18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Házikert

Mi lehet jobb a mulcsozásnál? Máris mutatjuk!

Agrofórum Online

A mulcsozás a legismertebb talajtakarási mód, mégis a legtermészetesebb a takarónövényes lenne. A természetben is ennek keverékét találjuk, amikor a lomblevelekből alkotott réteg keveredik a természetes takarónövényes egységgel.

A mulcsozás körül forog a világ és a kertészeti szakma, és mindenki igyekszik a maga igazát bizonygatni, hogy melyik mód a jobb. Érdekes dolog ez, mert valójában mindegyik jó, csak nem feltétlenül ugyanarra a talajra érdemes mindet alkalmazni.

No-till és takarónövények

Az egész talajtakarás azzal kezdődik, hogy nem szabad forgatni a talajt, csak inkább levegőztetni. Erre vannak már eszközök is, mind kiskertre, mind nagyüzemi gépekre. Így akármekkora területünk van, lehetőség van a no-till bevezetésére.

Miután a talajforgatással felhagyunk, akkor egyrészt a gyomok megjelennek, az adott talajra jellemzően, hiszen minden talajnak megvannak a maga gyomnövényei.

Ha nem használnánk ilyenkor takarónövényeket, akkor hamar elharapódzna a kellemetlen gyomok sokasága is, mint homokon a királydinnye, átoktüske, vagy akár a rengeteg parlagfű. Ezért is érdemes takarónövényekkel dolgozni.

Takarónövényes tapasztalatok

Amikor mi is belekezdtünk a talajforgatás nélküli megoldásokba, melynek a fő lényege a talajmegújítás, ahol nem használtunk takarónövényeket, ott elkezdtek a szinte már “káros” gyomnövények felszaporodni. De sajnos nem is kis léptékben, hatalmas foltokat hódított el az átoktüske és a parlagfű, majd fokozatosan a királydinnye. Viszont ezek a területek nagyon lassan rehabilitálhatók: utólag rávetve a takarónövényeket sem lehetett visszahódítani a gyomoktól.

A takarónövények közül a pillangósok nitrogénben gazdagítják a talajt, ami a többi növény növekedésének is segítség
A takarónövények közül a pillangósok nitrogénben gazdagítják a talajt, ami a többi növény növekedésének is segítség (fotó: Pixabay)

Fordított esetben viszont, amikor pillangósokat, egyszikűeket és kétszikűeket vegyesen vetettünk a területre, ott nemcsak egy öntözésmentesen is kiváló felületet lehetett létrehozni, hanem elkezdett a humusztartalom is mérhetően növekedni.

Mulcs vagy takarónövény?

Ez a kérdés talán a pentozán hatás miatt érdekes, mert sokfelé használják kifejezetten csak a szalmatakarást, a fenyőkérget vagy a kéregmulcsot. Pentozánhatásról beszélünk abban az esetben, ha szármaradványok kerülnek a talajba, vagy nem teljesen érett, szalmában gazdag trágyát használnak a tápanyag utánpótlására, ugyanis a szerves anyag bomlás közben nitrogént von el környezetétől, és eközben a növények tápanyaghiányosak lesznek.

Természetesen ez kiküszöbölhető, ha ellensúlyozzuk a szármaradványok bomlása okozta nitrogénhiányt.

A takarónövények közül a pillangósok, mint a fehér here is, viszont gazdagítják nitrogénben a talajt, ami a többi növény növekedésének az egyik kulcsa. Ilyenkor nem forgatjuk be a növényzetet később sem, hanem inkább kaszáljuk, hiszen a talajban összegyűlő nitrogéngyűjtő baktériumok sokasága segíti a többi növényt is hosszútávon.

Talajtakaró mix mikorrhiza gombával?

Akkor járunk a legjobban viszont, ha olyan keverékeket választunk, melyekben legalább 5-10 növényből álló egyveleg van, plusz mikorrhiza gombával kevert, hiszen sokkal hatékonyabb lesz vele a talajregenerálás is.

Ezekben a keverékekben főleg: takarmányborsó, somkóró, rozs, zab, retek, bíborhere, fehérhere, takarmánybükköny van.

Izgalmas továbbá, hogy minél többféle növényből áll a keverék, annál többféle gyökérszintben tudják a talajt lazítani. Egy jól összeállított keverékkel akár 100 kg/ha nitrogéntöbblet generálható a talajban, így nemcsak a műtrágyaköltségek csökkenthetők, de a talajnak is jót teszünk.

Kiemelt kép: Pixabay

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Mozdulj ki! Úti beszámoló

2019. szeptember 1. 13:40

5300 km, 9 (+1 jövendőbeli) mezőgazdasági szakember, 12 nap, 4 egyetem, 35 farm. Ezek a számszerűsíthető indikátorok jellemzik az Agrofil-SZMI Kft. kollégái és partnerei által az Egyesült Államokban bejárt tanulmányutat. A meglehetősen sűrű program szakmai szempontból elsősorban a no-till, vagyis a talajbolygatás nélküli gazdálkodás és a takarónövények szerepére, hasznosságára, korlátaira fókuszált.

Szerintem ez a mezőgazdasági termelés csúcsa!

2023. január 21. 14:23

Ellátogattam Berend Ferenchez, és akkor ismertem meg a talajművelés nélküli technológiát, vagyis a no-till rendszert.

Fő a változatosság, fontos a fajgazdagság

2021. március 25. 08:10

Valóban hatékony, és megéri takarónövényeket vetni? Nem szárítják ki tavasszal a talajt, és nem okoznak a kelleténél több növényvédelmi problémát? Milyen közvetlen és közvetett hatásokat fejtenek ki a talajban, és alkalmazásuk miért lehet kedvező a biodiverzitás számára?

Házikert Képgaléria Videó

Talajápolás a szőlőben – fókuszban a fajgazdag sorköztakarás

2019. április 15. 06:52

A hazai szőlőültetvények „zöldítése” során körültekintően kell eljárnunk, ugyanis többek között figyelmet kell fordítanunk az ültetvény korára, kondíciójára, a talajféleségre és a talaj vízellátottságára. Az alkalmazható megoldások között megtalálható a természetes gyomflóra meghagyása, időszakos takarónövényzet kialakítása és a fajgazdag sorköztakaró létrehozása. A szerzők az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) és partnerintézményei által 2012-től végezett on-farm vizsgálatok eredményei alapján bemutatják, hogy mely fajok alkalmasak a szőlőültetvények sorköztakarására.