20℃ 13℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna
Kiskerti teendők

A dús hortenzia titka: így metssze a bőséges virágzásért!

Agrofórum Online

A hortenzia metszése nemcsak a növény egészségének megőrzésében, hanem a gazdagabb virágzás elősegítésében is kulcsszerepet játszik. Ahhoz azonban, hogy elkerüljük a virágzás elmaradását vagy a növény károsodását, fontos tisztában lenni az egyes hortenziafajták eltérő metszési igényeivel.

A metszés időzítése és módja nagyban függ a hortenzia fajtájától, mivel egyes fajták az előző évi hajtásokon, míg mások az új hajtásokon hozzák virágaikat.

A kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla) és a tölgyfalevelű hortenzia (Hydrangea quercifolia) esetében óvatosan kell eljárni, mert ezek a növények az előző évi hajtásokon virágoznak. Ennél a két fajtánál elegendő az elhalt, sérült vagy túl sűrű hajtásokat eltávolítani, valamint az elszáradt virágokat visszavágni közvetlenül a virágzat alatt.

Ezzel szemben a cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens) és a bugás hortenzia (Hydrangea paniculata) az új hajtásokon virágoznak. Ezeket tavasszal bátran visszavághatjuk akár a tövekig is, hogy elősegítsük az erőteljes új hajtások növekedését és a dús virágzást.

A hortenzia metszésének menete

Az első és legfontosabb része a műveletnek, hogy mindig éles és tiszta metszőollót használjunk, annak érdekében, hogy elkerüljük az esetleges “komplikációkat”.

Időpontját az adott hortenziafajta virágzási szokásai határozzák meg. Az előző évi hajtásokon virágzó fajtákat (például a kerti hortenzia és a tölgyfalevelű hortenzia) nyár végén, közvetlenül a virágzás után célszerű metszeni. Míg az új hajtásokon virágzó fajtákat (mint a cserjés és bugás hortenzia) kora tavasszal ajánlott visszavágni, még a rügyfakadás előtt.

Miután mindez megvan és készen áll a munkafolyamat megkezdésére, már csak ügyelnie kell arra, hogy a virágokat mindig a legközelebbi egészséges rügy felett vágja le, lehetőleg ferdén.

Ez segíti a vízelvezetést és csökkenti a fertőzés kockázatát. Az elöregedett, túl sűrű vagy gyenge hajtások eltávolítása szintén szükséges, hogy a növény energiáit az erős, virágzó ágakra összpontosíthassa.

A fiatalító metszés különösen akkor hasznos, ha a hortenzia már több éve nem lett visszavágva. Ilyenkor a régebbi, fás szárakat a tő közelében érdemes eltávolítani, hogy helyet adjon az új hajtásoknak.

Emellett, ha a növény télen károsodott, például a fagy miatt sérültek (elszíneződtek) az ágai, tavasszal vissza kell vágni a sérült részeket az első egészséges rügyig.

Ne hagyjuk a hortenziát besűrűsödni!

A növény metszésének szükségességét több jel is mutathatja. Amennyiben sok elhalt, száraz vagy sérült ág van, ezeket mindenképpen el kell távolítani, hogy ne akadályozzák az egészséges hajtások növekedését, és csökkentsük a betegségek terjedésének esélyét.

Ha a hortenzia túlságosan besűrűsödött, és a levelek, ágak nem kapnak elég fényt és levegőt, érdemes ritkítani. A rossz szellőzés elősegítheti a gombás megbetegedések kialakulását.

A metszés akkor is indokolt lehet, ha a növény formája elvesztette egyensúlyát. Ha csak az egyik oldalán nőnek új hajtások, vagy ha az ágak túl hosszúra nyúltak és hajlamosak megtörni.

A virágzás minősége is árulkodó jel. Ha a virágok egyre kisebbek vagy kevesebbek, az arra utalhat, hogy a növény már öreg ágakon próbál virágozni. Ilyenkor fiatalító metszésre van szükség, hogy serkentsük az új hajtások fejlődését.

A fagyott ágak gyakran nem hajtanak ki a melegebb időjárás beköszöntével. A  fagy által károsított ágakat tavasszal érdemes visszametszeni, mégpedig addig a pontig, ahol már élő, egészséges szövetet találunk.

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

2025. május 24. 13:10

A lilaakác csak rendszeres metszéssel hoz bőséges virágot. Mutatjuk, mikor és hogyan érdemes visszavágni a gyönyörű kúszónövényt.

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Fűnyírás szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Milyen szempontok alapján válasszunk metszőollót?

2023. december 27. 05:40

Az egyik alapvető kérdés, hogy mitől fogunk majd szeretni egy metszőollóval dolgozni? Mert ugye bármikor elképzelhető egy nagyobb kertben, hogy akár egész nap dolgozni kell vele.

A kajszi karcsú orsó kialakítása

2021. június 20. 06:17

Miután bevált és elterjedt az almásokban a karcsú orsó, más gyümölcsfajokra is igyekeztek adaptálni ezt a faalakot. A kajszifajták eléggé különböző növekedési jellegűek, már, ami a természetes elágazási szöget illeti, mert a „bokor” természet mindegyikre jellemző. Mindegyik fajtából megpróbálkozhatunk karcsú orsót kialakítani, de csak támrendszer mellett és gondos alakító metszéssel.

Véd a fagy ellen a fák törzsének lemeszelése?

2022. november 2. 04:36

Szeretném a segítségüket kérni abban, hogy vajon véd-e a fagy ellen is valamelyest a fák törzsének lemeszelése?

Beteleltetéskor vagy tavasszal metsszük meg a muskátlit?

2024. október 29. 04:38

Beteleltetés idején vagy tavasszal kell inkább megmetszenem a muskátlit? Válaszukat köszönöm!