Házikert

Mi legyen a balkonnövényekkel, ha vége a nyárnak?

Agrofórum Online

Eljött az évnek az az időszaka, amikor jogosan merül fel a kérdés: mi legyen az egynyári balkonnövényekkel? Még szépek, kár lenne a komposztra dobni őket, de tudjuk jól, hamarosan kint már fázni fognak.

A balkonnövények többnyire egynyáriak. Ez kicsit spoiler-szagú, de tény, hogy a 99%-ukat sajnos egy évre tervezzük a kert vagy balkon dekorálása céljából és nagyon kevesen próbálkoznak meg teleltetéssel, és sajnos nem is mindent lehet jól átteleltetni.

Mivel próbálkoztam teleltetésben eddig?

Minden évben hajt a szakmai kíváncsiság, hogy vajon mely balkonnövényeimet tudom a muskátlin kívül átteleltetni, de képes vagyok a bazsalikomokat is dézsába áttenni, ha azon múlik, hogy télen is csipegetnék belőle. Ez utóbbival messze nagyobb sikereket értem már el, mintha az egynyáriakat nézem.

A szúnyogűző csodaszép ampolnásaimat sajnálom ilyenkor a leginkább. Rendre visszametszem őket, hátha a nyárikonyhában még pár hónapig megmenthetem, de valahogy a fényszegény és hűvös épület nem jelent megoldást a teleltetésre.

Ugyanígy a petúniákat, bojtocskát, szegfűféléket sem sikerült még eredményesen átteleltetnem, de a pletykafélék, a fuksziák, legyezővirág nagyon szépen szerepelt már évről évre. De vajon miért sikerültek?

A legtöbb esetben alaposan visszametszem őket és nem hagyom abba az öntözést sem, mint akár egy szabadgyökerűként pincében tárolt muskátlinál, hanem egész télen öntözöm őket és amennyire lehet 10-15 Celsius-fok körül tartjuk a hőmérsékletet. Alatta már sajnos újfent gondot okoz az átteleltetés.

A balkonnövények többnyire egynyáriak (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/virag-makro-szep-viragszirom-1118431/)

Enyhe teleink vannak évek óta és a kert védett területén áttelel a hamvaska is (Senecio cineraria), ami szintén nagy öröm a kertészkedőknek.

A fukszikáknak is visszavágás után a teleltetéskor a 10-12 Celsius-fokra lesz szüksége és időszakosan öntözni kell.

A japánmirtusz (Cuphea) is könnyen átteleltethető, fagymentes és világos helyen telel át.

Ugyanígy a kereklevelű szalmagyopár a japánmirtuszhoz hasonlóan átteleltethető világos és fagymentes helyen, időszakos öntözés mellett.

Mit jelent az időszakos öntözés?

Időszakos öntözés alatt azt értem, amikor bár hagyom a talajt kiszáradni, de csak annyira, hogy ne jelenjenek meg a növényvédelmi problémák. A talaj belseje lehet nedves, de a teteje semmiképp, és pangó víz sem állhat a cserép alatt!

Egyes növényeknek meg télen maximum a havi egy fenntartó öntözés kell, tehát éppen csak annyi, hogy a növény bent maradjon a pihenési idejében.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Mikor és hogyan locsoljuk a zöldséges kertet?

2022. július 21. 10:42

A legtöbb kezdő kertész nem tudja, hogy ténylegesen mennyi vízre van szüksége a kertje megöntözéséhez.

Hogyan öntözzünk aszálykor a kertben?

2023. augusztus 20. 09:10

A csepegtető öntözés házikerti szinten is igencsak javasolt megoldás, ha aszályban öntözni kell, hiszen a minimális vízmennyiséggel ennél az öntözési módnál dolgozhatunk, illetve kialakítása sem olyan hatalmas összeg, hogy nagy beruházás legyen egy kertben.

Hogyan gondozzuk a japán rózsát?

2024. augusztus 1. 12:10

Hajlamosak gyorsan terjedni, sűrű bozótot alkothatnak. Terjedési képességük miatt egyes területeken invazívnak számítanak.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben