Kiskerti teendők

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

Agrofórum Online

A lilaakác gyorsan növő, látványos kúszónövény. Ám az egyik legigényesebb is, ha a virágzásról van szó. Ha nincs rendszeresen megmetszve, a növény minden energiáját a hajtások növesztésére fordítja.

A metszéssel nemcsak a forma alakítható, hanem közvetlenül ösztönözhető a virágképződés is. A nyári metszés segít visszafogni a túlzott vegetatív növekedést. Míg a téli metszés lehetővé teszi, hogy a virágrügyek erősebbek és koncentráltabbak legyenek.

Miért nem virágzik a lilaakác?

A legszembetűnőbb jel, hogy metszésre van szükség, ha a növény elsősorban leveleket és hosszú, rendezetlen hajtásokat hoz, de virágot alig – vagy egyáltalán nem – látunk rajta. Ha a virágzás idején csak néhány virágfürt jelenik meg, miközben az indák métereken át nyúlnak, biztos lehet benne, hogy a metszés elmaradt, vagy nem megfelelő módon történt.

Érdemes megfigyelni a növény szerkezetét is. Ha elburjánzott, befed ablakokat, ereszcsatornákat, vagy más növényeket fojtogat, szintén itt az ideje a visszavágásnak. A sűrű, átláthatatlan hajtástömeg nemcsak a virágzást gátolja, hanem kártevők és betegségek melegágyává is válhat.

A jó tanács: amennyiben azt látja, hogy a növény „uralja” a teret, de virág helyett csak lombot hoz, ne habozzon – kezdje meg a metszést! A jól időzített és szakszerűen végzett visszavágás új életet lehel a lilaakácba, és már a következő szezonban meghálálja a törődést.

A metszés időzítése: nyári és téli feladatok

Ha szeretné, hogy a lilaakác minden tavasszal roskadozzon az illatos, látványos virágfürtöktől, akkor kulcsfontosságú, hogy tudatosan, a megfelelő időpontban és módszerrel metssze meg! A virágzás fokozása érdekében évente két alkalommal ajánlott metszeni: nyáron és télen, mert mindkettő más-más célt szolgál.

A virágzás fokozása érdekében évente két alkalommal ajánlott metszeni

Nyári metszés: a hajtásnövekedés visszafogása

Nyáron, a virágzás után – július vége és augusztus eleje között – vágja vissza az adott évben fejlődött hosszú, zöld hajtásokat! Ezek általában több méteresre is megnőhetnek, de ha 5-6 levélpárra visszavágja őket, a növény nem a vegetatív növekedésre koncentrál, hanem a virágrügyek kialakítására. Ezzel szabályozza a növény formáját, valamint erőforrást is felszabadít a következő szezon virágainak előkészítésére.

Téli metszés: a virágzás megalapozása

Télen, a nyugalmi időszakban – januárban vagy februárban ismét érdemes elővenni a metszőollót. Ekkor a nyáron már visszavágott hajtásokat metssze tovább, most már egészen 2-3 rügyig! Ezzel sűríti a virágzó részeket, és elősegíti, hogy a virágok ne a növény tetején, hanem a szemmagasságban, jól látható helyeken nyíljanak. Ez a fajta technika nemcsak esztétikailag teszi látványosabbá a lilaakácot, hanem praktikusabbá is: kevesebb elvadult inda, több virág.

Gyakorlati tanácsok a metszéshez

Fontos, hogy a metszést mindig éles, tiszta metszőollóval végezze, és ügyeljen arra, hogy ne sértse meg a fő vázágakat, mert ezek hordozzák a virágzó hajtásokat. Ha a lilaakác még fiatal, érdemes az első években formázó metszéssel kialakítani egy erős szerkezetet – ez hosszú távon meghatározza a virágzás mennyiségét és minőségét is.

Ne feledje! A túl ritka vagy rendszertelen metszés évekig tartó virághiányt is okozhat. Ha viszont következetesen alkalmazza a kétszeri metszést, a lilaakác évről évre látványosabb és bőségesebb virágpompával hálálja meg a gondoskodást.

Képek: Pixabay.

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Fűnyírás szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Hogyan gondozzuk tavasszal az átteleltetett muskátlit?

2025. április 26. 04:38

Hogyan gondozzuk tavasszal az átteleltetett muskátlit, hogy mihamarabb virágozni kezdjen?

Mire figyelmeztetnek a szőlőmetszéskor látható tünetek?

2020. január 28. 09:45

S. Soma: Érdemes-e a szőlő téli metszésekor alaposabban szemügyre venni a növényt? Vannak-e olyan árulkodó jelek, amelyek megkönnyíthetik vagy előkészíthetik a szőlő növényvédelmét?

A dús hortenzia titka: így metssze a bőséges virágzásért!

2025. március 12. 13:10

A hortenzia metszése elősegíti a növény egészséges növekedését, javítja a virágzást és fenntartja a növény formáját.

Metszésmód a szőlő optimális nedvkeringésének fenntartásával

2019. január 29. 08:58

A szőlő tőkebetegségeivel szembeni védekezési eljárások egyik alappillére a helyes metszés. A WINETWORK projekt keretében összegyűltek a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek, illetve azok a jó gyakorlatok, melyek alkalmazásával az európai szőlő- és bortermelést nagyban fenyegető két betegség megfékezhető. Ezek közé tartozik a metszés is.