Házikert

Így szoktasd a teleltetett növényeket a napfényhez

Agrofórum Online

Kora tavasztól érezzük a késztetést, hogy a szobanövényeinket és teleltetett növényeinket elkezdjük kiköltöztetni. De ilyenkor még sem az időjárás nem a legkedvezőbb, de a növények sem szokták meg a kinti klímát. Szoktatni kell őket még a napfényhez is.

Napközben már nyári meleg van

Bár napközben már meleg van, éjjelente még fagypont körüli lehet a hőmérséklet, ami a citrusféléknek nem túl szerencsés. A leanderek kiköltöztetésével is vigyázni kell, mert még megfagyhatnak. Viszont félárnyékos helyen már elkezdhetjük hozzászoktatni őket a napsugárzáshoz.

A téli időszak elég fényszegény és bár növényeink hozzák az új hajtásokat, mégis a levelek gyengék még és könnyen megéghetnek.

A hozzászoktatást a természetes fényhez és napsütéshez mindig fokozatossággal tegyük. Először csak félárnyékos helyre tegyük a dézsás növényeink, majd fokozatosan egyre inkább kikerülhetnek a napos fekvésekbe. Az éjszakai fagyok elmúltáig viszont még ne hagyjuk éjszaka kint őket.

Vékony levelek sérülékenyek

A téli időszakban hozott levelek elég sérülékenyek, mert vékonyabb a levelek szöveti rétege, a viaszozottság is fokozatosan vastagodik a felületükön, ami részben a fényvisszaverést is eredményezi. A fotoszintézishez szükséges zöld színanyag is kevesebb a téli levelekben, halvány színük jelzi ezt.

A másik fontos tényező, hogy a teleltető helyiségben és szobában nincs huzat, amihez szintén szoktatni kell kedvenceinket. Egyes szobanövények a huzatra kifejezetten érzékenyek is. Ilyen például az összes fikusz és szobai futóka.

Az orchideák hozzászoktatása

A nyári időszakban a lepkeorchideákat cserepeik nélkül a fák lombjaihoz is kikötözgetjük. Főleg akkor érdemes így nyaraltatni a Phalaenopsist, ha egy párásabb kertrészbe tudjuk tenni őket. Ahhoz viszont a melegebb napokon már elkezdhetjük óvatosan a kinti időjáráshoz szoktatni őket, szigorúan árnyékba, félárnyékba.

A tavaszi időszakban még cserepestül, majd amikor felkötözzük a fák lomba közé a növényeket, akkor a cserepekből kivéve, a kéregtől megszabadítva tegyük. Ne felejtsük el naponta alatta a gyepet párásítani, öntözni, mert aszályos nyáron kiszáradnak a tövek. Ha orchideánk jól érzi magát a lombozat között, akkor hatalmas és egészséges léggyökerekkel és a téli időszakban rengeteg virággal örvendeztet meg minket.

Ha sziklakertünk van

Ha van sziklakertünk és a lakásban sok kaktuszt és pozsgást nevelünk, akkor ezeket is már most érdemes elkezdeni szoktatni a kinti időjáráshoz és fényhez. Főleg azért, mert várhatóan ezen növények a tűző napra fognak kerülni és ehhez a szöveteiknek is fel kell készülni.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

A megfelelő növényt a megfelelő helyre! II. rész – a talaj fizikai félesége

2019. január 10. 05:37

Ne a növényhez válasszuk a helyet, hanem a helyhez válasszuk a növényt! A körülmények diktálnak, nem elsősorban az ízlésünk! – ezzel az intelemmel búcsúzott a cikk első része. Most a terítékre kerülő talajtextúrák megismerésénél is szem előtt kell tartanunk, hogy azok a megvásárolt növények fejlődhetnek a kertünkben egészségesen, amelyeknek megfelel kertünk talajának fizikai félesége.

Mulcsfajták: kéregmulcs, fenyőmulcs és a többi

2022. november 19. 06:21

Milyen anyagok használhatók mulcsozásra? Melyik mulcsot, milyen célra használjuk? Bemutatjuk a kéregmulcs, a fenyőmulcs és társaik előnyeit és hátrányait.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – A csuszka és a fakusz

2022. január 25. 04:36

Milyen madarakat láthatunk fakopáncs módjára iszkolni a fatörzseken, és rendkívüli ügyességgel keresni a fákon a táplálékot? Ismerkedjünk meg az etetők ritkán látott, de örömmel fogadott vendégeivel, a csuszkával és a fakusz-fajokkal!

Látogassunk magánkerteket!

2023. március 3. 09:24

Szomorú Miklós kertészmérnökkel a kezdetekről, önfenntartó kertekről éppúgy beszélgettünk, mint arról, hogy milyen érdekességek várják azokat, akik részt vesznek a programjaikon.