Házikert

Mi lehet jobb a mulcsozásnál? Máris mutatjuk!

Agrofórum Online

A mulcsozás a legismertebb talajtakarási mód, mégis a legtermészetesebb a takarónövényes lenne. A természetben is ennek keverékét találjuk, amikor a lomblevelekből alkotott réteg keveredik a természetes takarónövényes egységgel.

A mulcsozás körül forog a világ és a kertészeti szakma, és mindenki igyekszik a maga igazát bizonygatni, hogy melyik mód a jobb. Érdekes dolog ez, mert valójában mindegyik jó, csak nem feltétlenül ugyanarra a talajra érdemes mindet alkalmazni.

No-till és takarónövények

Az egész talajtakarás azzal kezdődik, hogy nem szabad forgatni a talajt, csak inkább levegőztetni. Erre vannak már eszközök is, mind kiskertre, mind nagyüzemi gépekre. Így akármekkora területünk van, lehetőség van a no-till bevezetésére.

Miután a talajforgatással felhagyunk, akkor egyrészt a gyomok megjelennek, az adott talajra jellemzően, hiszen minden talajnak megvannak a maga gyomnövényei.

Ha nem használnánk ilyenkor takarónövényeket, akkor hamar elharapódzna a kellemetlen gyomok sokasága is, mint homokon a királydinnye, átoktüske, vagy akár a rengeteg parlagfű. Ezért is érdemes takarónövényekkel dolgozni.

Takarónövényes tapasztalatok

Amikor mi is belekezdtünk a talajforgatás nélküli megoldásokba, melynek a fő lényege a talajmegújítás, ahol nem használtunk takarónövényeket, ott elkezdtek a szinte már “káros” gyomnövények felszaporodni. De sajnos nem is kis léptékben, hatalmas foltokat hódított el az átoktüske és a parlagfű, majd fokozatosan a királydinnye. Viszont ezek a területek nagyon lassan rehabilitálhatók: utólag rávetve a takarónövényeket sem lehetett visszahódítani a gyomoktól.

A takarónövények közül a pillangósok nitrogénben gazdagítják a talajt, ami a többi növény növekedésének is segítség
A takarónövények közül a pillangósok nitrogénben gazdagítják a talajt, ami a többi növény növekedésének is segítség (fotó: Pixabay)

Fordított esetben viszont, amikor pillangósokat, egyszikűeket és kétszikűeket vegyesen vetettünk a területre, ott nemcsak egy öntözésmentesen is kiváló felületet lehetett létrehozni, hanem elkezdett a humusztartalom is mérhetően növekedni.

Mulcs vagy takarónövény?

Ez a kérdés talán a pentozán hatás miatt érdekes, mert sokfelé használják kifejezetten csak a szalmatakarást, a fenyőkérget vagy a kéregmulcsot. Pentozánhatásról beszélünk abban az esetben, ha szármaradványok kerülnek a talajba, vagy nem teljesen érett, szalmában gazdag trágyát használnak a tápanyag utánpótlására, ugyanis a szerves anyag bomlás közben nitrogént von el környezetétől, és eközben a növények tápanyaghiányosak lesznek.

Természetesen ez kiküszöbölhető, ha ellensúlyozzuk a szármaradványok bomlása okozta nitrogénhiányt.

A takarónövények közül a pillangósok, mint a fehér here is, viszont gazdagítják nitrogénben a talajt, ami a többi növény növekedésének az egyik kulcsa. Ilyenkor nem forgatjuk be a növényzetet később sem, hanem inkább kaszáljuk, hiszen a talajban összegyűlő nitrogéngyűjtő baktériumok sokasága segíti a többi növényt is hosszútávon.

Talajtakaró mix mikorrhiza gombával?

Akkor járunk a legjobban viszont, ha olyan keverékeket választunk, melyekben legalább 5-10 növényből álló egyveleg van, plusz mikorrhiza gombával kevert, hiszen sokkal hatékonyabb lesz vele a talajregenerálás is.

Ezekben a keverékekben főleg: takarmányborsó, somkóró, rozs, zab, retek, bíborhere, fehérhere, takarmánybükköny van.

Izgalmas továbbá, hogy minél többféle növényből áll a keverék, annál többféle gyökérszintben tudják a talajt lazítani. Egy jól összeállított keverékkel akár 100 kg/ha nitrogéntöbblet generálható a talajban, így nemcsak a műtrágyaköltségek csökkenthetők, de a talajnak is jót teszünk.

Kiemelt kép: Pixabay

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Takarónövények a talajművelés nélküli növénytermesztésben - Notill technológia (2. rész)

2019. december 24. 04:33

A Somogy megyei Pusztakovácsiban, Berend Ferenc földjein a kísérletek során a talajművelő retek, a lóbab, a homoki zab, a takarmányborsó és a facélia kombinációja vált be.

Takarónövények 112 hektáron - Így áll át talajkímélő gazdálkodásra a Zalagroup Agrár Kft.

2023. január 3. 13:16

Nem túl gyakori, sőt kifejezetten ritka látvány egy 112 hektáros tábla, amin takarónövények fejlődnek. Az 1000 fejős tehénnel is rendelkező Zalagroup Agrár Kft. 1200 hektáros üzemi területén azonban nagy erőkkel folyik az átállás a talajkímélő, vízmegőrző és valóban fenntartható gazdálkodásra.

Szélerózióval szembeni védelem: takarónövények, védősávok

2023. szeptember 16. 08:40

Most a szélerózióval szembeni védekezés egyik természetes alternatívája kerül bemutatásra.

Sokszínű sorköztakarás: védelem és élőhely egyszerre

2025. március 28. 08:10

Tavasszal egyre több hazai termelő használ olyan speciális magkeverékeket, amelyekből nyárra virágzó növénytakaró fejlődik ki.