24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Házikert

Készítsen házilag önöntözős balkonládát!

Agrofórum Online

Bár az utóbbi évben nem igazán fenyegetett minket az a veszély, hogy hosszabb időre elutazzunk messzi tájakra, de az önöntözős balkonláda és dézsa akkor is praktikus, ha csak a mindennapos öntözés plusz terhét akarjuk levenni a vállunkról. Ezzel a módszerrel tavaly végre elértük azt a sikert, hogy az alföldi, igen aszályos klímájú és déli fekvésű ablakpárkányainkon is elég volt heti egyszer öntözni a balkonládákat.

Hogyan kezdjen hozzá?

Természetesen minél mélyebb, nagyobb a balkonláda, annál jobb. De egy átlagos balkonládával és akasztós ampolnanövényekhez készült műanyag cseréppel is kivitelezhető a megoldás.

Az egész művelethez szükség lesz geotextilre, jó minőségű balkonnövényekhez való talajkeverékre, agyaggranulátumra és egy ollóra.

A balkonládákat takarítsuk ki alaposan, ne legyen vízköves, koszos. Fontos, hogy az alján ha vannak lyukak, akkor leragaszthatók vagy betömhetők legyenek. Ezért kell, hogy tiszta legyen. Ezeket én ragasztópisztollyal tömítettem ki és garantáltan jól működött tavaly.

Hogyan készítsem el?

A kitisztított balkonládának akkor tömjük be az alján az elfolyó nyílásokat, hogy a drénvíz bent tudjon maradni.

A ládák aljába legalább két ujjnyi vastagon szórjunk bele agyaggranulátumot, mely a drénréteg szerepét fogja betölteni.

Az agyaggranulátum célszerűen nem keveredhet majd a talajjal, így a két réteg közé kerül bele a geotextil. A geotextilt érdemes a ládák pereméig felfuttatni belülről, mert könnyebb lesz a talajt utána beletölteni a ládába, nem fog félrecsúszni a geotextil sem munka közben. Ráadásul a geotextil szépen átnedvesedik és a láda oldalán lévő közeget is nedvesíteni tudja, ami a gyökereknek fog kedvezni majd.

Ha megtöltöttük a talajkeverékkel a geotextil feletti részt, akkor jöhetnek bele a növények és gyakorlatilag az első öntözést követően készen is vagyunk.

Hogyan működik az önöntözős balkonláda?

Az öntözést követően a felesleges víz a drénrétegbe szivárog de nem tűnik el onnan. A növények gyökere érzékeli a nedvességet és a gyökerek elkezdenek a drénréteg felé növekedni és átszövik idővel a geotextiles rétegen keresztül is magukat és a drénvízből is tudnak csemegézni. A geotextil előszeretettel nedvesedik viszont át, ami így közvetve nedvesíti a talajunkat is.

Nagyon száraz napokon még déli oldalon is balkonládaként a heti egyszeri öntözés is elegendő volt, pedig muskátli-lobélia-szúnyogűző összeültetés elég nagy lombtömeget tudott megnevelni, ami rendkívül vízigényes is idővel. A petúniákkal és más egynyáriakkal is kiválóan működött a rendszer, érdemes kipróbálni!

Árnyékos ékkő: a rododendron helyes nevelése

2025. április 30. 13:10

A rododendron nemcsak látványos virágaival hódít, de hosszú életű, igénytelen díszcserje is – mutatjuk, hogyan gondozza sikeresen!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Színes zöldségek, amikre rácsodálkoznak majd

2025. április 29. 11:10

Unja a szokványos zöldségeket? Ezekkel a különleges fajtákkal nemcsak a tányér, de a kert is színekben pompázik majd!

Így lesz bőtermő a kapor a házikertben

2025. április 28. 13:10

A kapor aromás és hasznos fűszernövény, de csak tudatos vetéssel lesz belőle bőtermő, illatos tő. Mutatjuk, mire figyeljen!

Miként gondozzuk a mikulásvirágot a hosszan tartó szépségéért?

2023. december 6. 04:40

Hogyan gondozzam a mikulásvirágot, hogy minél tovább szép maradjon?

Miből legyen sövény? II. rész – lombhullató sövénynövények

2019. június 26. 04:37

Milyen lombhullató, gyorsan növő vagy éppen dekoratív növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez? Melyik sövénynövény-fajnak mik az igényei, mire érdemes fokozottan ügyelni a kiválasztásnál?

Kormányinfó: idén ingyenes lesz a mezőgazdasági öntözés

2023. április 20. 11:04

A kormány mérsékelni kívánja a gazdák kárát a tavalyi aszály miatt, ezért idén ingyenes lesz a mezőgazdasági öntözés.

Vízpótlással a termésbiztonságért 

2019. május 1. 15:42

Hazánk mezőgazdasági termőterületeinek alig 3%-án van jelenleg kiépítve vízpótló öntözés, ami lehangolóan kevés. Az öntözés fejlesztése Magyarországon az egyik legfontosabb stratégiai kérdés, amelyet a klímaváltozásból adódó szélsőséges időjárási helyzetek gyakoribbá válása is indokol. Folyóinkon éves átlagban mintegy 107 köbkilométer víz érkezik és kifolyik 112 köbkilométer. A gyakorlatban az egyenleg úgy néz ki, hogy évente három Balatonnyi vizet, hasznosítás nélkül engedünk el. Az átrohanó vizek felfogása, tározókba kényszerítése, a víz- és energiatakarékos, környezetkímélő mikroönözés elterjesztése nem tűr halasztást.