19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Kiskerti teendők

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

Agrofórum Online

Az uborka vetése nem igényel különleges eszközöket, mégis néhány fontos szabály betartása elengedhetetlen a sikerhez.

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Frissítő íze, sokoldalú felhasználhatósága és gyors növekedése miatt szinte mindenki szívesen termeszt néhány tövet. Bár vetése elsőre egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat a földbe.

Ahhoz, hogy egészséges, bőtermő növényeket nevelhessünk, néhány alapvető szabályt érdemes szem előtt tartani.

Az uborka időzítése

Vetésének időzítése kulcsfontosságú a sikeres termesztéshez. Érdemes figyelni a hőmérsékleti viszonyokra, hiszen manapság különösen kiszámíthatatlan időjárással kell számolnunk.

Mivel az uborka melegkedvelő növény, a vetését csak akkor érdemes megkezdeni, amikor a talaj hőmérséklete tartósan eléri a 15 °C-ot, az éjszakák pedig már nem fenyegetnek faggyal. Szabadföldi vetéshez ez általában május közepe és június eleje közötti időszakban ideális.

Ha előnyben részesíti a korai termést, érdemes április elején beltérben, cserépben vagy palántatálcában elvetni az uborkamagokat- Majd a megerősödött palántákat később kiültetni a kertbe.

Így válassz helyet és készítsd elő a talajt az uborkának!

Ha az uborka közvetlen szabadföldbe történő vetése mellett döntött és már biztosan számolt az ideális hőmérséklettel is, nincs más dolga mint a megfelelő helyet kiválasztani. Mindig napos, szélvédett területet válasszon, ahol a növények elegendő hőt és fényt kapnak a gyors növekedéshez.

Az uborka gyökérzete érzékeny a túlzott vízre
Az uborka gyökérzete érzékeny a túlzott vízre

A jól előkészített, laza szerkezetű, tápanyagban gazdag és jó vízelvezetésű talaj elengedhetetlen. Az uborka gyökérzete érzékeny a túlzott vízre és a levegőtlen közegre. A vetést fészkesen érdemes végezni. Minden fészekbe 2-3 magot vessen el körülbelül 2-3 centiméter mélyre! A fészkek között hagyjon legalább 40-50 centiméter távolságot, hogy a növények elegendő helyet kapjanak a fejlődéshez!

A vetés után a földet enyhén nyomja le és alaposan öntözze meg. A csírázáshoz folyamatosan nedves közeg szükséges. Amikor a növénykék megjelennek, a fészekben a legerősebb példányt hagyja meg! A többit óvatosan távolítsa el! Így biztosíthatja a zavartalan növekedést és a bőséges termést.

Az uborka öntözése

Az uborka rendszeres és kiegyensúlyozott öntözést igényel. Vízigényes növény lévén csak megfelelő nedvességtartalom mellett fejlődik egészségesen, és hoz ízletes, ropogós termést.

A vetés után és a csírázás időszakában különösen fontos, hogy a talaj állandóan nyirkos legyen, mert a kiszáradó föld gátolhatja a magok kikelését.

A már növekedésben lévő uborkatövek számára is létfontosságú a rendszeres vízutánpótlás, különösen a meleg, száraz időszakokban. Hetente legalább 2-3 alkalommal, nagy melegben pedig akár naponta is szükség lehet öntözésre, különösen a termésképződés időszakában.

Az öntözést kora reggel vagy a késő délutáni órákban végezze! Ilyenkor a nap nem égeti a leveleket, így megelőzhető a párolgási veszteség és a perzselés. Fontos, hogy mindig a talajt öntözze, ne a leveleket, mert a nedves lombozat elősegítheti a gombás betegségek kialakulását!

Fontos, hogy az öntözés során nagyon odafigyeljen! Bár az uborka vízigényes növény, a túlöntözést nem szereti. Inkább gyakrabban, de kisebb mennyiséggel érdemes öntözni.

Kúszó fajtákhoz stabil támasz kell

Az uborka támrendszerének kialakítása elsősorban a kúszó növekedésű fajták esetében ajánlott, mivel ezek a növények természetüknél fogva hajlamosak elfeküdni a talajon.

A megfelelő támrendszer legyen stabil, időjárásálló és legalább 1,5-2 méter magas
A megfelelő támrendszer legyen stabil, időjárásálló és legalább 1,5-2 méter magas

Célszerű már a kiültetés vagy szabadföldi vetés idején kihelyezni, hogy a növények időben hozzászokjanak a felfelé növekedéshez, és ne sérüljenek a későbbi igazítás során.

A megfelelő támrendszer legyen stabil, időjárásálló és legalább 1,5-2 méter magas. Anyaga lehet fa, fém, műanyag rács vagy kerti háló. A lényeg, hogy a növény indái biztonságosan kapaszkodhassanak bele.

Képek: Pixabay

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Fűnyírás szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Hogyan teremhet többet az uborkánk a kertben?

2022. január 17. 12:34

Tervezem a jövő évi veteményesemet. Idáig nem voltam sikeres a kerti uborkatermesztésben, kevés uborka fejlődött a növényeken. Hogyan tudom növelni az uborkák mennyiségét?

Érdemes palántát nevelni, ha uborkát termesztenénk?

2023. február 17. 04:37

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e az uborka magjaiból palántát nevelni? Hogyan és mikor vessem el a magokat?

Az uborka peronoszpóra gyógyítása

2018. július 26. 17:51

Noha a bizonytalan piac, és a nagy kézimunkaerő-igény miatt a konzervuborka termőfelület drasztikusan visszaesett, vannak bátor vállalkozók, akik évről évre megpróbálkoznak az uborka termesztésével.

Hajtatott zöldségnövények talajhőmérséklet-igénye

2021. október 20. 04:36

A meleg igényes zöldségfajok esetében (uborka, sárgadinnye, paprika, tojásgyümölcs, paradicsom) a közeg hőmérsékletének 10 °C-al való növelése - de csak bizonyos határok között (!), az úgynevezett biológiai küszöbértéktől a hőoptimumig - megkétszerezi a vízfelvételt.