Házikert

Így vásároljunk nagy dézsás növényeket, hogy később is szépek legyenek!

Agrofórum Online

Sok esetben nagy növényt a szemünk vásárol, de vannak trükkök, hogy később is szép maradjon a növény, hiszen ahonnan vesszük – akár kertészetből, akár magánembertől – sok esetben nem csupán a véletlennek köszönhető, hogy a dézsás növény olyan igazán szép.

A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, szabadföldben élő növénynek. Így ha abban gondolkodunk, hogy dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk. Ezek nem olyan extranehéz szempontok, aminek csak kevesen felelnek meg, hanem univerzálisan betarthatók bárki számára.

Kérdezzünk és kérdezzünk!

A növényről mindig kérdezzünk! Bár ez egy ökörbefogadott kutyusnál sokkal kézenfekvőbbnek tűnik, és a haszonállat tartók is tudják, hogy az állat takarmányozásában nagyon fontos, hogy ADDIG hogyan volt nevelve az állat, ameddig nem a miénk volt. Ez a növényeknél is pontosan ugyanígy van.

Mivel a helyváltoztatás egy nagy dézsás növényt ugyanúgy megvisel, mint akár minket is egy nagyobb költözés, így fontos, hogy legalább tápanyagok szintjén és az öntözés gyakorisága tekintetében tudjuk, hogy eddig mit kapott a növény. Minden egyes váltás sokkal könnyebben működik, ha legalább a tápanyagok utánpótlását a megszokott rendben tesszük.

Ha csodás dézsás növényt szeretnénk, akkor figyelnünk kell annak az igényeire is! (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/gyar-novekedes-viragzo-dekorativ-17140137/)

Ha kell, ültessük át!

Sok nagyra nőtt dézsás növényt azért adnak el, mert nincs kedvük már átültetni. Mindig kérdezzük meg azt is, hogy mikor ültették át, és milyen földkeverékbe. Ha netán szükséges jobb minőségű talajt adni a növénynek, akkor ideális lehet szinte a költözés után az átültetést is megejteni, mert így hamar regenerálódik a növény.

A gyökerek ne lógjanak ki a dézsa alján, ha ilyet látunk, biztosan átültetésre van szükség. Ugyanígy, ha sókiválást látunk a talajon, vagy nagyon rossz minőségű talajt látunk az edényben: minden esetben érdemes az átültetésben is gondolkodni.

Ha már átültetésről van szó, akkor gondoljuk végig, hogyan fogjuk ki- és becipelni a növényeket. Lehet kapni füles dézsákat, ezek nagyban megkönnyítik a dolgunkat a teleltetés kezdetén és a tavaszi kipakolás idején.

Hasonló helyre tegyük, mint ahol addig élt

A legnagyobb stressz nem is a szállítás egy hatalmas növénynél, hanem az, hogy teljesen megváltozik minden környezeti tényező. Próbáljuk megfigyelni a régi helyét: árnyékos volt? Félárnyékos? Netán szeles, vagy pont szélvédett helyen volt? Ezek azért is fontosak, mert az mindig jel, hogy a növény, ha nagyon szépen növekszik egy adott helyen, akkor várhatóan hasonló helyen lesz újra ugyanolyan gyönyörű, mint amibe beleszerettünk.

Így lesz bőtermő a kapor a házikertben

2025. április 28. 13:10

A kapor aromás és hasznos fűszernövény, de csak tudatos vetéssel lesz belőle bőtermő, illatos tő. Mutatjuk, mire figyeljen!

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Hajtatott fejes saláta víz-, talaj- és tápanyagigénye, öntözése és trágyázása, I.

2024. január 12. 10:10

A hajtatott primőröket szokásos felosztani hőmérsékleti igényük szerint melegigényesekre (paprika, paradicsom, uborka, padlizsán és sárgadinnye) és alacsony hőmérsékletet jobban tűrőkre (hónapos retek, káposztafélék és levélzöldségek). Ilyen formában történő felosztás nemcsak környezeti igényük esetében helytálló, sok vonatkozásban a termeszthetőségükre is igaz.

Így ültessük ki a cserepes fenyőt, ha vége az ünnepeknek!

2023. január 11. 05:36

A cserepes fenyő is hamarosan kikerül a lakásból, és van pár trükkje, hogy sikeresen begyökeresedjen a kertben!

Öntözési és vízgazdálkodási intézetként működik tovább a szarvasi agrárkar

2019. november 22. 09:02

Az intézet elsődleges feladata az agronómiai, biológiai, ökológiai, talajtani és környezettudományi diszciplínákhoz kapcsolódó szakirányú továbbképzések szervezése, tudományos kutatásokban való részvétel, továbbá kutatás-fejlesztés a mezőgazdasági vízgazdálkodás és öntözés területén.

Miért torzul és csavarodik a sárgarépa?

2022. október 26. 04:37

Felszedett répáim között több olyan is található, mely csavarodott és torz. Mi okozza ezt?