Házikert

Hogyan védjük meg a kertünkben élő madarakat a macskáktól?

Agrofórum Online

Sokan láttunk már olyan macskát, aki épp a szájában hurcolt egy hirtelen elkapott énekes madarat. De hogyan védhetjük meg a kertünkben élő madarakat a macskáktól? Le lehet-e szoktatni a macskákat arról, hogy a madarakra vadásszanak? És mit tegyünk azokkal a madarakkal, amiket konkrétan a macska fogai közül menekítünk ki?

A madárbarátok nem szívelik a szabadon élő házi macskákat. Bár a méltán népszerű bújós kis jószágok nem feltétlenül veszélyesebbek, mint bármely más ragadozó, de jelentős egyedszámuk miatt komoly problémát jelentenek a hobbikertekben. Természetesen nem szeretnénk démonizálni a macskákat, hiszen sok macskabarát egyben madárbarát is, akik egyszerre szeretnék megvédeni a kertjükben élő madarakat és biztosítani a cicáik számára szükséges napi mozgásmennyiséget. Éppen ezért összegyűjtöttünk néhány tippet arra vonatkozóan, hogyan lehet a kertet macskabiztossá tenni, és azt is elmagyarázzuk, hogyan lehet a szőrös kis kedvenceinket legalább valamelyest leszoktatni a madárfogásról, valamint azt, hogy mit tehetünk a cicáktól megmentett madarakkal.

Védjük a madáretetőt

Legyen szó akár a saját macskánkról, akár a szomszéd cicájáról, ha egy kistestű ragadozó rendszeresen a kertben portyázik, az rengeteg stresszt és bizonytalanságot okoz a kertben élő őshonos madarainknak. Különösen igaz ez a költési időszakban, hiszen a fiatal madarak rendkívül könnyű prédák, a madárszülőket pedig a fiókák gondozása közben zavarják a ragadozók, mert miattuk folyton kerülő utakon kell a fészekhez repülniük, és a nyugodt táplálékszerzést is akadályozzák.

Az alábbi tippek segítségével megkönnyítheti a vadon élő madarak – macska-lakta kertekben való – életét:

  • Biztosítsuk az etetőket és a fészekaljakat: ne tegyük ki az élelmet a földre, helyette inkább függő etetőkben vagy olyan magas elhelyezésű állványokon tegyük ki, amelyeket a macskák nem érnek el. Ugyanez vonatkozik a fészkelődobozokra is; ezeket célszerű egy sima falfelületen, legalább 2 m magasságban elhelyezni.
  • Ültessünk kellemetlen szagot árasztó növényeket: A macskákat kellemetlen szagokkal is távol lehet tartani bizonyos (a madarak számára fontos) helyektől. Erre a célra léteznek speciális alom szagtalanítók, de olyan hasznos növények is, mint például az úgynevezett „macskaűző növény” (Plectranthus caninus), amely állítólag több méteres távolságban tartja a macskákat, azonban az emberek számára nem zavaró, mivel szagtalannak tűnik.
  • Biztosítsunk menedéket: a sűrű vagy tövissel borított bokrokban a madarak gyorsan védelmet találhatnak a ragadozók elől, sőt a szabadon költő fajok biztonságos fészkelőhelyet is lelhetnek benne.
  • Akadályozzuk meg a fára mászást: hogy a macskák ne mászkáljanak a fákon, használjunk speciális drótpántokat, amelyeket a törzsre rögzíthetünk. Alternatív megoldásként ide is ültethetünk szúrós bokrokat, vagy feltekerhetjük a fák köré például szederindákat.
  • Ivartalanítás: A szabadban tartott macskák tulajdonosainak arról is gondoskodniuk kell, hogy macskáik ivartalanítva és chippelve legyenek, hogy elkerüljék az ellenőrizetlen szaporodást és a kóborlást. Ezenkívül, ha lehetséges, legalább a márciustól júniusig tartó szaporodási időszakban némileg korlátozhatnák vagy jobban felügyelhetnék a cicáik szabad kijárását.

Le lehet-e szoktatni a macskákat a madárvadászatról?

A macskák vadászösztöne egy olyan ősi ösztön, amelyről nem lehet egykönnyen leszoktatni őket. Bár a házi macskák táplálékszerzés szempontjából nem függnek a vadon élő állatoktól, a vadászat kielégíti mozgásigényüket és játékszükségletüket, ami rendkívül fontos a ragadozó macskák lelki egészsége szempontjából. Aki tehát aktívan megpróbálja lebeszélni a macskáit a vadászatról, hosszú távon nem tesz jót velük. Ehelyett azonban megpróbálhatja másképp kielégíteni a vadászösztönüket azzal, hogy maga is játszik velük, és különféle játékokkal lefoglalja őket. Ez csökkenti a vadászösztönük intenzitását és elégedettséggel tölti el a macskákat.

A macska élő madarat hoz: mi a teendő?

  • Ha sikerül kiszabadítania egy vadon élő madarat egy házi macska karmai vagy fogai közül, először is tájékozódjon az állapotáról. Ha a madár nem repül el azonnal és apatikusnak tűnik, de nincsenek külső sérülései, akkor egy sötét, csendes helyen lévő, légzőnyílásokkal ellátott dobozba kell helyezni. Gyakran előfordul, hogy a madarak ilyenkor sokkos állapotba kerülnek és pihenésre van szükségük a felépüléshez.
  • Ha az állat elkezd mozogni és megpróbál elrepülni, akkor engedje szabadon.
  • Ha azonban az állat még több óra elteltével sem épült fel, vagy ha rögtön az elején külső sérüléseket vagy törött végtagokat észlel, akkor forduljon állatorvoshoz, madármenhelyhez vagy megfelelő nevelőotthonhoz. A sérült madarak gondozása ugyanis szakértelmet és tapasztalatot igényel, és amatőrök kezében – még ha jószándékúak is – általában rosszul alakul. Mivel a madár legkisebb sérülései is lehetővé tehetik a macska nyálából származó baktériumok bejutását, nagyon fontos, hogy felkeressen egy madarakkal foglalkozó állatorvost, aki antibiotikumot tud beadni a madárnak, és megakadályozhatja, hogy a dolgok rosszabbra forduljanak.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Rigófajok

2022. február 5. 06:36

Nem maradhatnak ki a sorból a hazánkban elterjedt rendkívüli egyéniségek: a rigófajok. A fekete rigó, a fenyőrigó és a sárgarigó érkezik! Kit vendégelhetünk meg télen? Hogyan ismerhetjük fel őket? Hogyan viselkednek az etetőnél?

Hogyan hozzunk létre egy varázslatos holdkertet?

2022. május 15. 08:34

Hosszabbítsa meg a szabadban töltött időt egy éjszaka világító fehér kerti oázissal!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzív védekezés szükséges a varasodás és a lisztharmat terjedése ellen

2023. június 14. 12:55

Szinte minden országrészben esett kisebb-nagyobb mennyiségű eső, helyenként a kéthavi átlagot is meghaladta.

Bokashi komposztáló – Komposztálás 5 egyszerű lépésben

2022. szeptember 10. 06:34

Hogyan készül a Bokashi komposzt, és miért hatékonyabb ez a megoldás, mint a többi komposztálási módszer?