17℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Házikert

Macskák és az aromaterápia

Agrofórum Online

A macskák számára van pár olyan illóolaj, mely hatóanyaguk okán nem való cicák közelébe. Egyes illóolaj-hatóanyagokat nem is tud a szervezetük lebontani, mérgezők a macskák számára. Most ezen a listán megyünk végig, melyek a jó és rossz olajok a cicusok számára.

A macskák nagyon érdekes állatok, mert egyes illóolaj összetevőkre olyan szinten allergiásak, hogy a szervezetük képtelen lebontani, és így mérgező hatással van rájuk. Ezek többek között a citrusfélék illóolajai és a menták egy nagy csoportja. Magas koncentrációban valóban károsak a cicákra. De ha hallottunk már a macskamentáról, akkor ebben a növényben az az érdekes, hogy ez szinte drogként hat rájuk és egyszerűen imádják – nem véletlen az elnevezés is.

Ugyanez igaz lesz az illatosított gyertyákra is, ha van macska a lakásban!

200 millió szag felismerése

Egyes kutatások szerint a macskák 200 millió szagot képesek felismerni. Ezzel szemben a kutyák csak 100 millió szagot éreznek, ami azért érdekes, mert negyvenszer nagyobb az agyukban az a terület, ami a szagfelismerésért felelős. Hogy ez valóban így van-e, nem tudom, de a legtöbb kutatásban ezeket az információkat találtam, amikor a kisállat-herba irányában kutakodtam saját kísérleteim kapcsán.

Mint aromaterápiában és gyógynövényekben jártas szakember engem nemcsak az illóolajok növényvédelmi hatása érdekel kutatási területként, hanem az állatgyógyászatban betöltött szerepük is. Ez a háziállatokból a hozzánk közel állóknál még fontosabb kérdés, hiszen mi emberek is igen sokféle illatot hozunk be magunkkal a lakásba, gondolva itt a parfümtől a dezorodokon át az öblítők és illatgyertyák világára is. Vajon mit érezhet ebből egy macska?

Másik érdekesség, hogy történt olyan felmérés is, ahol az embereket vizsgálták: az emberek 20%-a utasított el rengeteg olyan alapvető illóolajat és illatanyagot, amit használunk napi szinten. Vajon akkor a macskák (és más háziállatok) ebből mit érzékelhetnek?

Egyes kutatások szerint a macskák 200 millió szagot képesek felismerni (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/hazi-kedvenc-szorme-kereses-portre-1404819/)

Különösen veszélyes illóolajok macskákra

Van egy rövidnek tűnő lista, mely a vörös lista is lehetne, ami tilos: teafaolaj, levendula, eukaliptusz, bergamot, fahéj, citrom, narancs, rózsa, rozmaring, geránium. A legtöbb emlős nem, de a macskák érzékenyek a monoterpén szénhidrogénekre (terpének), például a pinénre és a limonénre. Ez azt jelenti, hogy a citrusféléket és a tűlevelű illóolajokat sem szabad macskák körül használni.

Ennek az az oka, hogy hiányzik a glükuronid-transzferáznak nevezett májenzimük, emiatt a macskák nem képesek eliminálni egyes vegyületeket a máj glükuronidáz enzimrendszer révén, mint a legtöbb egyéb emlősfaj. Alapvetően ez azt jelenti, hogy ennek a fontos méregtelenítő mechanizmusnak a hiánya bizonyos vegyületek lassúbb eltávolítását eredményezi, ha egyáltalán ez lehetséges. Ismert tény az is, hogy szükségesek bizonyos enzimek egy adott anyag elbontásához és hatékony kiválasztásához, de ennek hiánya a toxinok felhalmozódásához vezet a szervezetükben.

Fordítsuk le ezt illóolajok nyelvére!

Az előbb említett anyagok közé tartoznak tehát a fenolok és más benzolgyűrűket tartalmazó vegyületek, amelyeket megtalálhatunk többek között az édeskömény, a borsmenta, a teafa, az eukaliptusz és a majoránna illóolajaiban is. Írjuk fel ezeket is bőszen a tiltólistára tehát a korábban említett citrusfélék mellé.

Emellett rendkívül érzékenyek a ketonokra, növényekre lefordítva a rozmaringra, fodormentára, kaporra és a zsályára is.

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Fűben-fában orvosság - gyógyító gyógynövényeink

2020. december 22. 07:51

Gondolta volna, hogy a mézeskalács ízesítése mellett a szegfűszeg torokgyulladásra is kiválóan alkalmazható? Tudta, hogy a kakukkfű lehet citromillatú is? Hallott már arról, hogy a gyógynövény-kivonatokkal gátolható egyes magvak vagy éppen a burgonya csírázása? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat az, aki a Szent István Egyetem (SZIE) Gyógy- és Aromanövények Tanszékén most induló Gyógynövényismerő és -felhasználó képzésre jelentkezik. 

Kínai barátcserje: illatos érdekesség a kertben

2022. szeptember 13. 06:37

A melegedő éghajlatunk miatt értékes kerti növény is lehet a barátcserje, hiszen jól bírja a szárazságot, 2-3 méter magasra növő cserje lesz belőle.

20 érdekes tény a loncról

2024. május 3. 07:10

A loncot évszázadok óta használják gyógynövényként, légzőszervi megbetegedések, emésztési problémák, sőt bőrproblémák kezelésére.

Házipatika – gyomnövények gyógyhatásai

2020. szeptember 25. 08:17

Térképezzük fel, hogy a hazánkban jellemző, elsődlegesen gyomnövénynek tekintett növényfajok milyen gyógyhatással bírnak az emberi szervezetre!