18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Kiskerti teendők

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

Agrofórum Online

A lilaakác gyorsan növő, látványos kúszónövény. Ám az egyik legigényesebb is, ha a virágzásról van szó. Ha nincs rendszeresen megmetszve, a növény minden energiáját a hajtások növesztésére fordítja.

A metszéssel nemcsak a forma alakítható, hanem közvetlenül ösztönözhető a virágképződés is. A nyári metszés segít visszafogni a túlzott vegetatív növekedést. Míg a téli metszés lehetővé teszi, hogy a virágrügyek erősebbek és koncentráltabbak legyenek.

Miért nem virágzik a lilaakác?

A legszembetűnőbb jel, hogy metszésre van szükség, ha a növény elsősorban leveleket és hosszú, rendezetlen hajtásokat hoz, de virágot alig – vagy egyáltalán nem – látunk rajta. Ha a virágzás idején csak néhány virágfürt jelenik meg, miközben az indák métereken át nyúlnak, biztos lehet benne, hogy a metszés elmaradt, vagy nem megfelelő módon történt.

Érdemes megfigyelni a növény szerkezetét is. Ha elburjánzott, befed ablakokat, ereszcsatornákat, vagy más növényeket fojtogat, szintén itt az ideje a visszavágásnak. A sűrű, átláthatatlan hajtástömeg nemcsak a virágzást gátolja, hanem kártevők és betegségek melegágyává is válhat.

A jó tanács: amennyiben azt látja, hogy a növény „uralja” a teret, de virág helyett csak lombot hoz, ne habozzon – kezdje meg a metszést! A jól időzített és szakszerűen végzett visszavágás új életet lehel a lilaakácba, és már a következő szezonban meghálálja a törődést.

A metszés időzítése: nyári és téli feladatok

Ha szeretné, hogy a lilaakác minden tavasszal roskadozzon az illatos, látványos virágfürtöktől, akkor kulcsfontosságú, hogy tudatosan, a megfelelő időpontban és módszerrel metssze meg! A virágzás fokozása érdekében évente két alkalommal ajánlott metszeni: nyáron és télen, mert mindkettő más-más célt szolgál.

A virágzás fokozása érdekében évente két alkalommal ajánlott metszeni
A virágzás fokozása érdekében évente két alkalommal ajánlott metszeni

Nyári metszés: a hajtásnövekedés visszafogása

Nyáron, a virágzás után – július vége és augusztus eleje között – vágja vissza az adott évben fejlődött hosszú, zöld hajtásokat! Ezek általában több méteresre is megnőhetnek, de ha 5-6 levélpárra visszavágja őket, a növény nem a vegetatív növekedésre koncentrál, hanem a virágrügyek kialakítására. Ezzel szabályozza a növény formáját, valamint erőforrást is felszabadít a következő szezon virágainak előkészítésére.

Téli metszés: a virágzás megalapozása

Télen, a nyugalmi időszakban – januárban vagy februárban ismét érdemes elővenni a metszőollót. Ekkor a nyáron már visszavágott hajtásokat metssze tovább, most már egészen 2-3 rügyig! Ezzel sűríti a virágzó részeket, és elősegíti, hogy a virágok ne a növény tetején, hanem a szemmagasságban, jól látható helyeken nyíljanak. Ez a fajta technika nemcsak esztétikailag teszi látványosabbá a lilaakácot, hanem praktikusabbá is: kevesebb elvadult inda, több virág.

Gyakorlati tanácsok a metszéshez

Fontos, hogy a metszést mindig éles, tiszta metszőollóval végezze, és ügyeljen arra, hogy ne sértse meg a fő vázágakat, mert ezek hordozzák a virágzó hajtásokat. Ha a lilaakác még fiatal, érdemes az első években formázó metszéssel kialakítani egy erős szerkezetet – ez hosszú távon meghatározza a virágzás mennyiségét és minőségét is.

Ne feledje! A túl ritka vagy rendszertelen metszés évekig tartó virághiányt is okozhat. Ha viszont következetesen alkalmazza a kétszeri metszést, a lilaakác évről évre látványosabb és bőségesebb virágpompával hálálja meg a gondoskodást.

Képek: Pixabay

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

Mit tehetünk, ha az őszibarackfa törzse elfeketedett és fehér gombák is megjelentek rajta?

2023. március 7. 04:38

Az őszibarackfáim törzsének és vázágainak egy része tavaszra elfeketedett és fehér gombák sűrűn rátelepedtek, ráadásul az ágak meg is vannak repedve. Kérdésem, hogy mit lehet tenni a drótkefézésen túl? A választ előre is köszönöm.

Kihelyezhetem már a telelőben lévő muskátlikat?

2024. április 1. 04:36

Mikor tehetem ki a telelőben lévő muskátlikat? Csak akkor szeretném kihelyezni a virágokat, ha már biztosan nem lesz velük probléma!

Melyik gyümölcsfát, gyümölcsbokrot metszhetjük meg ősszel?

2024. szeptember 8. 11:10

Kertemben sokféle gyümölcsfa, gyümölcsbokor is található. Melyik gyümölcsfát, bokrot metszhetem meg az ősz folyamán?

Mi legyen a tűzelhalás tüneteit mutató hajtásokkal?

2022. május 18. 04:38

A tűzelhalás tüneteit fedeztem fel gyümölcsfáimon. Mit kell tennem a fertőzött hajtásokkal?