18℃ 8℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Kiskerti teendők

Így gyomláljunk tavasszal!

Agrofórum Online

Nemrégiben érkezett hozzám egy olvasói kérdés: hogyan gyomláljunk tavasszal, hogy a termesztendő növényeket ne húzzuk ki?

A válasz talán sokaknak egyszerűnek tűnhet, de megpróbálok egy kezdő számára hasznos választ adni.

Először is nem mindenki kertzseni és még gyakorlott kertészként is simán kihúz az ember tavasszal olyat, amit nem akar, és ültetheti vissza. A következőkben kicsit elmélázunk a kertdinamika mellett, a korán ébredő természetről és gyomflóráról.

Mi ébred először a kertben?

Ha megfordítjuk a kérdést, akkor már jó nyomon lehetünk. Az első igazi „gyomlálandónak számító” gyomok a tyúkhúr, a veronika, a ragadós galaj (bár ez sokszor inkább áprilisi gyom). Ha ezeket először megtanuljuk felismerni és csak ezeket szedjük ki, akkor nagy baj nem érhet minket.

Összetéveszthető egyformaságok

Nagyon sok elsőre összetéveszthető gyom, pontosabban kis levél van ilyenkor a kertben. Ha tudjuk, hogy az ágyásban elszórhatta a magját az egynyári szarkaláb és korán vetettünk mondjuk répaféléket, akkor összekeverhető laikusként a két pici növény levele. Gyakorlat után már felismerhetők, de elsőre megijedhetünk a szeldelt levelek láttán.

Gyomlálás a kiskertben tavasszal
Figyelmesen gyomláljunk a kiskertben tavasszal! (fotó: Pixabay)

Csak ott gyomláljunk, ahol muszáj!

Ha betartjuk azt a szabályt, hogy kora tavasszal nem állunk neki azonnal gyomlálni, hanem hagyunk időt a természetnek, akkor nemcsak elkerüljük az ilyen félreértéseket, de még a nedvességet is jobban a talajban tudjuk tartani.

Mivel a gyomoknak fontos szerepe van a talajegészségben – erről korábban többször írtam itt az Agrofórum oldalán is -, akkor sejthetjük, hogy a gyomlálás nem minden esetben jó!

A gyomok takarják a felszínt és a gyökereik mentén a talajba vezetik a nedvességet. Ez hasznára lehet a frissen kelő dísznövényeinknek is, hiszen május végéig még fagyhat, de ha a gyomok védik a talajt és az alatta csírázó haszon- vagy dísznövényeket, akkor – észszerű mértékig – még jól is jönnek a gyomok.

Jelöljünk meg mindent, amit kell!

Főleg friss magvetésnél érdemes kitáblázni a veteményest, ágyásokat. Ugyanígy, ha valami szabályos minta mentén vetünk: sorban vagy körben, akkor a szabályosság is segít behatárolni, hogy mettől meddig vetettünk és honnan kezdődnek a gyomok.

A frissen kelő növények még gyenge gyökérkezdeményekkel rendelkeznek, így a gyomlálás emiatt sem jó ötlet, hiszen sokkal könnyebben húzzuk ki véletlen is őket, mintha kicsit várunk még és a megerősödött hasznos növények mellől szedjük ki a nekünk nem kellőket.

Kiemelt kép: Pixabay

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

Megindultak a tavaszi szántóföldi munkák

2020. április 15. 08:35

A talajhőmérséklet az ország jelentős részén már megfelelő a kukorica vetéséhez, a tavaszi munkákat egyedül a továbbra is rendkívül száraz időjárás lassíthatja.

Érdemes beáztatni a magokat vetés előtt?

2020. március 26. 04:38

K. Csaba kérdése: Azt tanácsolták ismerőseim, hogy vetés előtt áztassam be a magokat. Mi az előnye, érdemes-e csinálni?

Az Amazone 250 000 eladott vetőgépnél tart

2019. november 7. 05:33

Több, mint 250 000 vetőgép értékesítése után az Amazone különleges jubileumot ünnepel. Ez a negyed millió vetőgép nem egyszerűen egy tekintélyes számot jelent, de egyúttal gazdag történelmi áttekintésre is teret ad.

A RAPOOL új repcevetőmag-kezelési koncepciója – a maximális teljesítmény négy pillére

2020. június 18. 12:36

A háromszintű – rovarölő, gombaölő szeres és a csírázást elősegítő anyagokat tartalmazó – csávázás, valamint a frakcionált vetőmag által garantált előnyök elősegítik a csírázó repcenövény biztos és egyenletes kelését, még kedvezőtlen körülmények között is.