Házikert

Így vásároljunk nagy dézsás növényeket, hogy később is szépek legyenek!

Agrofórum Online

Sok esetben nagy növényt a szemünk vásárol, de vannak trükkök, hogy később is szép maradjon a növény, hiszen ahonnan vesszük – akár kertészetből, akár magánembertől – sok esetben nem csupán a véletlennek köszönhető, hogy a dézsás növény olyan igazán szép.

A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, szabadföldben élő növénynek. Így ha abban gondolkodunk, hogy dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk. Ezek nem olyan extranehéz szempontok, aminek csak kevesen felelnek meg, hanem univerzálisan betarthatók bárki számára.

Kérdezzünk és kérdezzünk!

A növényről mindig kérdezzünk! Bár ez egy ökörbefogadott kutyusnál sokkal kézenfekvőbbnek tűnik, és a haszonállat tartók is tudják, hogy az állat takarmányozásában nagyon fontos, hogy ADDIG hogyan volt nevelve az állat, ameddig nem a miénk volt. Ez a növényeknél is pontosan ugyanígy van.

Mivel a helyváltoztatás egy nagy dézsás növényt ugyanúgy megvisel, mint akár minket is egy nagyobb költözés, így fontos, hogy legalább tápanyagok szintjén és az öntözés gyakorisága tekintetében tudjuk, hogy eddig mit kapott a növény. Minden egyes váltás sokkal könnyebben működik, ha legalább a tápanyagok utánpótlását a megszokott rendben tesszük.

Ha csodás dézsás növényt szeretnénk, akkor figyelnünk kell annak az igényeire is! (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/gyar-novekedes-viragzo-dekorativ-17140137/)

Ha kell, ültessük át!

Sok nagyra nőtt dézsás növényt azért adnak el, mert nincs kedvük már átültetni. Mindig kérdezzük meg azt is, hogy mikor ültették át, és milyen földkeverékbe. Ha netán szükséges jobb minőségű talajt adni a növénynek, akkor ideális lehet szinte a költözés után az átültetést is megejteni, mert így hamar regenerálódik a növény.

A gyökerek ne lógjanak ki a dézsa alján, ha ilyet látunk, biztosan átültetésre van szükség. Ugyanígy, ha sókiválást látunk a talajon, vagy nagyon rossz minőségű talajt látunk az edényben: minden esetben érdemes az átültetésben is gondolkodni.

Ha már átültetésről van szó, akkor gondoljuk végig, hogyan fogjuk ki- és becipelni a növényeket. Lehet kapni füles dézsákat, ezek nagyban megkönnyítik a dolgunkat a teleltetés kezdetén és a tavaszi kipakolás idején.

Hasonló helyre tegyük, mint ahol addig élt

A legnagyobb stressz nem is a szállítás egy hatalmas növénynél, hanem az, hogy teljesen megváltozik minden környezeti tényező. Próbáljuk megfigyelni a régi helyét: árnyékos volt? Félárnyékos? Netán szeles, vagy pont szélvédett helyen volt? Ezek azért is fontosak, mert az mindig jel, hogy a növény, ha nagyon szépen növekszik egy adott helyen, akkor várhatóan hasonló helyen lesz újra ugyanolyan gyönyörű, mint amibe beleszerettünk.

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

A szántóföldi zöldségtermesztés öntözés nélkül elképzelhetetlen – a Bauer öntözőrendszerei adják a megoldást Solton

2024. március 11. 10:10

A solti Kossuth Mg. Zrt. múltja 1960-ra nyúlik vissza, főprofiljuk a szántóföldi növények termesztése. Emellett sertéstenyésztéssel, fuvarozói és szállítási tevékenységgel is foglalkoznak, valamint biogázüzemük is van.

Módosult a vízgazdálkodási pályázat

2019. augusztus 1. 13:02

A felhívás 4.3. pontja módosult: a következő értékelési szakasz határnapja 2019. augusztus 1. napjáról szeptember 2. napjára változott.

A vízhiányról számokban

2019. április 26. 11:03

Mindenki vonja le a következtetést az adatok alapján és határozza meg, mit tud tenni az aszálykárok elkerülése érdekében.

A kormány jelentős többletforrást nyújt öntözésfejlesztésre

2019. január 24. 13:30

Feldman Zsolt államtitkár beszámolt arról, hogy idén megkezdi működését a nemzeti öntözési központ a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központon (NAIK) belül. Ismertette a 2019-es évben elérhető agrártámogatások körét, és felhívta a figyelmet arra, hogy a Vidékfejlesztési Programban 19 nyitott pályázati felhívás van, 307,92 milliárd forinttal.