Házikert

Mi a baj a kokárdavirággal?

Agrofórum Online

Szeretném már az elején leszögezni, hogy nagy kokárdavirág-kedvelő vagyok és elképesztően jól adaptálható növény az alföldi homoktalajokra, mert szívós, rendkívül hosszan és sokat virágzik. De megvannak a veszélyei is.

Sok évvel ezelőtt egy teljesen üres, parlagon lévő terület volt a kertünk és egy nagy diófa, egy japánbirs és egy nagy tuja kivételével semmi más nem volt benne. Elkezdtek megtelepedni az öntözés hatására a vadvirágok, pár telekkel arrébb kokárdavirággal volt tele egy utcafront és “loptam belőle” magot ősszel, és úgy gondoltam, hogy ha szerencsém van, akkor elvetve nekünk is lesz legalább egy virágos folt a kertben tavasztól majd. Innen kezdődött minden, egy pár “gömbnyi” maggal.

Gyorsan szaporodik öntözés nélkül is

A nagyvirágú kokárdavirág (Gaillardia × grandiflora) fészekvirágzatú, az őszirózsafélék családjába tartozó, lágyszárú és évelő növény. A kertekben az inkább egynyári Gaillardia pulchella, vagyis pompás kokárdavirág és az évelő Gaillardia aristata szálkás kokárdavirág terjedt el, de a természetben  megjelentek vegyes képet mutatnak, valószínűleg nemesített fajták és további fajok génjeit is hordozhatják.

Abból a pár gömbnyi virágfejből tele érett magokkal mára már egy jó 10 négyzetméternyi virágos terület és elkószált kokárdavirág szigetek alakultak ki.

Kokárdavirág
Kokárdavirág (fotó: Pexels)

Vajon özönnövény lesz egyszer a kokárdavirág?

Szívósságának és rendkívül könnyű terjedésének hála hosszútávon elképzelhető lehet, hogy inváziós fajjá válik, de a megfigyelések alapján egy igen jó méhcsalogató növényről is beszélünk.

Nagy előnye fenntartható kerteknél, hogy mivel nagyon jól adaptálható egy szárazságtűrő kertben is, így a méhbarát kert alapnövényeként tekinthetünk rá, ha kordában tudjuk tartani.

A megfigyelések alapján kiszorítja a parlagfüvet és más gyomnövényeket is.

Már Európa szinten felfigyeltek a terjedésére, de egyelőre még nem tartozik az özönnövények közé. 

Hol érzi jól magát igazán a kokárdavirág?

Nagyon tágtűrésű növényről beszélünk, tehát akár egy öntözésmentes vagy nagyon kevés vizet kapó kertben is megállja a helyét. Napsütötte helyen magasabbra növekszik, mint árnyékban vagy félárnyékban. Persze árnyékban és félárnyékban is megél, de alacsonyabb növény lesz belőle, kevesebb virággal.

Kiemelt kép: Pexels

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

A lóhere megjelenése nem mindig rossz hír: talajjavítóként és méhcsalogatóként hasznos lehet – de nem minden gyep tulajdonos örül neki.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Inváziós kártevők: a vadgesztenyelevél-aknázómoly

2019. június 10. 08:46

A hazánkba érkező inváziós kártevő fajok jelentős része szántóföldi növényeinket, vagy a kertészeti kultúrákban a gyömölcsfáinkat vagy éppenséggel a zöldségféléket károsítják.

Harlekinkatica: Az inváziós kártevők

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.

Inváziós kártevők: a burgonya cisztaképző fonálférgei

2019. január 18. 08:35

Az inváziós kártevőkről szóló sorozatunkban a májusi lapszámban a burgonya cisztaképző fonálférgek kártételéről, morfológiájáról, fajmeghatározási módszereiről és patotípusairól olvashatnak.

Inváziós kártevők (II./1.) A borsó-aknázólégy, Liriomyza huidobrensis

2017. január 1. 21:52

Az inváziós kártevők sorozatban ezúttal a borsó-aknázólégy földrajzi elterjedését, biológiáját, tápnövénykörét és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.