Házikert

Hogyan készítsünk organikus molyirtót?

Agrofórum Online

Aki veszített már el úgy értékes szőnyeget vagy drága kasmírpulóvert, mert az egyébként gondosan elzárt szöveteket kirágták a molyok, az pontosan tudja, milyen fontos minden évben gondoskodni az apró kártevők elleni hatékony védelemről.

A molyok étvágya ugyanis lankadatlan, és előszeretettel rágják ki nem csak a szőnyegeket, de rajonganak a gyapjú és kasmír holmikért is, amiket aztán nemigen lehet megjavítani, nem beszélve a régiségekként falon tartott antik szőnyegekről, amelyek molyrágta formában gyorsan értéküket veszítik. De mit tehetünk a molytámadások ellen? Milyen illatokat, aromákat utálnak a molyok, és hogyan tudjuk ezekkel tartósan megóvni a ruháinkat?

A molyok távoltartására ma már számos módszer létezik, de a legtöbb ember szereti természetes alapanyagokkal kiűzni a kártevőket a lakásból, nehogy a ruhák és a szekrények átvegyék a bolti kemikáliák gőzét és szagát. Az organikus alapanyagoknak megvan az az előnye, hogy nem okoznak allergiát, és nem kell attól tartanunk, hogy illóolajaik nem csak a molyokban, de hosszú távon a bútorban vagy a kelmékben is kárt tehetnek.

Molyok elleni fűszerzacskó

Hozzávalók: 100 g friss rozmaring, levendula és üröm keveréke (amennyiben nem tudunk friss fűszernövényeket használni, vásároljunk 50 grammnyi szárítottat, ugyanezekből), 25 g nőszirompor, 2 rúd fahéj, 2 teáskanál szegfűszeg, 3 csepp levendulaolaj, 1 csepp rozmaringolaj, pamut zsebkendők, szalagok

Elkészítés:

  1. A frissen vágott fűszernövényeket felaprítjuk, a kemény szárakat kidobjuk. A fahéjrudakat apróra vágjuk vagy törjük, így lesz a legillatosabb.
  2. Egy tálba öntjük az összevágott fűszereket, majd hozzáadjuk az összes többi hozzávalót, legvégül a rozmaring- és levendulaolajat. Alaposan összekeverjük az egészet.
  3. Kiterítünk egy pamut zsebkendőt, és a keverékünkből rákanalazunk 1 evőkanálnyit a közepére. Felemeljük az anyag 4 csücskét és az így keletkezett apró zsákot összekötjük az egyik szalaggal. A keverék maradékát ezzel a módszerrel becsomagoljuk a többi zsebkendőbe. A mennyiség igény szerint növelhető, egy-egy fűszerzacskó egy-egy szekrénybe elegendő.

Tipp: Ha a fűszerzacskó illata elillanna, érdemes időnként levendulaolajat és rozmaringolajat rácsepegtetni, hogy a zsákocska hatását felfrissítsük.

Hogyan ismerhetjük fel a molylepkét?

Egyrészt nem olyan látványosan szép és színes, mint a kertben szálldosó lepkék: a színűk barnás árnyalatú, a hátukon szürkés csík. Két leggyakoribb fajtája méretre is kisebb, mint a virágok körül repkedő társaik, így legfeljebb 0,5-1 centisre nőnek és előszeretettel legyeskednek a konyha és a kamra körül. A nyitva felejtett lisztek, müzlik, tésztafélék és fűszereket kedveli, de ráfanyalodik a rizsre és a hüvelyesekre is. A másik gyakori molylepkefaj szintén pici, 5-10 mm-es, szürkés színű és a ruhásszekrényekben eltett, ritkán használt szöveteket rágja. Hogy mit tehetünk ellenük? Gyakran kell szellőztetni, a ruhákat átmozgatni, mosni, az ételeket rendesen elzárni – és házi vagy boltban kapható molyirtót használni.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Gyógy- és fűszernövények szak indul Gyöngyösön - Családi birtok is van a gyakorlati képzőhelyek között

2020. január 15. 05:36

A képzés célja gyógynövényes szakemberek képzése, akik mind a termesztéstechnológiában, mind a gyűjtésben megfelelő ismeretekkel rendelkeznek.

Így neveljük a majoránnát – több dologra is érdemes odafigyelni

2024. május 27. 07:10

A majoránna fényigényes növény, a napos, fényes helyeket kedveli. Ügyeljünk arra, hogy olyan helyre ültessük, ahol bőségesen éri a napfény.

Milyen levendulát ültessünk a kertbe?

2022. május 8. 07:13

A levendula egy sokoldalúan felhasználható fűszer- és dísznövény, a kertek és a szegélyek lenyűgöző kiegészítője.

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.