Házikert

Hogyan ültessünk fát? Itt a legalkalmasabb időszak

Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete

A hőmérséklet fokozatosan csökken, a csapadék mennyisége növekszik. Itt a fatelepítésre legalkalmasabb időszak. A lombhullató fák lassan befejezik évi fejlődésüket, ezért is kedvező telepítési évszak az ősz a nyugalmi időszakukba belépő fák számára.

A talaj

Mivel a fák hosszú életűek, telepítésükkor figyelmesnek kell lennünk. Ha ültetéskor nem pótoljuk a talaj hiányosságait, akkor arra később már nem lesz lehetőségünk. Meg kell ismernünk a kiválasztott fa talajigényeit (kémhatás, szerkezet, tápanyagigény), és ha szükséges, talajcserét is kell végeznünk. Ha a talaj tápanyagtartalma 12% alatti, vagy a CO2 tartalom nagyobb, mint 1%, akkor a fa számára szükséges módon talajjavításra van szükség, amit többféle módon tehetünk meg. 

A termőföld és a komposzt összekeverésével létrehozott talajkeverék akkor a legjobb a fa számára, ha annak legalább 20-50%-a az egészséges komposzt. Használhatunk szervestrágyát is, de arra mindig figyelni kell, hogy az legyen teljesen érett, szagmentes. Ezért 2 évesnél idősebb trágyát használjunk csak, hiszen abban a szükséges lebomlási, szerkezet átalakulási folyamatok már lezajlottak.

Úgy számítsuk ki a szükséges mennyiséget, hogy a termőföld 5-10%-a legyen szervestrágya a bekeveréskor. Keverhetünk a termőföldbe alginitet is, az is tökéletes választás a talajcseréhez. Ideális, ha 5-10 kg alginitet adunk köbméterenként a termőföldhöz.

Bármelyik talajkeveréket is választjuk, annak morzsalékos, stabil szerkezetűnek kell lennie. Nem szabad figyelmen kívül hagynunk annak az élőhelynek az adottságait sem, ahova telepíteni szeretnénk. Annak ismeretében döntsünk a talajkeverék összetételéről. 

A lombos fákat hosszú évtizedekre telepítjük

Az ültetőgödör

Ültetőgödörnek a fa számára kiásott gödröt tekintjük, amibe bekerül a fa gyökerén kívül a talajkeverék is. Méretét MSZ 12172:2019 számú magyar szabvány határozza meg közterületre: 16 cm törzskörméretnél kisebb fák esetén 3,375 m3, annál nagyobb törzskörméretű fáknál 8 m3 méretű ültetőgödröt kell ásni.

Az ültetőgödörnek nem kell szabályos négyzet alakúnak lennie, hiszen lehet olyan helyzet, amikor a környezet adottságai ezt nem teszik lehetővé. Mivel a fák hosszú életre hivatottak, ezért a szakemberek a magánkertekben is hasonló méretű ültetőgödör kiásását javasolják, de ez nem előírás. 

Az ültetőgödör méretét közterületre az MSZ 12172:2019 számú magyar szabvány határozza meg

A karózás

A karó segíti a biztonságos gyökeresedést azzal, hogy védi a növényt a szél általi kimozgatástól. Olyan méretű karót válasszunk, ami nem ér a koronába. A fa törzséhez úgy kell rögzíteni, hogy azt ne sértsük meg, de mégis stabilan álljon. Ha 1 darab karót használunk, azt mindig a szélirányba helyezzük el. Ha a fa mérete miatt szükség van 2-3 darab karóhoz, akkor abból is egy mindig álljon szélirányban.

Öntözés

Az újonnan ültetett földlabdás és szabadgyökerű fák gyökérzete sérült, ezért nem tud a fejlődéséhez megfelelő mennyiségű vizet könnyedén felvenni. Ahhoz, hogy életben maradjon és növekedni tudjon, az ültetéskor alapos, áztató öntözésre van szükség. De még az ültetés utáni 1-2 évben sem hagyhatjuk magára a fákat.

Áztató öntözéskor annyi vizet kell a talajba juttatnunk, hogy a talajréteg legalább 80 cm mélyen átázzon. Ez a talaj meglevő víztartalmától és a szerkezetétől függően 20-50 liter vízmennyiséget jelent, évente legalább 20 alkalommal.

A vízmegtartás miatt alakítsunk ki a fa törzse körül fatányért. Közterületen egyre több helyen használnak öntözőzsákot, amiből folyamatosan tud csepegni a víz a fa tövéhez. Így a vízellátás folyamatos, a víz le tud szivárogni a talaj mélyebb rétegeibe is. Ez pedig segíti a gyökérfejlődést nemcsak a talaj mélyebb rétegeiben is. 

Növényültetés a fák alá

A fák életkörülményeit javíthatjuk, ha a koronájuk alá növényeket ültetünk. Az évelők, díszfüvek, alacsony cserjék gyökérzete élénkíti a talajéletet, ami előnyös a fák számára is. Emellett közterületen megakadályozza a taposás, házikertekben pedig nagyon szép látványt, életet visz a fák lomboronája alatti árnyékos területekre.

A fák koronája alá ültetett növényzet élénkíti a talajéletet

Csak olyan növényeket telepítsünk a fák alá, melyek kedvelik és bírják is az árnyékot és a vízért való küzdelmet a fák gyökereivel. A fák alatti területek árnyéka különböző lehet a fák koronájának szerkezete és leveleik mérete miatt. Vannak mély árnyékot adó fák, mint a hársfák és vannak laza árnyékúak, mint például a selyemakác, akác. Legyen számunkra az erdők aljnövényzete a minta. 

Megyesi Éva

(Felhasznált forrás:  Lukács, Z. (2020) : Faápolás)

(Fotó: iverde.org)

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Páfrány ültetése: üde zöld oázis az árnyékban

2025. május 6. 11:10

A páfrányok megfelelő fejlődéséhez fontos az optimális ültetési időpont, a kedvező talajtípus és az ideális környezet kiválasztása.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.

Gesztenye: egy múltból származó haszonnövény a jövő számára

2022. október 1. 09:34

Az amerikai gesztenyefa (Castanea dentata) egykor az Egyesült Államok keleti részének erdeiben ugyanolyan elterjedt faj volt, mint a tölgy, ám sajnos szinte minden példánya áldozatul esett egy behurcolt egy gombabetegségnek, a gesztenyeszáradásnak, így a faj gyakorlatilag kevesebb mint fél évszázad alatt kipusztult.

Megemelték a támogatást, növekszik az erdőtelepítési kedv!

2020. február 6. 04:36

Mocz Andrást, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének Elnökét az eddigi tapasztalatokról kérdeztük.

Miért az ősz a legjobb időszak a fák ültetésére?

2022. szeptember 24. 07:34

Az ültetésre legalkalmasabb időszak – ami bizony, még a tavasznál is jobb – nem más, mint az ősz, legalábbis, a fák szempontjából.