm magasak, addigra már annyira megedződtek, hogy a tavasz beköszöntével átültetjük őket a kertbe. A növények az első évben gyökeret eresztenek, és a második évben virágoznak. Minden évben érdemes magot vetni a folyamatos tavaszi virágzás érdekében.

A kertészeti áruházakban ma már számos színben elérhető (Fotó: Gribek Tímea)

Bár sokan kétnyári növényként termesztik a százszorszépet, a növény természeténél fogva évelő, így a kifejlett tövek virágzás után tavasszal vagy nyáron szétválaszthatók. A gyökerek szövevényesek és sekélyen futnak a föld felszíne alatt, ezért ássunk le legalább 30 cm mélyre, a virágkoronától 15 cm-re. Egy éles lapát segítségével vágjuk félbe vagy harmadoljuk a növényt, és azonnal ültessük át. Az osztott növények hamar magukhoz térnek és növekedésnek indulnak.

Átültetés

Amikor palántákat vagy faiskolában vett növényeket ültetünk el, a talajt egy kis komposzttal javítsuk fel. A palántákat 10 cm távolságra ültessük egymástól, és a gyökérzet mélyéig ássunk le, a növény koronáját a talaj szintje felett tartva. Jól öntözzük be.

Hogyan termesszük?

Az angol százszorszépek szívósak, és a locsolástól eltekintve nem igényelnek sok törődést. A hűvös tavaszi hónapokban rövid ideig virítanak, virágaik a nyári meleg beköszöntével eltűnnek. Hűvös és nedves környezetben érzik jól magukat, ezért a forró nyári időszakban részleges árnyékba, hűvösebb éghajlaton pedig teljes napfényre ültessük őket.

Ezek a növények a szerves anyagokban gazdag, jó vízelvezetésű, nedves talajokat kedvelik. Nem tűrik a szárazságot, ezért mindig gondosan öntözzük meg őket. Sokféle talajtípust elviselnek, beleértve a homokos, agyagos és salakos talajokat is, amelyek pH-ja 5,5-6,5 között van. Kora tavasszal tápoldatozzuk a növényeket, ha gyenge talajba ültettük őket, és azt nem egészítettük ki komposzttal. Használjunk általános műtrágyát.

Az angol százszorszépet dézsában is nevelhetjük. Ültessük a növényeket jó vízelvezetésű, porózus virágföldbe, és virágzás idején bőségesen öntözzük. Ne feledjük, hogy a dézsában nevelt növények hajlamosak gyorsabban kiszáradni, mint a földben termesztett társaik.

Forrás ITT>>>

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – A csuszka és a fakusz

2022. január 25. 04:36

Milyen madarakat láthatunk fakopáncs módjára iszkolni a fatörzseken, és rendkívüli ügyességgel keresni a fákon a táplálékot? Ismerkedjünk meg az etetők ritkán látott, de örömmel fogadott vendégeivel, a csuszkával és a fakusz-fajokkal!

Hogyan neveljünk somot?

2022. december 23. 13:24

A strapabíró som (Cornus) rendkívül sokoldalúan alkalmazható a kerttervezés során, hiszen a legtöbb fajtája igen impozáns bokrokká és fákká nő, az őszi hónapokban lenyűgöző színekben pompázik, ráadásul némelyikük még ehető gyümölcsöt is hoz.

Évelő dísznövények ültetésének és gondozásának alapszabályai

2019. január 23. 04:37

Az évelő dísznövényeket a türelmetlen, de dolgos kertész hálás barátainak is nevezik: a kiültetésüket követő néhány hónap alatt már színpompás, egészséges állományt képezhetnek. Ehhez viszont körültekintő helyválasztás és hosszú hónapok kitartó gondozása, védelme szükséges. Lássuk, milyen körülményekre figyeljünk, hogy egészséges évelő dísznövények díszítsék a kertünket!

Hasznos vagy káros a tyúkhúr?

2020. augusztus 1. 04:36

K. Ernő kérdése: A tyúkhúrról úgy tudtam korábban, hogy egy közönséges gyomnövény. Az utóbbi időben viszont többször is hallottam, hogy az ültetvényekben kedvező hatásai lehetnek. Mi az igazság? Hasznos vagy káros a tyúkhúr a szőlő- és gyümölcsültetvényekben?