Házikert

Körforgás a kertben: haszonállatok a házikertben is

Agrofórum Online

Olyan világot élünk, hogy bizony még a városlakók fejében is gyakran megfordul az, hogy vidékre költözzenek. Sok kerületben, nagyvárosokban nem teszik lehetővé a haszonállatok tartását sem. De miért érdemes haszonállatot tartani a kertben? Csak az élelmezési értékük miatt?

A vegán olvasóktól elnézést kérek, mert bizony a mi gazdaságunkban szabadtartásban ugyan, de rengeteg haszonállat van és ugyanúgy hozzátartoznak az ökológiai rendszerünkhöz, mint egy katicabogár vagy akár egy tyúkhúr. De mégis más, mert más jellegű a szerepük a rendszerben.

Ha röviden akarnám összefoglalni, a haszonállat kifejezés nem félreértendő, és gondolunk itt haszonállatként a legkisebbektől a legnagyobbakig bármire: nyúltól a szarvasmarháig.

Enni vagy nem enni? Ez itt a kérdés!

Húsvét idején elragadtatják magukat a kisgyermekesek, és bár óva intenek a médiában is mindenkit attól az állatvédők, hogy élő állatot vegyenek a gyereknek húsvétra, mégis még mindig jó mókának tűnik. Egy, két napra, pár hétre, de nem egy életre. De akkor, ha megunja a gyerek mi lesz a nyuszival?

A nyuszi ugyanaz a haszonállat (már ha nem törpenyúlról beszélünk), mint bármelyik másik. Igen értékes komposztalapanyag termelődik a hátsó fertájából, ha úgy vesszük, és így, ha a gyerek megunja, attól még hasznos lehet a kiskert számára!

Az állati szerves trágya magas ásványi anyag és tápanyagtartalmú, amit hogyha komposztálás útján visszaforgatunk a kertbe, akkor jó hasznát is vehetjük 1-2 kis nyúlnak vagy pár darab kapirgálós tyúknak.

Sokan nem tudják, hogy a nagyüzemi gombatermesztés egyik fő eleme az, hogy elérhető legyen a sok állati trágya: csirke-, marha-, ló-, sertéstrágya, majd ezek keverékéből és még más hozzávalóból egy értékes gomba-termőtalaj lesz, melyet átszövetnek a micéliumokkal és már terem is a gomba, ha megvannak a kellő körülmények hozzá. Tehát, ha ebből az irányból nézzük, nagyipari állattartás nélkül csiperkegombánk is csak elvétve lenne.

Ha ezt lefordítjuk kicsibe, kiskerti szintre és az állatjóléttel is foglalkozunk, akkor a kerti körforgás szuper része lehet pár kistestű haszonállat még városi körülmények között is.

Egy nyúl kiválóan “elpusztítja” a zöldségek végeit és a zöld fűféléket, szénát. Míg egy tyúkot ráengedve egy hangyákkal teli kertrészre, pikk-pakk leszereli a mi ősellenségeinket. Ha tudjuk, hogy mi a problémánk a kertben, sokszor egy kis haszonállat lenne rá a megoldás, és úgy, hogy közben állati trágyájukkal táplálhatjuk a növényeket, javíthatunk a komposztunk minőségén is.

A körforgásba így tudnak a haszonállatok becsatlakozni, hiszen ugyanúgy a rendszer részei, mérettől függetlenül. Ha ezzel a szemmel választunk akár gyermekünknek is házikedvencet, akkor lehet, hogy még egy hasznos háziállatot is kapunk a szeretetet adó állat személyében.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

Hogyan lesz a baromfitrágyából tápanyagforrás?

2024. október 30. 15:10

A baromfitrágya komposztként történő használata csodát tesz a kertben. De hogyan hasznosítsuk újra, hogyan lesz belőle tápanyag?

Hatékonyabban készülhet biogáz a sertéstrágyából

2022. április 14. 07:37

Minél gyorsabban kerül a sertéstrágya a biogázüzembe, annál kevesebb metán távozik a tárolás során, és annál több gáz nyerhető ki belőle.

Szarvasmarha-trágyával fűti otthonát az osztrák gazda

2023. szeptember 18. 06:40

A trágyából származó hulladékhőt a tömlőkön átfolyó víz felmelegítésére használja fel, és így melegíti fel otthonát.

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.