Házikert

Hogyan termesszünk díszkáposztát cserépben és ágyásokban?

Agrofórum Online

A díszkáposzta-termesztés kitűnő ötlet arra, hogy viszonylag rövid idő alatt egyedi színeket varázsoljon a kertjébe, a teraszára, a bejárati ajtaja elé vagy az ablakpárkányára. Ez a színpompás növény ugyanis nem csak a virágágyások, de a konténerek, cserepek és balkonládák színesebbé tételére is kiválóan alkalmas.

Ezek az egynyári növények valóban tökéletes választásnak bizonyulnak az évszak végén megjelenő növényeink intenzív színpalettájának bővítéséhez. A káposztafélék megérik az árukat, mivel nem csak hogy képesek virágozni ősszel, de valóban jól is érzik magukat a hidegebb őszi levegőn. A díszkáposzta akár -10 fok alatti hőmérsékleten is képes megélni, ami azt jelenti, hogy sok helyen az ágyásokban és a cserepekben még november után is életben maradhat.

A díszkáposzta-termesztés szépségei

A díszkáposzta a hagyományos kerti káposzta rokona, de van néhány markáns különbség közöttük. Egyrészt, bár a díszkáposzta technikailag ehető, az íze sokak szerint meglehetősen keserű.

De ha lenyűgöző színéről, formáiról és megjelenéséről beszélünk, akkor egy egészen más „osztályba” tartozik a káposztafélék között. A zöld, piros, fehér, rózsaszín és lila árnyalataiban pompázó díszkáposzta különleges lombozatával, és semmihez sem fogható megjelenésével egyedi látványt nyújt a legegyszerűbb kertben, és a legkisebb ablakpárkányon vagy teraszon is, különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy késő ősszel éli a legszebb időszakát, épp akkor, amikor a legtöbb egynyári növény fonnyadásnak indul.

Hogyan termesszünk díszkáposztát?

A díszkáposztát általában a helyi faiskolákban és kertészeti áruházakban lehet beszerezni, többnyire a nyár végén, vagy kora ősszel, de a termesztésüket magvetéssel is elkezdhetjük otthonról, ha nem akarunk nagyobb összeget áldozni a növények vásárlására. A magról való vetés ugyan kicsit több időbe telik, de sokak szerint jóval gazdaságosabb, mint cserepes növényt vásárolni.

A díszkáposzta általában körülbelül 12 hét alatt éri el a végleges nagyságát és igazán telt, mély színét. A legideálisabb növekedésre akkor számíthatunk, ha az őszi hónapokban igazán hűvösre fordul az idő. Amennyiben augusztus végén vetjük el a magokat, akkor a növények az őszi szezonban érik el a legszebb formájukat.

A vetőmagokat szabadföldi ágyásokban vagy cserépben elvetve és jól megöntözve indítsa el a gyors csírázás elősegítése érdekében. A díszkáposzta a termékeny, jó vízelvezetésű talajban fejlődik a legjobban. Ezt szem előtt tartva, a talajhoz adott extra tápanyagokkal felgyorsíthatja a növekedést.

Cserepek és konténerek/balkonládák esetében a legjobb eredmény érdekében használjon jó minőségű virágföldkeveréket, az ágyásoknál pedig ügyeljen arra, hogy az ültetési terület rengeteg komposztot kapjon az optimális tápanyagellátás érdekében.

Amint a növények elérik a 4-6 hetes korukat, a növekedés elősegítése érdekében néhány hetente trágyázzon, ám ne feledje, a teljes érettséget követően csak kevés trágyázást igényel a növény. 

Próbálja ki Ön is a díszkáposzta-termesztést, és telepítsen meseszép díszkáposztákat az őszi színekben játszó kertjébe!

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Petúnia gondok: ezért nem hoz virágot

2025. május 23. 11:10

Nem virágzik a petúnia? Mutatjuk a leggyakoribb okokat és hatékony megoldásokat a bőséges nyári virágzásért.

Hasznos gyomok a kertben – ezeket ne irtsa ki!

2025. május 22. 16:10

Egyes gyomnövények javítják a talajt, gyógyhatásúak és a hasznos rovarokat is vonzzák. Ha tudatosan bánunk velük, szövetségessé válhatnak.

Fanyarka a kertben: miért érdemes ültetni?

2025. május 22. 05:40

Különleges megjelenésével, ízletes termésével és igénytelenségével kiváló választás lehet a fanyarka azok számára, akik egy könnyen gondozható, de sokoldalú növénnyel szeretnék gazdagítani kertjüket.

Szeder a kertben: bő termés kevés gondozással

2025. május 21. 13:10

A szeder nemcsak ízletes és egészséges gyümölcs, hanem látványos és könnyen termeszthető növény is – ideális választás házikertbe.

Gyümölcs- és zöldségfélék tárolási praktikái

2022. november 9. 09:24

Október-november az az időszak, amikor betakaríthatók a kertben termesztett gyümölcs és zöldségfélék jelentős hányada. A téli tárolás nagyon sok haszonnal jár, hiszen állandóan rendelkezésre áll saját kezünk munkájával megtermelt egészséges élelmiszer. Ahhoz, hogy a tél folyamán is megőrizze jó minőségét, a betárolás előtt és során tegyünk meg mindent, hogy sokáig élvezhessük kétkezi munkánk gyümölcsét.

Mi a haszna a vetésforgónak a kiskertekben?

2020. március 27. 04:37

N. Béláné kérdése: Mi haszna van a vetésforgónak? Kiskerti alkalmazása is ajánlott?

Pasztinák: Amit tudni érdemes

2023. január 21. 08:28

A pasztinák egy Európában őshonos strapabíró gyökérzöldség, amelyet tavasszal vetnek és ősszel, még a talaj megfagyása előtt betakarítanak. A fehérrépának is nevezett pasztinák leveseket és pörkölteket gazdagít, de köretként is fogyasztható.

10 érv a tűlevelűek termesztése mellett

2023. január 5. 14:32

A tűlevelű fák és cserjék a növényvilág egyik legkevésbé megbecsült csoportjába tartoznak. Ezek a fák még mindig szenvednek a 70-es évek okozta traumától, mivel akkoriban széles körben ültették őket sziklakertekbe a kertvárosok pázsitján. Az utóbbi évtizedekben a „tűlevelű” kifejezéshez a lakóházak fölé tornyosuló, a fényt eltakaró, antiszociális sövények és a szomszédok közötti vitákat okozó sövények képe társult. Ez a megítélés pedig ugyancsak nem túl vonzó!