Házikert

Jácint hajtatása üvegben

Agrofórum Online

A jácint üvegben történő hajtatása nemcsak szórakoztató, hanem látványos módja is annak, hogy a tél közepén már virágzó növényt neveljünk otthonunkban.

Ez a módszer kevés munkát igényel, miközben lehetőséget ad arra, hogy közelről figyeljük meg a növény gyökér- és hajtásképződését.

A jácintok vízben történő hajtatásának hagyománya a 18. századig nyúlik vissza, amikor a jácinthagymák rendkívül értékesek voltak. Különösen népszerűek voltak a kézzel fújt üvegek, amelyek ma is kedvelt gyűjtői darabok. 

Miért érdemes jácintot hajtatni vízben? 

A jácint üvegben történő hajtatásánál nemcsak a virágok gyönyörűek, hanem a gyökerek látványa is lenyűgöző, amelyek az üveg formájához igazodva egyenesek vagy spirálisan nőnek. 

Amellett, hogy a jácintok kellemes illattal töltik meg a szobát, azt is meg kell jegyezni, hogy a vízben történő hajtatás egyszerűbb, mint a földben való nevelés. 

Mire lesz szükség?

Vásároljunk előkezelt, kényszerhajtásra alkalmas hagymát, amelyet hideghatás ért. Ezek a hagymák gyorsabban növekednek és virágoznak. 

Szerezzünk be egy hajtató üveget. Ideális esetben az üveg alul bővül, felül pedig szűkül, így a hagyma stabilan ül a peremen, miközben az alja nem érintkezik közvetlenül a vízzel. 

Használjunk forralt és lehűtött vizet, hogy minimalizáljuk a baktériumok szaporodását, amelyek rothadást okozhatnak. 

Hajtatás lépései

Töltsük meg az üveget forralt és lehűtött vízzel úgy, hogy a víz szintje 1 centiméterrel a hagyma alja alatt legyen. Ez biztosítja, hogy a gyökerek nőhessenek a vízbe anélkül, hogy a hagyma elrothadna. 

Helyezzük a hagymát az üveg tetejére, úgy, hogy a szélesebb, gyökérképződő része nézzen lefelé, a csúcsa pedig felfelé.

Tegyünk egy kis papírsapkát vagy filcsapkát a hagyma tetejére. Ez megakadályozza a túl korai hajtásképződést. 

Az üveget célszerű hűvös és sötét helyre, például pincébe vagy kamrába tenni, ahol a hőmérséklet 5-9°C között van. Hagyjuk ott a hagymát 8-10 hétig, amíg erős gyökerek nem alakulnak ki. 

Amikor a gyökerek kialakultak és az első hajtások megjelentek, vigyük az üveget világos, de hűvös helyre. Ha a hajtások felemelik a sapkát, vegyük le azt, és hagyjuk, hogy a növény szabadon fejlődjön. Néhány csepp folyékony tápoldatot is adhatunk a vízhez, hogy elősegítsük a virágzást. 

Amikor a jácint virágba borul, helyezzük az üveget melegebb, világos helyre, ahol mi is élvezhetjük a virágok szépségét és illatát. 

Mi történik a virágzás után?

Amikor a virágok elhervadnak, vágjuk le őket, de hagyjuk meg a leveleket. 

Továbbra is biztosítsunk vizet a hagymának, amíg a levelek elszáradnak. Ez lehetővé teszi, hogy a hagyma energiát tároljon a következő évi virágzáshoz. 

A levelek elszáradása után ültessük ki a hagymát egy napos vagy félárnyékos helyre, laza, jó vízelvezetésű talajba. 

Milyen hagymás növények alkalmasak még az üvegben történő hajtatásra?

  • Gyöngyike
  • Nárcisz
  • Tulipán
  • Krókusz
  • Írisz

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Szakmai nap a hajtatott paradicsomágazatot érintő legfontosabb kérdésekkel

2023. április 24. 11:20

Szakmai napot rendeznek 2023. június 2-án Mórahalmon. A Magyar Paradicsom Napján a hajtatott paradicsomágazatot érintő legfontosabb kérdésekről értekezhetnek a résztvevők.

Hidegtűrő, de a megfázásra nagyon érzékeny: hajtatott karalábé termesztése

2023. november 23. 11:10

A karalábé területét tekintve a fejes saláta és a hónapos retek után a harmadik legnagyobb felületen termesztett előnövény a fóliákban, de a váz nélküli fóliás termesztése is jelentős, főleg Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben. A fűtés nélküli fóliák alá március elején (5-10-e táján), a fűtött hajtató létesítményekbe már februárban kirakják a palántákat, síkfóliás és váz nélküli termesztésre március közepén, szabadba legkorábban március végén ültetik.

Lehetőségek a fűtés nélküli fóliasátrak őszi hasznosítására, IV.: sárgarépa hajtatása

2023. október 1. 09:10

Fűtés nélküli fóliák őszi-téli, esetleg kora tavaszi hasznosítására nyújt lehetőséget a sárgarépa és a petrezselyemgyökér hajtatása. Az október végi, november elejei vetések a gyakoribbak, tekintettel arra, hogy tenyészidejük hosszabb, mint más előhasznosításnál számításba jöhető zöldségfajé (pl.: fejes saláta, hónapos retek, káposztafélék), későbbi szaporítás esetén az utánuk jövő fő kultúrát, és a nagyobb jövedelmet jelentő paprikát, uborkát vagy a paradicsomot, csak késve lehetne ültetni. 

Szamócatermesztés szabadföldön és hajtatásban

2018. április 19. 08:04

Lajosmizse határában fekszik az a nagyjából 1 hektár területű ültetvény, ahol Kisjuhász Attila feleségével és segítőjével, évtizedek óta foglalkozik szamócatermesztéssel.