Házikert

Köhögésűző martilapu a kerti ágyásban

Agrofórum Online

Az ókori görögök pipába tömték a leveleit és elszívták, akár a legfinomabb dohányt, ám a martilapuból beszívott füst nemhogy ártott volna a tüdőnek, gyógyította azt! Így hát a vízpartok vidám, sárga virága örökre megvetette a lábát az emberek világában – és értékes alapanyagainak köszönhetően napjainkban is helyet kap a kertek ágyásaiban.

A martilapu latin neve Tussilago farfara, ami annyit tesz, mint „köhögésűző”. A középkorban filius ante patremnek (az atya előtt született fiúnak) nevezték, mert levelei csak akkor sarjadnak ki, amikor a növény már elvirágzott. A martilapu egyéb népies elnevezései: farkastalpfű, körömfű, körömlapu, lókörmű szattyán, mostohalapu, partilapu, szamárköröm, szamárlapu, tyúkvirág, vajkapu.

Előfordulása

A fészkesvirágzatúak rendjébe, az őszirózsafélék családjába tartozó gyógynövény Európában, Nyugat-Ázsiában, Észak-Afrikában és Észak-Amerikában honos, de hazánkban is széles körben elterjedt. Az őszirózsafélék családjába tartozó, vadon növő növény jellemzően a vízpartokon, árkokban, erdők és utak szélén, mezőkön és törmelékes helyeken él, a laza, nedves tápanyagokban gazdag, meszes, kavicsos, agyagos talajt és a napos, félárnyékos helyeket kedveli. Igen nehéz kiirtani, a gabonaföldeken kifejezetten káros, ezért sok helyen gyomnövénynek tartják.

A rozsdagomba nagyon kedveli a martilaput, ezért ha a növényt a kertünkben termesztjük, számítanunk kell rá, hogy a rajta esetlegesen megjelenő kórokozók könnyen átmennek a környező növényekre és a gyepre is.

Megjelenése

A 10-25 cm magasra növő fűnemű növény összefüggő, nagy telepeket képez, márciustól májusig virágzik. Szára vöröses, felágaskodó, húsos pikkelyekkel fedett. Tőlevelei kerekek, szív alakúak, öblösen karéjosak, durván fogazottak, a felszínük világoszöld, a fonákukon fehér pihés boholy bújik meg. Az élénksárga virágok gyakran már a tél végén előbukkannak a pikkelyes szárból. Amint elhervadtak a virágok, kialakulnak a hosszú szárakon növő levélrózsák. Kúszó gyökértörzse van erőteljes, fehér gyökérsarjakkal. A tarackos növény termése a (pitypanghoz hasonló) barna színű bóbitás kaszat, rajta hosszú, selymes, ezüstös szálak figyelhetők meg. A széllel terjedő fehér szőrkoronával ellátott magok hosszúkásak, henger formájúak, 10-15 mm nagyságúak.

Termesztése

Termesztése tavasszal, magvetéssel vagy ősszel tőosztással történik, esetleg a gyökérsarjak kinevelésével a téli hónapokban. Amennyiben kis helyünk van fűszer- és gyógynövényekre a kertben, a fodormentához hasonlóan érdemes cserépedényben nevelni, mert a martilapu erősen hajlamos a túlburjánzásra.

Betakarítása

A virágokat márciustól áprilisig, a leveleit pedig májustól júniusig érdemes begyűjteni, amelyek szárított formában, vászonzsákokba törve, vagy csokrokba kötve száraz, sötét helyen sokáig elállnak. A népgyógyászati tapasztalatok szerint a gyógynövény légúti panaszok ellen segít, de fermentált virágaiból bor is készíthető. A növény szára és virága salátákba keverve nagyon finom, de a spenóthoz hasonlóan, párolva is elkészíthető. Szárított levelei finomra őrölve só-pótló szerként használhatók.

Pipába tömve is elszívható

A martilaput már az ókorban is használták. Dioszkoridesz görög orvos köhögéstől és asztmás rohamoktól szenvedő pácienseinek javasolta, hogy szívjanak füst formájában szárított martilapu leveleket. A növényt gyökerestül elégették, a füstjét pedig szalmaszáron szívták magukba a betegek, akik eztán csodával határos módon a panaszaik enyhüléséről számoltak be. A martilapu leveleit később pipába tömve, illetve teaként fogyasztották el.

Figyelem!

A martilapuból készült teát csak az előírt módon és mennyiségben szabad alkalmazni, kizárólag az orvossal való egyeztetést követően, mivel túlzott fogyasztása májkárosító hatású lehet. Terhesek, szoptatós anyukák, májbetegek számára az alkalmazása tilos!

Forrás: Gyógy- és fűszernövény lexikon, Atlasz kiadó

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Hogyan tartsuk életben a növényeinket hőhullám idején?

2024. június 23. 08:10

Bemutatunk öt módszert, amellyel mérsékelhetők a nyári hőség káros hatásai. Főleg a cserepes növények vannak veszélyben.

Miért változik meg ősszel a levelek színe?

2022. november 3. 09:43

Mindannyian szeretjük a gyönyörű őszi napokat, amikor a falevelek zöldről napsárgára, narancssárgára és pirosra váltanak. Ezek a színátmenetek sok növény számára igen nagy jelentőséggel bírnak – olvassa el cikkünket, hogy megtudja, miért.

Növény-folklór: a kertben élő növényekkel kapcsolatos mítoszok, legendák és babonák II.

2022. december 28. 14:34

Cikksorozatunk első részében a fákhoz köthető mítoszokat, babonákat vettük sorra, ezúttal pedig a dísz- és fűszernövények világába kalauzoljuk az olvasókat.

Hogyan készítsünk házi komposztot? A siker 4 egyszerű titka!

2022. október 2. 08:34

Szeretne Ön is kitűnő minőségű komposztot készíteni a kertje, virágágyásai és a többi növénye számára?