Házikert

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

Agrofórum Online

A japán lonc gyors növekedésű, dekoratív és illatos kúszónövény, amely különösen jól mutat pergolákon, kerítéseken és rácsokon.

Ahhoz azonban, hogy a növény ne csak szépen fejlődjön, hanem a kert díszévé is váljon, stabil és jól karbantartott támrendszerre van szükség. A tavasz az ideális időszak a szerkezetek ellenőrzésére, megerősítésére vagy akár lecserélésére.

Miért elengedhetetlen a támrendszer?

A japán lonc (Lonicera japonica) természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését, és megakadályozza, hogy eluralkodjon a kert más részein. Ráadásul az illatos virágok így jobban érvényesülnek, és a látvány is sokkal rendezettebb lesz.

Tavaszi felkészítés lépésről lépésre

A szerkezet átvizsgálása

Kora tavasszal, még a növekedési időszak előtt, érdemes ellenőriznie a növénytartó elemeket. Ha fából készült a támrendszer, keresse a korhadás jeleit. Fém szerkezet esetén figyeljen a rozsdásodásra vagy a csavarok kilazulására.

Szükség esetén végezze el a javításokat, vagy cserélje ki az elhasználódott elemeket. A csere során fontolja meg, milyen anyagot használ támasztékként.

A rozsdamentes fém, UV-álló műanyag vagy a kezelt fa ideális választás lehet, hiszen ezek hosszú távon ellenállnak az időjárás viszontagságainak és a növény súlyának.

Stabilitás megerősítése

A növény gyors növekedése miatt jelentős súlyt róhat a támasztékokra. Éppen ezért fontos, hogy minden elem megfelelően legyen rögzítve. Ellenőrizze, hogy a szerkezet stabil-e, és bírni fogja-e a növény későbbi terhelését.

A hajtások rendezése

Ha már vannak megmaradt szárak a növényen, érdemes azokat óvatosan visszavezetni a támrendszerre. A friss hajtások megjelenése előtt könnyebb irányítani a növekedést. Használjon növénybarát kötözőt vagy kerti drótot, hogy a szárak biztonságosan rögzüljenek.

Új támrendszer kialakítása

Ha még nem rendelkezik megfelelő szerkezettel, a tavasz remek alkalom egy új támrendszer telepítésére. Igazán szépen érvényesül akkor, ha valamilyen látványos kerti elemre futtathatja fel – legyen szó boltívről, rácsos kapuról, pergoláról vagy akár egy házfalra erősített rácsról.

Figyeljünk az invazív növekedésre a támrendszer tervezésénél!

Mivel a japán lonc hajlamos az agresszív terjedésre, különösen fontos, hogy a támrendszer kialakításakor ezt figyelembe vegyük. A jól megtervezett és felépített támrendszer is segíthet abban, hogy kordában tartsa a növényt, megelőzve annak kontrollálatlan terjedését.

A növekedés irányítása

Mivel hajlamos gyorsan és sűrűn növekedni, ezért fontos a hajtások rendszeres irányítása és metszése. Ugyan a támrendszer segít abban, hogy a növény a kívánt irányba terjedjen, de rendszeres metszéssel meg kell akadályozni, hogy túlzottan elburjánzzon, és veszélyeztesse a környező növényeket.

A támaszték megfelelő elhelyezése

Fontos, hogy olyan helyre telepítse, ahol a növény nem tud könnyen átterjedni nem kívánt területekre. Kerülje a közvetlen közelséget más értékes növényekhez vagy természetes élőhelyekhez, hogy minimalizálja az invazív terjedés kockázatát.

Kiemelt kép forrása: Pixabay.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Érdemes STIHL szakszervizbe vinni a kerti gépeket - most ingyenes az átvizsgálás

2020. március 6. 06:49

A legtöbb esetben azért hibásodnak meg kerti gépeink, mert nem megfelelően tartjuk karban őket, vagy nem készítjük elő a téli leállás után a tavaszi kerti munkálatokra.

Mikor tehetjük ki a leandereket tavasszal a kertbe?

2020. március 12. 04:36

Sz. Balázsné kérdése: Lassan itt a jó idő, mikor tegyem ki leandereimet a kertbe? Hogyan ápoljam?

A tavasz első hírnökei és az aktuális kerti munkák

2023. február 27. 05:38

Éled a kert és máris itt a nyakunkon a tavasz. Szerintem sokan örülnek neki, hogy eltűnik hamarosan a borongós és sötét téli időszak, és lesben állnak már, mikor mehetnek ki a kertbe dolgozni.

Téltemető: Minden amit tudni kell róla

2020. február 15. 04:39

„Ha a télike virágzik, a kikelet érkezik” – mit érdemes tudnunk hazánk egyik legkorábban virágzó évelő növényéről, ami szó szerint bearanyozza az erdők talaját? Ismerjük meg a téltemetőt!