22℃ 11℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Házikert

Kerttervezés: mi történik egy kertfelmérésen?

Agrofórum Online

Az első kérdés minden új ügyfélnél az, hogy hogyan zajlik egy kertfelmérés? Most összeszedtem pár olyan fontos gondolatot, ami miatt szerintem fontos az, hogy személyesen is lássuk a tervezendő kertet.

Nyilván az első találkozáson sok múlik, és itt nemcsak a tervező és a tulajdonos összhangjáról van szó, de az elképzelések és a kert viszonyáról is. Egy felmérésen rengeteg téma szóba kerül, melynek központi eleme az ember és a kert összhangja.

Lehetetlen megoldások halmaza

Az egyik leggyakoribb eset a kertfelmérésen az, amikor a hihetetlen számú elképzelést egy icike-picike kertben akarják megvalósítani. Nagyjából egy ilyenre úgy kell gondolni, mintha egy Trabantba kellene egy franciaágyat bepakolni. Vannak határok, és ezek befolyásolnak a növényalkalmazástól kezdve az elrendezésen át mindent.

Ilyenkor az első találkozón ezeket a “KELL”-eket is átbeszéljük és megnézzük, hogy mi a reális és mi oldható meg az észszerűség keretein belül.

Talajminta: amiről sokan elfeledkeznek

Tőlem már megszokhatta minden kertbarát, hogy a talajismeretre érzékeny vagyok, és nálam nem a mi kell a kertbe témától indul egy felmérés, hanem a talaj megismerésétől. Külön szoktam kérni is, hogy NE gyomirtózzanak a látogatásom előtt, mert szeretem látni a helyi adottságokat, gyomflórát, mert abból is már sok információval gazdagodunk: a tulajdonos is és én is.

Aztán veszünk 1-3 helyről talajmintát, amit aztán beküldünk laborba és kapunk egy átfogó képet a talajról.

A precíz tervezésnek később a csodás gyümölcsét élvezhetjük
A precíz tervezésnek később a csodás gyümölcsét élvezhetjük (fotó: Pixabay)

Növényvédelmi séta is egyben

Gyakran járok olyan kertben, ahol elhanyagolt növények sokaságával találkozom, melyek még menthetők. Ilyenkor megmutatom, hogyan lehet ifjítani a fákat, cserjéket, és így máris nem a dózer az első, hanem az, hogy egy meglévőt javítunk fel, fiatalítunk meg, és majd ahhoz adunk hozzá újakat.

A fák és cserjék között járva gyakran veszem észre a púpos szú kártételét, vagy más megoldandó feladatot, van, hogy hivatalos favizsgálót ajánlok, mert veszélyes egy-egy fa (instabil gyökérzet, féloldalas korona, rossz növényegészségügyi állapot).

Miután ezeket az elemeket megnéztük és átbeszéltük, utána jön már a tervezés része.

Tervezés: de hogyan indulunk?

A tervezés egyik mérföldköve a mérés. Megmérünk mindent. Tereptárgyak egymáshoz való viszonyát, a telekméreteket, szükség esetén lejtést. Elkezdjük felvázolni az ügyféllel együtt, hogy mit hova szeretne és hova észszerű. Így már egy olyan elképzeléssel a papíron indulunk a tervezőirodába, ahol már látványtervet lehet belőle készíteni.

Átbeszéljük az esetleges növényigényeket, és azt is akár, hogy mit nem szeretne. Az évek során terveztem már Fradista kertet is, ahol csak zöld és fehér színek lehettek, de ezen kívül sokféle kertálom létezik és többnyire mind meg is valósítható, csak ésszel kell nekifogni.

Kiemelt kép: Pixabay

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

A meggy és a cseresznye tápanyag-utánpótlásának sajátosságai

2018. május 7. 14:24

Magyarországon sokan termelnek csonthéjas gyümölcsöt, azon belül pedig meggyet és cseresznyét, különböző termesztés-technológiák szerint.

Miért fontos a laboros talajvizsgálat?

2025. március 27. 05:40

Talajvizsgálatot minden kertbarátnak érdemes lenne elvégeztetni. Miért? Elmondjuk az okokat.

A gyümölcstermesztés korszerűsítése – az együttműködés folytatódik

2019. július 1. 08:14

A Sumi Agro Hungary Kft., AM DASZK Apponyi Sándor Mezőgazdasági Szakgimnáziuma Szakközépiskolája és Kollégiuma, TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft., AUDITKER Kft. Kecskemét, Agrárkontakt INTEM, Eurofins Agroscience Services Kft., Haifa Hungary rendezésében a Tolna megyei Lengyelben tartott gyümölcstermesztési konferencia szakmai előadásairól és szabadföldi bemutatóról szóló összefoglalónkat ajánljuk Olvasóink figyelmébe.