27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Házikert

Hogyan készítsünk organikus molyirtót?

Agrofórum Online

Aki veszített már el úgy értékes szőnyeget vagy drága kasmírpulóvert, mert az egyébként gondosan elzárt szöveteket kirágták a molyok, az pontosan tudja, milyen fontos minden évben gondoskodni az apró kártevők elleni hatékony védelemről.

A molyok étvágya ugyanis lankadatlan, és előszeretettel rágják ki nem csak a szőnyegeket, de rajonganak a gyapjú és kasmír holmikért is, amiket aztán nemigen lehet megjavítani, nem beszélve a régiségekként falon tartott antik szőnyegekről, amelyek molyrágta formában gyorsan értéküket veszítik. De mit tehetünk a molytámadások ellen? Milyen illatokat, aromákat utálnak a molyok, és hogyan tudjuk ezekkel tartósan megóvni a ruháinkat?

A molyok távoltartására ma már számos módszer létezik, de a legtöbb ember szereti természetes alapanyagokkal kiűzni a kártevőket a lakásból, nehogy a ruhák és a szekrények átvegyék a bolti kemikáliák gőzét és szagát. Az organikus alapanyagoknak megvan az az előnye, hogy nem okoznak allergiát, és nem kell attól tartanunk, hogy illóolajaik nem csak a molyokban, de hosszú távon a bútorban vagy a kelmékben is kárt tehetnek.

Molyok elleni fűszerzacskó

Hozzávalók: 100 g friss rozmaring, levendula és üröm keveréke (amennyiben nem tudunk friss fűszernövényeket használni, vásároljunk 50 grammnyi szárítottat, ugyanezekből), 25 g nőszirompor, 2 rúd fahéj, 2 teáskanál szegfűszeg, 3 csepp levendulaolaj, 1 csepp rozmaringolaj, pamut zsebkendők, szalagok

Elkészítés:

  1. A frissen vágott fűszernövényeket felaprítjuk, a kemény szárakat kidobjuk. A fahéjrudakat apróra vágjuk vagy törjük, így lesz a legillatosabb.
  2. Egy tálba öntjük az összevágott fűszereket, majd hozzáadjuk az összes többi hozzávalót, legvégül a rozmaring- és levendulaolajat. Alaposan összekeverjük az egészet.
  3. Kiterítünk egy pamut zsebkendőt, és a keverékünkből rákanalazunk 1 evőkanálnyit a közepére. Felemeljük az anyag 4 csücskét és az így keletkezett apró zsákot összekötjük az egyik szalaggal. A keverék maradékát ezzel a módszerrel becsomagoljuk a többi zsebkendőbe. A mennyiség igény szerint növelhető, egy-egy fűszerzacskó egy-egy szekrénybe elegendő.

Tipp: Ha a fűszerzacskó illata elillanna, érdemes időnként levendulaolajat és rozmaringolajat rácsepegtetni, hogy a zsákocska hatását felfrissítsük.

Hogyan ismerhetjük fel a molylepkét?

Egyrészt nem olyan látványosan szép és színes, mint a kertben szálldosó lepkék: a színűk barnás árnyalatú, a hátukon szürkés csík. Két leggyakoribb fajtája méretre is kisebb, mint a virágok körül repkedő társaik, így legfeljebb 0,5-1 centisre nőnek és előszeretettel legyeskednek a konyha és a kamra körül. A nyitva felejtett lisztek, müzlik, tésztafélék és fűszereket kedveli, de ráfanyalodik a rizsre és a hüvelyesekre is. A másik gyakori molylepkefaj szintén pici, 5-10 mm-es, szürkés színű és a ruhásszekrényekben eltett, ritkán használt szöveteket rágja. Hogy mit tehetünk ellenük? Gyakran kell szellőztetni, a ruhákat átmozgatni, mosni, az ételeket rendesen elzárni – és házi vagy boltban kapható molyirtót használni.

Szaporítsunk szobanövényeket: így a legpraktikusabb!

2025. július 7. 05:40

A szobanövények szaporítása kreatív és egyszerű folyamat, még a kisgyermekek is örömüket lelhetik benne. Nézzük sorra a lehetőségeket!

Napraforgó balkonra? Igen, így lesz sikeres!

2025. július 6. 14:10

Napraforgót nem csak szántóföldön nevelhet! Mutatjuk, hogyan ültessen és gondozzon cserepes fajtát, akár erkélyen is!

Kutyás kerttulajdonosok figyelem: vége a sárga foltoknak!

2025. július 6. 11:10

Ha a kutyája rendszeresen kiégeti a gyepet, ne essen kétségbe! Mutatjuk, hogyan előzheti meg és állíthatja helyre a károkat.

5 zöldség, amiket júliusban is érdemes elvetni

2025. július 6. 05:40

Júliusban számos gyorsan fejlődő, rövid tenyészidejű zöldségfajta vethető. Íme öt olyan zöldség, amelyet bátran elvethet ebben a hónapban is!

Most vetjük az őszi zöldségeket!

2022. augusztus 25. 05:36

Az őszi vetések rendkívül praktikusak, mert az évnek ebben a szakában már a napi hőmennyiség is alacsonyabb, így a nagy forróságot nem kedvelő zöldségnövények, melyek még rövid tenyészidejűek is, bátran vethetők!

Lisztharmat a rozmaringon

2024. március 2. 16:10

A lisztharmat az egyik legkönnyebben felismerhető növénybetegség. A levél felszínén fehér, porszerű burjánzásként látható a gomba; az alacsonyabb és árnyékosabb leveleken azonban észrevétlen maradhat.

Még június végén is vethető zöldségek

2023. június 28. 05:36

Ebben a cikkben összeszedtem pár növényt, amit még nyáron is ráérünk vetni.

Jelentős fejlesztés a bazsalikom fajtafejlődésében

2022. május 22. 05:44

A SAIS Seeds bazsalikomra vonatkozó génjavító kutatásainak eredményeként jött létre a Gentile (sa 1164) védett fajta.