18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Kiskerti teendők

Levendula metszése: mikor és hogyan végezzük szakszerűen?

Agrofórum Online

A levendula rendszeres és szakszerű metszése elengedhetetlen ahhoz, hogy a növény élettartama hosszabb, formája szebb, virágzása pedig gazdagabb legyen.

A metszésnek több típusa is létezik, amelyek közé tartozik a fiatalító, a fenntartó és a formázó metszés. Mindegyiknek megvan a maga szerepe abban, hogy a levendula bokros maradjon, ne fásodjon el idő előtt, és évről évre dús virágzással örvendeztesse meg a kerttulajdonosokat.

Ha a megfelelő időben és technikával végezzük a metszést, a növény ellenállóbb lesz, hosszabb ideig megőrzi dekoratív megjelenését, és folyamatosan új hajtásokat hoz. Ezért érdemes alaposan megismerni az egyes metszési módokat és azok szerepét.

Fenntartó metszés

A levendula egészségének és esztétikus megjelenésének megőrzéséhez elengedhetetlen a rendszeres fenntartó metszés. Ez a gyakorlat segít megelőzni a növény elöregedését, elősegíti a bokrosodást, és biztosítja a dús virágzást.

A legideálisabb időpont a metszésre közvetlenül a virágzás után, általában nyár végén. Ekkor a növény még aktív növekedési fázisban van, ami elősegíti a gyors regenerálódást és az új hajtások képződését.

Így csinálja!

Először is vágja vissza a virágos szárakat. A virágzás befejeztével távolítsa el az elnyílt virágokat, és vágja vissza a hajtásokat körülbelül egyharmadukkal. Ez ösztönzi a növényt új hajtások képzésére, és segít megőrizni kompakt formáját.

Ügyeljen arra, hogy ne vágjon bele a növény fás, levéltelen részeibe, mivel ezekről a területekről a levendula nehezen hajt ki újra. Mindig hagyja meg zöld, leveles részeket a metszés után.

Miért fontos a fenntartó metszés?

A rendszeres fenntartó metszés megakadályozza a levendula felkopaszodását és elöregedését, elősegíti a sűrűbb, bokrosabb növekedést, és biztosítja a bőséges virágzást minden évben. Ezenkívül a megfelelő metszés növeli a növény ellenálló képességét a betegségekkel és kártevőkkel szemben.

Formázó metszés

A levendula formázó metszése kulcsfontosságú a növény bokros, kompakt formájának megőrzéséhez és a felkopaszodás megelőzéséhez.

Ezt a metszést kora tavasszal, a fagyok elmúltával, de még az új hajtások megjelenése előtt kell elvégezni.

Hogyan végezzük a formázó metszést?

A növény hajtásait körülbelül kétharmadával vágjuk vissza, ügyelve arra, hogy a metszés után is maradjanak zöld, leveles részek.

Ahogy a fenntartó metszésnél, úgy itt is fontos, hogy ne vágjunk bele a fás részekbe, mivel ezekről a levendula nem hajt ki újra. A munkafolyamat megkezdése előtt pedig távolítsuk el az elhalt, elöregedett ágakat, mivel ezek betegségek forrásai lehetnek.

Fiatalító metszés

A levendula fiatalító metszése elengedhetetlen az elöregedett, fásodott növények újjáélesztéséhez és egészséges növekedésük biztosításához. Ez a metszés típus fog hozzájárulni a friss hajtások képződéséhez, megőrzi a növény esztétikus megjelenését és meghosszabbítja élettartamát.

A fiatalító metszést kora tavasszal, a fagyok elmúltával, vagy nyár végén, a virágzás után érdemes elvégezni, a növény állapotától függően. Ezekben az időszakokban a levendula képes a legjobban regenerálódni és új hajtásokat hozni.

Hogyan végezzük a fiatalító metszést?

Az elöregedett növényt több év alatt fokozatosan metsszük vissza. Az első évben a bokor felét vágja vissza, ügyelve arra, hogy ne metssze bele a fás részekbe, mivel ezekről a növény nehezen hajt ki újra. 

A következő években folytassuk a visszametszést a növény másik felén, így biztosítva a fokozatos megújulást. Fontos, hogy kerülje a drasztikus, egyszeri erős visszametszést, mivel ez sokkolhatja a növényt, és csökkentheti a túlélési esélyeit. A fokozatosság kulcsfontosságú a sikeres fiatalításhoz.

Gyakori hibák, amelyekre érdemes odafigyelni

Ne végezzen metszést késő ősszel, mert a friss vágások miatt a növény sérülékennyé válik a fagyokkal szemben!

Az éves fenntartó metszés elhagyása a levendula elburjánzásához és formájának elvesztéséhez vezethet, ezért rendszeresen vágjuk vissza!

Mindig éles, fertőtlenített metszőollót használjunk, hogy elkerüljük a betegségek terjedését!

A képek forrása: Pixabay.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Mire figyeljünk, ha nemes babért szeretnénk ültetni a kertünkbe?

2024. május 13. 06:40

Szeretnék egy nemes babért ültetni a kertembe. Mire ügyeljek? Kell teleltetnem is?

Nem mindegy, hogyan mászik fára – biztonságban a gyümölcsösben

2019. január 31. 05:47

Legyen szó metszésről, sebkezelésről vagy éppen gyümölcs betakarításról, fontos szabály a 16/2001. (III. 3.) FVM rendelet a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint is, hogy amennyiben 2 méteres magasság felett végezzük a munkát, azt kizárólag megfelelően stabil, biztonságos segédeszközről tegyük.

Rekordszámú érdeklődőt számláltak a MATE metszési bemutatóján

2023. március 14. 12:36

A MATE Szőlészeti és Borászati Intézete, a MATE Georgikon Campus és a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. szervezésében megvalósult rendezvény szinte rekordszámú, 140 fő részvételével zajlott.

Ejtsük a legkisebb sebet a növényen!

2023. április 13. 09:36

A szakmai napon lehetőség nyílt a gyakorlat egy szeletébe is betekintést nyerni: Dr. Lukácsy György, a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet adjunktusa metszési bemutatót tartott a MATE Georgikon Campus cserszegtomaji Szőlészeti-Borászati Kísérleti Telepén.