Házikert

Miből készíthetünk kiváló mulcsot?

Agrofórum Online

A kertben "ezernyi és egy" olyan szerves hulladék keletkezik, mely kiváló mulcskészítésre. Bármennyire hihetetlen, van a fenyőkérgen túl is élet, sőt! Sokkal érdekesebb és olcsóbb megoldásokkal is mulcsozhatunk, ha nem vagyunk restek egy kicsit átszervezni a kerti folyamatokat.

A kerti mulcsozásról sosem lehet eleget beszélni. Nemcsak a kert mikroklímájában van hatalmas szerepe a mulcsozásnak, de a járófelületek és a gyomlálásmentesség alapját is adják a jól mulcsozott felületek.

A legtöbben mulcsnak a fenyőkérget használják, ez terjedt el a köztudatban, és valahol ez a “lusta kertészek” egyik megoldása, mivel pluszmunka nélkül megvehető zsákosan, és már kész is van. De mi van akkor, ha nem akarunk, vagy nincs miből vásárolni rengeteg fenyőkérget a kertbe, de mulcsoznánk?

Lombtól kezdve az ágaprítékig

Az őszi lombot, ha hagyjuk megszáradni a talajon, már az önmagába véve egy takarást biztosít a kertben. A talajlakó és korhadékon élő kis élőlények fel fogják használni, be fogják húzni a talaj rétegeibe és értékes humuszt fognak belőle előállítani. Így az olyan területeken, ahol nem zavaró a lehullott lomb, ott nem is érdemes összegyűjteni, mert így lesz igazán gazdag a kertünk is!

Ha viszont a lehullott és megszáradt lombot nem akarjuk ott használni, ahova lehullott, akkor még mindig bedarálható vagy bekomposztálható.

Egy mulcsozó, szecskázó vagy ágdaráló gép kiválóan felaprítja a megszáradt lombot is ugyanúgy, ahogy a gallyakat.

Egy mulcsozó, szecskázó vagy ágdaráló gép kiválóan felaprítja a megszáradt lombot és gallyakat (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/faforgács-tájkép-faipari-természet-979668/)

Metszés után rengeteg ág, gally keletkezhet egy kertben. Ezeket hordjuk össze halomba, és ha megszáradtak, akkor érdemes őket ledarálni. Darálás előtt persze nézzük meg, hogy egy süncsalád nem költözött-e be alá, mert akkor viszont nem célszerű a halmot megszüntetni.

Miért várjunk az ágdarálással?

Felmerülhet a kérdés, miért hagyjuk száradni kicsit a gallyakat a darálás előtt: a válasz egyszerű. A nem professzionális ágdarálók hamar begyűrhetik a késekre az erős és nedvdús növényi részeket, ami miatt a daráló megakad és szedhetjük szét. A kicsit szikkadt, vagy már megszáradt gallyakat sokkal könnyebben le tudjuk darálni.

Azért látjuk az utak mentén, hogy szinte metszés után darálják is be a gallyakat, mert sokkal nagyobb teljesítményű darálókkal dolgoznak, mint az egy általános házikertben szokásos, és a nagyobb gép jobban bírja a “gyűrődést”.

Mi lehet mulcs a kertben még?

A lehullott leveleket és levágott gallyakat már említettem, de ide tartozik a levágott fűnyesedék, a szalma, a nem magbament széna is például.

Ősszel, ha nem komposztálni akarunk, hanem a veteményből kijövő szárakból is mulcsoznánk, akkor itt is érdemes lehet bedarálni vagy metszőollóval apróbb darabokra vágni a vastagabb hajtásokat és azt leszórni a sorok közé vagy a járófelületekre.

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Ezt a földet választottam II. rész

2019. szeptember 18. 04:36

A cikk rövid áttekintést kíván nyújtani arról, hogy milyen termesztőközegek – azon belül is földtípusok - állnak ma már rendelkezésünkre, melyiket válasszuk a növény tulajdonságai (pl.: örökzöld növényföld), termesztési helye (szobanövény-föld, balkonnövény-föld), illetve termesztési céljaink (pl.: palántaföld) tekintetében.

A humuszképződés folyamata és jelentősége

A humusz a talaj egy sajátos és igen fontos alkotórésze. A humuszvegyületek talajspecifikusak, miszerint 85-90%-ban csak a talajban fordulnak elő. Tulajdonképpen a talajba jutott szerves anyagok azon része, ami már átesett a humifikáció folyamatán. Ehhez a folyamathoz viszont elengedhetetlen a talajlakó mikroorganizmusok tevékenysége.

Magyarország talajtípusai IV.: réti talajok

2022. január 6. 04:36

A réti talajok tulajdonságait a tapadós humuszanyagokkal, a nehéz művelhetőséggel, a foszfor erős megkötődésével, valamint a nitrogén tavaszi nehéz feltáródásával jellemezhetjük.

Talajélet - talajbiológiai sokféleség: a gombák

2021. október 5. 15:28

Kutatások igazolták, hogy a gazdanövényeket a mikorrhizák védelem alá veszik számos káros anyag toxikus hatásával szemben.