Házikert

Jácint hajtatása üvegben

Agrofórum Online

A jácint üvegben történő hajtatása nemcsak szórakoztató, hanem látványos módja is annak, hogy a tél közepén már virágzó növényt neveljünk otthonunkban.

Ez a módszer kevés munkát igényel, miközben lehetőséget ad arra, hogy közelről figyeljük meg a növény gyökér- és hajtásképződését.

A jácintok vízben történő hajtatásának hagyománya a 18. századig nyúlik vissza, amikor a jácinthagymák rendkívül értékesek voltak. Különösen népszerűek voltak a kézzel fújt üvegek, amelyek ma is kedvelt gyűjtői darabok. 

Miért érdemes jácintot hajtatni vízben? 

A jácint üvegben történő hajtatásánál nemcsak a virágok gyönyörűek, hanem a gyökerek látványa is lenyűgöző, amelyek az üveg formájához igazodva egyenesek vagy spirálisan nőnek. 

Amellett, hogy a jácintok kellemes illattal töltik meg a szobát, azt is meg kell jegyezni, hogy a vízben történő hajtatás egyszerűbb, mint a földben való nevelés. 

Mire lesz szükség?

Vásároljunk előkezelt, kényszerhajtásra alkalmas hagymát, amelyet hideghatás ért. Ezek a hagymák gyorsabban növekednek és virágoznak. 

Szerezzünk be egy hajtató üveget. Ideális esetben az üveg alul bővül, felül pedig szűkül, így a hagyma stabilan ül a peremen, miközben az alja nem érintkezik közvetlenül a vízzel. 

Használjunk forralt és lehűtött vizet, hogy minimalizáljuk a baktériumok szaporodását, amelyek rothadást okozhatnak. 

Hajtatás lépései

Töltsük meg az üveget forralt és lehűtött vízzel úgy, hogy a víz szintje 1 centiméterrel a hagyma alja alatt legyen. Ez biztosítja, hogy a gyökerek nőhessenek a vízbe anélkül, hogy a hagyma elrothadna. 

Helyezzük a hagymát az üveg tetejére, úgy, hogy a szélesebb, gyökérképződő része nézzen lefelé, a csúcsa pedig felfelé.

Tegyünk egy kis papírsapkát vagy filcsapkát a hagyma tetejére. Ez megakadályozza a túl korai hajtásképződést. 

Az üveget célszerű hűvös és sötét helyre, például pincébe vagy kamrába tenni, ahol a hőmérséklet 5-9°C között van. Hagyjuk ott a hagymát 8-10 hétig, amíg erős gyökerek nem alakulnak ki. 

Amikor a gyökerek kialakultak és az első hajtások megjelentek, vigyük az üveget világos, de hűvös helyre. Ha a hajtások felemelik a sapkát, vegyük le azt, és hagyjuk, hogy a növény szabadon fejlődjön. Néhány csepp folyékony tápoldatot is adhatunk a vízhez, hogy elősegítsük a virágzást. 

Amikor a jácint virágba borul, helyezzük az üveget melegebb, világos helyre, ahol mi is élvezhetjük a virágok szépségét és illatát. 

Mi történik a virágzás után?

Amikor a virágok elhervadnak, vágjuk le őket, de hagyjuk meg a leveleket. 

Továbbra is biztosítsunk vizet a hagymának, amíg a levelek elszáradnak. Ez lehetővé teszi, hogy a hagyma energiát tároljon a következő évi virágzáshoz. 

A levelek elszáradása után ültessük ki a hagymát egy napos vagy félárnyékos helyre, laza, jó vízelvezetésű talajba. 

Milyen hagymás növények alkalmasak még az üvegben történő hajtatásra?

  • Gyöngyike
  • Nárcisz
  • Tulipán
  • Krókusz
  • Írisz

Így hozza ki a legtöbbet a tavaszi százszorszépből!

2025. április 9. 13:10

A százszorszép világszerte ismert, kedvelt évelő növény, amely egyszerű szépségével és strapabíró természetével gyorsan a kertbarátok szívébe lopja magát.

Schisandra: az igazi csodaerő kis bogyókban

2025. április 9. 05:40

A schisandra gyümölcse a biológiailag aktív összetevők széles skáláját tartalmazza: savakat, C- és E-vitamint, fitoszterolokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat, illóolajokat is kimutattak belőle.

Csicsóka: fenntartható megoldás a kertben és a tányéron

2025. április 8. 11:10

Ez a rendkívül szívós, kevés gondozást igénylő gumós növény nemcsak ellenáll a szárazságnak és a szegényes talajviszonyoknak, hanem jelentős egészségügyi és környezeti előnyökkel is bír.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Hajtatott paradicsom rossz termékenyülésének okai és megszüntetése II. - Megoldások

2020. január 15. 04:37

Napjainkban a korszerű, talaj nélküli és konténeres paradicsomhajtatás során tapasztalt kiemelkedő terméseredmények (50-70 kg/négyzetméter) elképzelhetetlenek valamilyen megtermékenyítést elősegítő eljárás hiányában.

Kókuszrost, mint kertészeti gyökérközeg

2020. február 17. 10:27

Hazánkban a kőgyapot mellett leginkább a kókuszrost terjedt el talajt helyettesítő anyagként a zöldséghajtató üzemekben.

Az oltott paprika termesztésének sajátosságai egy kísérlet példáján

2018. október 17. 02:34

Az írásban az oltott paprika termesztésének kapcsán összegyűlt ismereteket tárja a Szerző az olvasók elé. Két fajtatípust tanulmányozott hideghajtatásban, amelyből az egyik egy fehér kúpos, a másik pedig egy kápia fajta volt. Ezeket két alanyon és sajátgyökéren vizsgálta. Az oltványokat két közegen is összehasonlította, a termesztő berendezés talaján és talajtól izoláltan, kókuszpaplanon.

Hogyan virágoztathatjuk szobában a gyümölcsfák lemetszett vesszőit?

2024. március 21. 04:37

Hogyan és mikor virágoztathatók szobai körülmények között a gyümölcsfajok lemetszett vesszői?