Házikert

Mérgező-e a babérmeggy?

Agrofórum Online

Bár régen a kutatóorvosok egyik legkedvesebb növényének számított, ma már díszcserjeként vagy sövényként díszíti a kerteket. Sokan azt gondolják, hogy veszélytelen, pedig nagyon is mérgező.

A babérmeggy (Prunus laurocerasus) népszerű, közismert és kedvelt növény az európai kertekben, akár különleges cserjeként, akár mutatós sövényként ültetjük ki a kertbe.

Az orvosok kedvence volt

A növény a kontinensen átkelve, az északkelet-törökországi Trabzonból csak 1576-ban került Angliába, így az első Erzsébet-korabeli emberek már gyönyörködhettek fényes, sötétzöld (és örökzöld) lombjában, édes illatú tavaszi virágaiban és vonzó, piros, feketére sötétedő bogyóiban – és persze az általa odavonzott méhek és pillangók sokaságában.

A babérmeggy azonban nem csak tetszetős megjelenése, és az egyszerű és kevés gondozást igénylő természete miatt honosodott meg gyorsan az itteni flóra mellett. A 18-19. században ugyanis a kutatóorvosok egyik kedvenc növénye volt, és bár a modern orvostudomány még ma is használja, ma már inkább a parfümkészítő laboratóriumokban találkozhatunk vele.

A szilva rokona, mégsem hasonlít rá

A babérmeggy egyike azon növényeknek, amelyek neve, bár pontosan leírja, miféle növényről van szó, félrevezető is egyben. A babérmeggy (Laurocerasus) ugyanis a szilvafélék (Prunoideae) névadó nemzetségében a cseresznye (Cerasus) alnemzetség egyik fajcsoportja.

Így rokonságban áll a szilvával, cseresznyével, őszibarackkal, nektarinnal, sárgabarackkal és mandulával. A binomiális elnevezés második része – laurocerasus – és az angol neve egyaránt a nemes babérral (Laurus nobilis) való hasonlóságát tükrözi, amellyel egyáltalán nem rokon. A babérmeggy hasonlít a babérra, de ennyiben marad a hasonlóság.

A babérral ellentétben mérgező

A babérmeggy a mediterrán térség jellegzetes díszcserjéje. A babért nem tartják mérgező növénynek, széles körben használják ízesítőanyagként. Ezzel szemben a babérmeggy levelei, amelyek morfológiai szempontból hasonlítanak a babéréhoz, mérgező cianogén glikozidokat tartalmaznak.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Mitől barnul a babérmeggy levele?

2022. április 2. 16:23

Babérmeggy bokraimon barna elhalásokat vettem észre. Vannak nagy foltok, némelyik szabálytalan, de látok néhány mm-es foltokat is. Mi okozhatja?

Vajon tényleg félni kell a babérmeggytől?

2024. szeptember 11. 05:40

Az utóbbi hetekben tele vannak a kertészeti oldalak azzal, hogy ciánt tartalmaz és rendkívül veszélyes a babérmeggy. Vajon tényleg félni kell a babérmeggytől?

Mitől sárgulnak és barnulnak a babérmeggy levelei?

2025. április 11. 04:40

Mi okozhatja a babérmeggy levelén a képen látható tüneteket? A levelek barnulása és sárgulása a növény alsóbb levelein tapasztalható, sajnos a tünetek által a növény kopaszodása is megindult. Ültessem át nagyobb cserépbe? Hogyan orvosolhatnám ezt?

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra I. rész

2018. május 28. 07:57

Mit tehetünk, hogy örökzöld társaink is bírják ezt a szélsőséges időjárást: a kiborító meleget, a rendszertelenül érkező csapadékot, a párás napokat?